btl-L.03 » Bitlis-Tatvan-Van Tünel Geçiş Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

btl-L.03 » Bitlis-Tatvan-Van Tünel Geçiş Proj

Mesaj gönderen Esat » 07 Kas Cmt, 2009 15:21

http://www.haber7.com/haber/20091107/Ku ... itecek.php

Bu bölgeyi az çok bildiğim ve bölgedeki karayolu sorununuda bildiğim için bu konuyu paylaşıyorum. Bundan 11 yıl önce Rahva' da dönemin Başbakanı tarafından temeli atılan bir tünel vardı, o zaman Rahva tüneli olarak biliyorduk adını, bu tünel ile Bitlis kent içindeki ağır tonajlı araç ve otobüs trafiği kaldırılacak ve bir sokaktan daha geniş olmayan ana caddenin oluşturduğu problemlerde çözülecekti. En son 2005 yılında geçtiğimde ortada hala bir tünel yoktu ve söylenenlere göre de bu zamanda hiçbir şey yapılmamıştı. Burada en büyük sorunların başında bölgedeki yükleniciler geliyor aslında, burada ki karayolu ihalelerine ülkemizin büyük firmaları girmiyorlar sebepler malum, girenlerde her ne hikmet ise hiç doğru düzgün bir iş yapmıyorlardı, yukarıda okuduğum haberde Tatvan - Van arasında bir tünel inşaa edildiği ama yine yüklenici ile yaşanan bazı sorunlar nedeni ile gecikmiş. Bakan Yıldırım yaptığı incelemede sorunların aşıldığını ve tünelin bitirileceğini müjdelemiş. Tabi siyasi konular ve sebeplere girmiyorum ama daha önce neredeydiniz demeden de edemiyorum.

Bu civarda özellikle Bitlis - Baykan arasında Bitlis deresi boyunca ilerleyen yolun coğrafi yapı nedeni ile çoğu yerde tünel içine alınması ya da çok ciddi çalışmalar ile ıslah edilmesi gerekiyor, yine aynı şekilde Tatvan - Van arasındaki yolun coğrafyası çok zorlu. Benzer şekilde Karadeniz oto yolunda tünel yapmak yerine denizi doldurmak çözüm gibi görüldü ama burada bu imkanda pek yok, dolayısı ile özellikle Tatvan - Van arasındaki bu tünelin işletmeye açılması oradaki yolculuk süresine ve güvenliğine büyük katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.
Yüklenici firmayla yaşanan sorunların hukuki yollarla çözüldüğünü ve tünelin geriye kalan kısımlarının tamamlanması için tekrar ihale yapılacağını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

''Van, Bitlis ve Tatvan bir an önce bu tünelin açılmasını bekliyor. Tüneli yapan yüklenici firmayla bazı sorunlar yaşandı ve bu sorunlar hukuki yollarla halledildi. Buranın en kısa sürede tekrar ihalesi yapılıyor. Hedefimiz böyle. Ayrıca Tatvan-Van kara yolundaki bölünmüş yol çalışmalarımız devam ediyor. Yolu 15 gün içinde bitirmeye çalışacağız. Tünel de ağustos ayına kadar tamamlanmış olacak. Bu yolun tamamını bitirmeye çalışacağız. Tünelden Van'a kadar olan kısım tamamlandı. Küçük bir kesiminde asfalt yapılacak. Yollarımızda ciddi çalışmalar var. Reşadiye'nin girişi hariç Tatvan'dan tünele kadar olan kısmı bitireceğiz.''
En son Esat tarafından 14 Eki Prş, 2010 20:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 17:00

http://www.haber7.com/haber/20100827/8- ... iliyor.php

Haberde 2003 yılından bahsediyor ama ben 1997 ya da 1998 kışında Mesut Yılmaz tarafından temel atma töreni yapıldığına eminim, acaba farklı bir yerimi kast ediyor onu da anlayamadım ama, sonuçta bu yolun bu projeye ihtiyacı var ve tabii Bitlis' in de geleceği için ihtiyacı var. Bir kent düşünün 24 saat içindeki 1+1 yoldan ağır tonajlı kamyon, tanker, otobüs, tır trafiği eksik olmuyor. Umarım bu rezalet durumdan kurtulup kenti geliştirmek için somut adımlarda atılır.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, AK Parti Bitlis Milletvekili ve Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen'in bakanlığı döneminde yapımına başlanan 1950 metre uzunluğundaki 8 Ağustos Tüneli ve Bitlis Çevre Yolu, 7 yıl devam eden çalışmanın ardından tamamlandı.

Muş, Tatvan, Van istikametine giden çevre yolunda, ayrıca bir viyadük, 2 köprünün yapımı da bitti. Kavşak düzenlemelerinin ardından, yol çift şeritli olarak hizmet vermeye başladı.

“Karayolu Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön