ist-MB.09:02 » Kozyatağı-Bahçeşehir Metrobüs Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-MB.09:02 » Kozyatağı-Bahçeşehir Metrobüs Projesi

Mesaj gönderen Esat » 07 Haz Çrş, 2017 18:13

Bugün İBB nin 12 yıllık faaliyetlerini anlatan bir kitap elime geçti, kitapta sanki daha önce gündeme geldi ve sitede konuştuk gibi hatırladığım ama bir türlü ilgili başlık bulamadığım bir bilgi gördüm. 2. köprü üzerinden geçen ve Kozyatağı ile Bahçeşehir arasında işleyecek 19 duraklık bir metrobüs hattının projelendirildiğinden söz ediliyordu başlıkta.

Bu güzergahta ağır vasıtaların çekilmesinden sonra gözle görülür bir rahatlama olduğu açık ama halen pik saatlerde köprü girişlerinde ve bazı bağlantı noktalarında yoğunluk yaşanan bir güzergah. Burada kurulacak bir metrobüs hattının açıkçası faydası olup olmayacağı konusunda emin olamadım, sizlerin de fikrini merak ediyorum. Bana faydalı olur gibi geliyor ama benim önerim 1.köprüden geçen güzergah ile Basın Ekspres üzerinden bağlanması ve bu şekilde Beylikdüzüne giden ya da oradan kalkıp Kozyatağına giden işletmelerde olmalı diyorum.
mbus2.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Re: ist-MB.09:02 » Kozyatağı-Bahçeşehir Metrobüs Projesi

Mesaj gönderen Edil Arda » 07 Haz Çrş, 2017 18:21

Kesinlikle toplu taşımayı savunan bir insanım, ama birinci çevreyolunun metrobüsten sonra geldiği hâl felaket, çoğu yerde yamuk yumuk tehlikeli, daracık şeritlere sahip, emniyet şeridi nadiren bulunan bir yol oldu.
İkinci çevreyolunun da aynı kaderi paylaşmasını hiç istemem.

Zaten metrobüs de ahım şahım bir şey değil, ben de kullanıyorum gerektiği zaman ama tehlikeli ve kalabalıklığıyla can sıkan bir sistem. Ayrıca petrolle çalışıyor.

Umarım tez zamanda metro yapılır da metrobüs kaldırılır...

Zaten ikinci köprüye hitab eden metro hatları da proje olarak varlar. Ucuza kaçmak için metrobüs yapılırsa yazık olur.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 09 Haz Cum, 2017 09:48

Arkadaşlar,

Metrobüs projesini yapım amacı ve sürecinde yaşananları doğru değerlendirmezsek Metrobüs sistemin hakkını veremeyiz.

Metrobüs belki kalabalık olması nedeniyle surat ekşitebileceğimiz,eleştirebileceğimiz noktaları var fakat tam tersi Metrobüsün kaldırılmış olduğunu düşünün ! İddaa ediyorum İstanbul'un trafiği kitlenir.Bu gün metrobüs sistemi İstanbul'un can damarıdır.Günde ortamala 1 milyon kişinin kullandığı bir sistemi eleştiremezsiniz.(neden yapıldı diye?)Aslında Metrobüs yapılırken bunun geçici bir sistem olduğunu ve ilerde Metro'ya çevrileceği söyleniyordu.Asıl mesele bu sistem çalışırken diğer yandan Metro işlerinin BAŞLAMAMIŞ olması.Yani metrobüs Kadir Topbaş'ın İstanbul'a yaptığı en güzel hizmet idi fakar Kadir Topbaş kendi yaptığı hizmeti bir adım öteye götüremeyerek yine bunun üzerinden en çok eleştirilen adam oldu.Hemen hemen her yere Metro ihalesi yapılmasına rağmen hala Metrobüs sisteminin güzergahını kapsayan metro projesinin başlatılmaması halka ve insanların ihtiyacına ne kadar uzak kalındığını gösteriyor.

Bence Metrobüs geçeci olarak yapılmış en güzel çözüm idi.Fakat geçici çözüm kalıcı hale gelmeye başlayınca insanlar da haklı olarak eleştirmeye başladı.

Gelelim Kozyatağı-Bahçeşehir projesine.Ben çok net hatırlıyorum Kadir Topbaş'ın bu hatla ilgili "*fizibilite çalışmaları yapıyoruz ihtiyac halinde yapımına başlayacağız" sözlerine.Ama gel-gelelim ortada hiçbir somut çalışma yok.Neden yapılmıyor anlamak mümkün değil ? Zaten 3. köprü sayesinde ağır taşıtları 2. köprüden kurtardı devletimiz sen de İBB olarak bu hattı yapıp otobüslerde sürünen insanlara GEÇİCİ olarak bir çözüm sunsaydın keşke.İleriyi görmek bu kadar mı zor ? Metrobüs sistemin en büyük avantajı maliyeti düşük ve kısa zamanda yapıp devreye alma şansın var.Trafiği sorununu çözmenin tek yolu toplu taşıma öce metro yoksa tramvay ve metrobüs gibi alternatifleri değerlendirmek zorundasın.İnsanları İETT otobüsünde trafiğin için atarsan olmaz bu iş.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Haz Cum, 2017 10:29

Bir diğer husus, karışık trafikteki otobüs sayısını azaltma potansiyeli ve metronun sunmadığı kısa aralıklı durak imkanı sunması, ben bu açıdan değerlendiriyorum, kaldı ki teknik olarak bir metrobüs metronun muadili değildir, biz de yoğunluk kapasite metro ama tramvayla taşımaya çalışıyoruz durumu var.

Zaten mevcut metrobüsün yerine metro yapılınca iptal edilmeyecek, 2.köprü üzerinden bir metrobüste metro yapılana kadar büyük iş görebilir ama metroyu öteleme sebebi olmamalı.

“Projeler, İhaleler, İnşaatlar Genel Konular” sayfasına dön