mns-T.06 » Salihli'ye Tramvay Önerisi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

mns-T.06 » Salihli'ye Tramvay Önerisi

Mesaj gönderen Esat » 16 Oca Çrş, 2013 17:28

Bu haberi biraz önce gördüm tabi almış yürümüş :) eh yetişebildiğim kadar yapıyorum ne yapalım. Manisa'nın Salihli ilçesinde bir siyasi parti grubu belediye meclisine kentte özel oto kullanımının azaltılması için kentiçi toplutaşımacılıkta raylı sisteme geçilmesi bunun için bir tramvay hattı kurulması ve demiryolu hattınında bunun için kullanılması önerisini getirmişler, belediye yönetimide projeye sıcak baktığını fakat hem kendi maddi imkanları hemde Manisa'nın Büyükşehir statüsüne geçeceğini dolayısı ile bunun yapılması için yetkininde Büyükşehir de olacağını dile getirmişler. Ben yaklaşımı olumlu buldum açıkçası yani işi siyasete dökmeyeceğim ama bu tip konularda pek bir şey beklemediğim bir gruptan böyle bir öneri gelmesini öncelikle iyi karşıladım, ikinci olarak belediye yönetiminin buna sıcak bakması ve gerçekçi gerekçeler ile izahat yapması da hoşuma gitti. Gerçekleşirmi gerçekleşmez mi bilemiyorum ama ele alınması iyi.

Şunu da belirteyim bu proje konusunda daha önce Tahir arkadaşımız bir şeyler çiziktirmiş bir yerlerde zaten, :) kendisine de dediğim gibi önerileri artık pek yüksek sesle dile getirmeye gelmiyor :) eğer vakit bulurda yorum yaparsa onun detaylarınıda öğreniriz belki.
Salihli Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısında MHP Grup önerisi olarak ek gündem maddesi halinde görüşülen Hafif Raylı Sistem önerisiyle kent içi toplu ulaşımda tramvay kullanılması öngörülüyor. Öneride mevcut demiryolu hattının da kentiçi toplu taşımada kullanılabileceği belirtilirken, geliştirilecek proje ile motorlu araç kullanılımının azaltılması ve vatandaşların toplu taşımaya yönlendirilmesi hedefleniyor. Proje ile Salihli'de giderek büyüyen otopark ve trafik sorununun ileriye dönük çözüleceği düşünülüyor.

Ancak Belediye olarak bir projeye, çalışmaya bütçe ayırmamız için stratejik planımızda yer alması gerekiyor. Belediyenin teknik birimleri proje ile ilgili ön çalışmayı yapsınlar. Biliyorsunuz, Büyükşehir Yasası ile birlikte ulaşım Büyükşehirin görev alanına girmektedir. Bu proje belediye ulaşım planına da dahil edilebilir. Projede mevcut demiryolu hattının da kullanılabileceği belirtilmiş. Mevcut hattın kullanımı Devlet Demiryolları'nın iznini gerektiriyor. Ayrıca mevcut hat şehiriçi için yetersiz kalır. Bunun yanında başka hatlar da yapmak gerekiyor. Fen İşleri ve İmar ve Şehir Müdürlüklerimiz proje ile ilgili gerekli ön çalışmaları yapacaklar" dedi.
http://yenisalihli.com/haber/mhp-grubun ... nerisi-648

“Tramvay Önerileri” sayfasına dön