tek-T.06 » Çorlu Tramvay Önerisi

emrenmert

tek-T.06 » Çorlu Tramvay Önerisi

Mesaj gönderen emrenmert » 11 Oca Cmt, 2014 07:21

Çorlu için, eskiden E5'in devamı olan Omurtak Caddesi için bir tramvay düşünüyorum. Siz buna ne dersiniz?

Uzunluğu: 8,2 km
Istasyon sayısı: 15
İstasyonlar: Gar, Kışla, Cumhuriyet İlkokulu, Otogar, Hükümet Konağı, Süleymaniye Camii, Öğretmenevi, Stadyum, Heykel, Mezarlık, Tredaş, Emniyet, Sanayi Sitesi, Öğrenci Yurdu, Meslek Yüksekokulu

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 11 Oca Cmt, 2014 17:29

Günlük kapasite tahmini? Diğer toplu taşıma araçları ile ilgili entegrasyon?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Oca Cmt, 2014 21:00

Corlu yu hep sevmisimdir, hak ettigi degeri goremedi bir turlu. Gerci 20 yildir gitmis degilim ama yazdigindan Omurtak caddesinin deplase edildigini anliyorum, yani E5 trafigi artik oradan akmiyor olsa gerek, bu iyi. Ha tramvay gerekli midir? Bunu bilemiyorum, kucuk yerlerde bu isler sorun, diger tasimalar hep ozel sektor ve rekabet istemezler, bence Corlu ya demiryolu ile erisimin siklastirilip gelistirilmesi daha oncelikli olmalidir.

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 11 Oca Cmt, 2014 21:28

Eskiden E5, Lüleburgaz'dan Çorlu'ya girince Marmaracık Edirne Caddesi olarak devam eder, Ergrne nehrini geçince Omurtak Caddesi olarak Çorlu'yu boydan boya kat eder ve şehirden çıkardı. Sonra 2004-2005'lerde çevre yolu yapıldı. Şubat Çorlu'nun nüfusu 210 bin, ancak on yıl içinde iki buçuk kat artış olması bekleniyor.
En son emrenmert tarafından 11 Oca Cmt, 2014 21:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Oca Cmt, 2014 21:35

Konuda bir karisiklik mi var? Edirne yi gecer demissinz Ergene den bahsetmissiniz, bahse konu olan yer Corlu degil mi? Corludan gecen bir dere var deri sanayiinin altindan o da Ergene degil sanirim. Yada ben mi yanlis biliyorum.

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 11 Oca Cmt, 2014 21:39

Deri sanayinin oradan geçen, dere değil. Ergene nehrinin ta kendisi. Ayrıca Edirne'yi boydan boya geçer ifadesi, tamamen benim yazım hatam. Düzelttim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Oca Cmt, 2014 21:45

Vay be, ben Ergene yi daha kelli felli bir sey sanirdim bir de Edirne ye daha yakin!!! Olabilir, peki sanayiden sonra yerlesim de cogaldi o zaman? Adi aklima gelmiyor mahallenin, Tuzla ile karistirip Sifa mahallesi diyesim geliyor. Simdi cepten yaziyorum geri donup okuyamiyorum, bu tramvay corlu merkezden askeriyei gecip sanayiden omurtak a inecek mi? Orada egim problemi yokmu?

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 11 Oca Cmt, 2014 21:52

Sanayiden batısı (Sağlık Mahallesi) Marmaracık ve Ulaş beldeleri ile birleşip yeni bir ilçe olarak ayrıldı, adı Ergene. Eğer tramvayı Ergene'ye doğru Edirne caddesinden geçirsek burası yokuş; olmaz. Ancak gara doğru indirsek eğim problemi yok. Omurtak Caddesi ise eğimi çok az olan bir cadde

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Oca Cmt, 2014 22:05

Tamam, bende Sifa mah. diyorum :) saglik mah. ydi. Oradan yukari merkeze ancak bir tunel ile dolanarak cikilabilir belki, tabii guncel halini bilmiyorum ama merkeze cikmadan hat anlamsiz olurmu diye dusunuyorum. Tabi birde su var, deri sanayi tarafi degil karsisindan Ergene yi gecip oto sanayii tarafina cikilabilir mi? Yada yine ayni taraftan girip yol tarafina kivrilan bir tunel ile kentin kuzeyine gecip yuzeye cikilabilir mi? Orada yerlesim cok gerci

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 11 Oca Cmt, 2014 22:09

Ergene için ayrı bir raylı sistem düşünülebilir, ama şimdilik Sevindikli-Vakıflar-Ulaş-Marmaracık-Sağlık-Çorlu Otogar şeklinde bir otobüs hattı yeterli olacaktır. Otogar'da tramvaya aktarma yapılabilir.

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 11 Oca Cmt, 2014 22:20

İstasyonların rakımlarını da yazayım:

Gar (113 m)
Kışla (117 m)
Cumhuriyet İlkokulu (160 m)
Otogar (161 m)
Hükümet Konağı (166 m)
Süleymaniye Camii (171 m)
Öğretmenevi (179 m)
Stadyum (177 m)
Heykel (184 m)
Mezarlık (179 m)
Emniyet (184 m)
Sanayi Sitesi (183 m)
Öğrenci Yurdu (159 m)
Meslek Yüksekokulu (153 m)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Oca Pzr, 2014 01:33

Ya arkadaşlar, bu kadar tramvay, metro uçak plânlamadan, ilk önce oturmuş sağlam bir otobüs şebekesi yapın, olsun! Öyle Afrika tarzı telefon şebekesi yapar gibi ortaçağdan uzay çağına atlamak ne için? Türkiye’de »Avrupaî« bir toplu taşım nerede var? Belirli bazı büyük şehirlerin dışında? Dolmuşsuz? Hat numaralı? Entegrasyonlu? Düzenli? Frekanslı? BUnlar yokken tramvay? :shock:

“Tramvay Önerileri” sayfasına dön