ist-T.06 » Başakşehir Nostaljik Tramvay Projesi

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 May Prş, 2008 09:14

Ben o güzergahı kullanıyorum iş yerim orda, burda hala insanlar metronun peşinden koşup ıslık çalıyor minibüs gibi dursun diye
.lol

İnsan buna daha ne desin ...
Halbuki, çok nadiren görüyorum ki, kalkmış bir tramvayın durup yeniden kapı açması oluyor (buralarda). Alman şoförlerin duraktan kalktıktan sonra, bazen hemen durağın ardındaki ışıkta otobüsleriyle durdukları zaman bile kapı açmamaları çok soğuk gibi görünüyor. Ama bir sebebi var. Bir keresinde bebek arabası olan bir kadını kırmamak için bir şoför bunu yapmıştı, bütün herşey kaosa döndü. Otobüs, tramvay (, metro?) kalktığında bir sinyal sunuyorlar, trafik akımı ona göre ayarlanıyor, trafik ışıkları da öyle. Ona göre, tanınan yeşil-sarı-kırmızı ışıklarının yanında, tramvaydan tanınan ama otobüsler için de kullanılan ak çizgili ( | / –) ışıklar da var. Şimdi o adam, otobüsüyle ister istemez kalkış sinyalini verdikten sonra koca trafik ışık sistemi sayıp yol vermeye hazırlandı, adam kapıyı açıyor, otobüsü bloke, kalkamıyor. Kalkacak hâle gelinceye kadar, ışıklar yine değişiyor. Entegrasyon sistemine göre oradan otobüs tek kez kalktığına göre ... eee ... şimdi gel de yeniden sinyal ver. Olmuyor ya öyle kolay kolay ...
Yani, bazen kat'î gözüken şeylerin ardındaki sistemi anlatmış oldum. Metro çok kısa trenliyse, bazen, çoook bazen, Berlin'de hakikaten bir daha duruyor, var öyle vak'alar.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 May Prş, 2008 09:14

1 saatte yürüdüm ama yanlız değildim oğlumda bebek arabası ile yanımdaydı, tek başıma biraz daha hızlı yürüyeceğimi tahmin ediyorum, şimdi hedefim Tabya-Şehremini :)

Ben özellikle raylı sistem aracının hareket verdi ise durmasını saçma bulurum ne bu minibüs mü, otobüste belki olabilir ama orda da Başar ın bahsettiği gibi komplike bir sistem var ise ne olacak? Dolayısı ile kati olmak zorundayız. Viyana' da bebek arabası ile bineceğimiz otobüsün duraktan kalktığını ama kırmızı ışığa yakalandığını gördük, binmek istedik işaret edip, şoför parmağını salladı hayır anlamında, biz geçtik ve yanında durduk bu esnada kapıları açtı ve diğer yolculardan binenle oldu bizde binmek istedik ama yine hayır dedi, :) ben tam ş...z şeklinde bir ifade kullanacak iken sebebini anladık, Viyana' da otobüslerin orta kısmı bebek arabaları ve engelli sandalyeleri için ayrılmıştır ve otobüsün içinde iki bebek arabası vardı zaten dolayısı ile bizi de alırsa diğer yolcular için sıkıntılı bir yolculuk olacaktı, tabi şoför bunu bize sesli olarak aktardığı içinde anlamış olduk :) şimdi bu adama kızabilirmisiniz?

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 13 Haz Cmt, 2009 20:21

Mirac'ı Başakşehir belediye reisi yapacağım bir defaki sefere.

Aslında geniş lana kurulu burada ben tramvay değil bisiklet yolu yapılmasından ve kullanımının yaygınlaştırılmasından yanayım.

Bahçeşehir'de benzer durumda,yalnız Tem kenarından Tansaş'ın olduğu yerden yukarı kesime rampa burası.

İş hareketliliği fazla olmadığı için site içi yolcu taşıma oranı düşük bence bu iki yerdede.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 13 Haz Cmt, 2009 21:57

Sular Vadisini boylu boyunca kateden nostaljik bir tramvay hattıda güzel olabilirdi. Turistik amaçlı. Maaşallah upuzun uzanıyor. 2.5 KM'Yİ GEÇECEK GALİBA. ŞEHİR PARKI KIVAMINA GELİYOR.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Haz Cmt, 2009 22:07

Miraç yazdı:Sular Vadisini boylu boyunca kateden nostaljik bir tramvay hattıda güzel olabilirdi. Turistik amaçlı. Maaşallah upuzun uzanıyor. 2.5 KM'Yİ GEÇECEK GALİBA. ŞEHİR PARKI KIVAMINA GELİYOR.
Turistik!!! Yapma Mehmet, ne turistiği ya, gelen turisti asıl gezmesi gereken yerde adam gibi ağırladıkta :)

Yanlız bir konu dikkatimi çekti, İsmail Bey kesin bir tramvay düşmanı onu anladım da, yanlız bu bisiklet konusu iyiydi. Başakşehir gibi bir kent yapıyorsunuz ama bisiklet yolları yapmıyorsunuz, yeşil kent bilmemne diyorsunuz ama 8 binaya kıç kadar çocuk parkı veriyorsunuz her bina da 50 daire :)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Haz Sal, 2009 22:10

Bu öneri iç turiste yönelik :)

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 17 Haz Çrş, 2009 08:29

O zaman Yarımburgaz'a uzatarak Avrupa kıt'asındaki en eski insan yerleşimi kalıntıları olan mağaralara ulaştırmalıyız.!

O zaman o vadi boyunca tarihi ev modelleri yapılsın .Girdik bir işe tam olsun.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Haz Çrş, 2009 08:29

Yani zaten doğudan üşüşmüş vatandaşlarımıza, diyorsun. Şöyle, lükküs servis olsun diye. Eh ... başka yapacağımız bir şey yoksa ...

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Haz Çrş, 2009 08:57

Arkadaşlar her biriniz ayrı bir alemsiniz yani :) Evet bak o mağaralar turistik olabilir ama ya da define arayıcılarına servis hizmeti verilmiş olur :)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 22 Haz Pzt, 2009 14:19

O zaman definecilere gece seferi koymak lazım :) Ek maliyet.

“Tramvay Önerileri” sayfasına dön