ist-L.03 » 3.Köprü İnşaat Süreci

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 29 May Çrş, 2013 12:43

Bu saçma köprünün adı da belli olmuş: Yavuz Sultan Selim Köprüsü..

Demek ki Garipçe'nin biraz güneyine kurulacak gecekondu mahallesinin adı da belirlendi: YSS Mahallesi..

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 May Çrş, 2013 12:58

Mimar Sinan Köprüsü deseymişler. Veya Cumhuriyet Köprüsü. Veya Asır Köprüsü. Veya (bu da belki en iyisi) Avrasya Köprüsü. Ama bir milyon kişiye sor, iki milyon fikir edin :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 May Çrş, 2013 13:47

İnşaat süreci başlamıştı aslında ama ben başlığı bölmemiştim, geriden biraz daha mesajı katarak böldüm. Bugün temel atma törenide yapıldı, yapılsın bakalım.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 31 May Cum, 2013 09:05

3. Köprünün temeli atıldı ve Yüklenici firmalar alt yükelnici olarak Hyundai ve Sk ( Avrasya tünelinde yapı merkezi ortağı ) firmaları ile anlaşma sağladı. Güney kore firmalarının bu işin altından kalkıcağını düşünüyorum. Finansman açısından da 7 banka ile görüşmelerin devam ettiği ve muhtelemen bu bankalardan istedikleri krediyi alacakları da nerdeyse kesin gib. Buraya kadar herşey normal fakat benim analamta zorlandığım konu; Bu şekilde yapılan devasa projelerde projenin tahmini yapım aşaması için yıllar süren fizibilite ve ön hazırlık açlışmalar, avan projelerin çizilmesi, kurulların onayından geçilmesi ve ihale dosyasının hazırlanıp ihalaeye çıktıktan sonra temel atma töreninde 3 yıl olarak belirlenen yapım aşamasını başbakan'ın bir kaç cümlesi ile 365 gün biren erken açılabiliyor olması. Aynı pazarlık izmit körfez geçişi asma köprüsü ihalesinde de yaşanmıştı. 7 yıl olarak belirlene süre başbakanın talebi üzerine 2 yıl birden geriye çekilmişti. Aslında başbakanın yaptığı çok doğru hepimiz için bir avantaj bu projelerin erken bitirilmesi ama bu kadar basit olmaması gerekiyor.O zaman bu belirlenen süreler aslında çok gerçekçi değilmiş gibi bir his yaratıyor. Başbakan 29 Mayıs 2015 dedi. Bakalım gerçekten 29 Mayıs 2015 de proje bitirilip kopru trafiğe açılacak mı ? Ölmezsek görürüz :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 May Cum, 2013 16:11

Kabak tadı veren usullerden birisi, artık iyice suyu çıktı bir gün önceden Bakan haber veriyor, "yarın Başbakanımız pazarlık edip öne çekebilir" diye :) hep güldüm hep eleştirdim bu yöntemi, koyun pazarlığı gibi.

Ne güzel açıklamışsınız belli bazı süreler lazım ama öyle bir şey varmı? Yok. Köprü yapıcaz deniliyor, bir anda ihaleye yapılıp imalata başlanıyor, ya arkadaş ne zaman bunların projeleri yapıldı, köprünün tasarımı ne zaman yapıldı? Köprüyü tasarlayacak adam daha geçen gösterildi gazetede yapmamış bile, muhtemelen elindeki hazır tasarımlardan birini ortadan tren yolu geçecek şekilde revize edip kaktıracak çünkü süre onu gerektiriyor. Yazık ötesi işler, ziyan, haa söyleyince ne oluyor ülkede iseniz adınız anarşist yurtdışında iseniz avrupa kıçı yalayıcı oluyor, he yalıyoruz bütün gün ne yapalım, en azından kendimiz için değil kentimiz için bir şeyler istiyoruz.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 May Cum, 2013 19:08

Bakalım daha ne kadar yapcaaz etçeez olacak. Taksim Gezi Parkı biraz Yetti Be! havası estiriyor gibi. Çok, ÇOK garip şeyler oluyor! Tabiîki bu köprünün konumu karşı çıkmaya, gsöteri yapmaya, kamplamaya pek elverişli değil. Ama halk bunu böyle istiyor mu? Bu böyle İYİ mi? Yahu, demokrasi memoşkrasi dedim durdum … ama bu ciddî şekilde satbabamsat ve yaptımoldubitti diktatörlüğüne dönüştü be! :evil:

Şimdi bakalım, koyun sürüsü müyüz, kurt surusu mü!

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 01 Haz Cmt, 2013 13:59

Burada milletin yarısı ayakta. Milletin yarısı yani yüzde elli oy almış partnin karşısında olan yüzde elli. Bugüne kadar dayatmacı davranışlar, kibirli hareketler, karşındakini dinlememe ve para hırsı ile yapılan işler yüzünden milletin büyük bir bölümü ayağa kalktı. Milletin değerleri olan cumhuriyetin kurucularına dil uzatmaya kadar varan bu pervasızlıklar artık milleti usandırdı.
Kibir,en büyük benim dediğimi yaparım anlayışı ile bu ülke yö ne til mez.
Hala başbakan oraya "Kışla yapılacak sen 100 bin toplarsan ben 1 milyon toplarım" al sana gaz diyor. YAZIKLAR Olsun :twisted:

Not : Burada Taksime yakın yerlerde evlerin içine kadar biber gazı doldu, çoluk çocuk bebek yaşkı bu dumanları yuttu. Benim oğlum sabaha kadar öksürdu daha ne diyeyim be :twisted:

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 01 Haz Cmt, 2013 19:44

Polis biber gazı olayını fazlaca abarttı, ama kimse bana masum bir çevreci protesto gösterisi vardı da demesin. Adamların hepsi hazırlıklı, hepsinin sırt çantaları dolu, maskeleri takılı, yüzleri maskeli, ellerinde taşlar, bankları, çevredeki saksıları ellerine ne geçerse ateşe veriyorlar, polisi taşlıyorlar. Zaten sıradan vatandaş yok gibi...

Jön Türkler de Abdülhamid i sevmeyen herkesin çatısı altında birleştiği bir örgütlenme idi, ne zaman ki Abdülhamid tahttan indi. O çatının altında birlik olanlar dağıldı gitti, kalanlar da 15 sene de 3 savaşa sokup devleti çökertti. Şu anda da diğer %50 nin durumu da bundan ibaret. Aslında bir arada olmayanların bir arada görünme çabası.

3.köprünün adının İstanbul a İstanbul kimliği kazandırmış birinin adını taşımasını isterdim. Mesela Mimar Sinan olabilirdi. Yavuz Sultan Selim ülkemizin yetiştirdiği en önemli isimlerden ve hizmetleri tartışılmaz ama İstanbul da pek eseri yok, hatta İstanbul da durduğu süre bile çok az. Yavuz dendiğinde ben Mısır, Arap Yarımadası Fatih i olarak algılıyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Haz Cmt, 2013 19:57

Valla olayların başında yani dün sabahki sopa yiyen insanlar ile gidip konuşsalardı direkt polis saldırısı olmasa idi bu raddeye gelmezdi, o durumu fırsat bilen konu ile alakasız bir sürü insan oraya doluştu, çok büyük çoğunlunun gezi parkında ne olduğundan bile haberi yok, sadece kulaktan dolma, yani bana çok gazete okuyan tv de haber seyreden bir toplumuz ayağı yapmasın kimse, herkes kendisine büyüğü ne söylerse onun peşinde, dolayısı ile orada belki de iyi niyetle bulunan bir çoğunluk var iken yapılan müdahale bundan nemalanmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürdü, almamız gereken çok yol var, demokrasi bile bizim için sadece 9 harfli bir kelimeden başka bir şey değil. Polisin gaz olayını abarttığı gerçeği değişmez hatta abartmanın ötesinde bir duruma getirdiler ama o işin sosyo-psikolojik durumuna girmeyelim, eğitim şart memurundan amirine kadar. Dün akşamdan itibarende durum aynen Hakan'ın dediği gibi normal bir vatandaş kalmadı ki polisin karşısında, ağaç için orada olan adam ağaçları söküyor, kent için oradayım diyen adam yol tabelalarını söküyor, vatan için oradayım diyen itfaiye taşlıyor. Ben genelde böyle durumlarda göstericiye taviz verenlerden değilim, ilk defa bu olayda dün sabahtan öğlene kadar olan polis tavrını kınadım, bir de bunun dışında hükmetmenin verdiği güç ile ilgili sıkıntıları gördüm, yanlış şeyler, herkes aklını başına alırda tekrarlanmaz umarım, yanlız bu aklı başa alma derken Taksim gezininde kışlaya betona ihtiyacı yok, buna da tüm kalbimle katılıyorum, saçma sapan bir proje, gerçi ortada proje bile yok ya neyse.

3. Köprünün adı bencede bu olmamalı idi ve yine Hakan'ın dediği gibi İstanbul ile ilgisi ne ki onun ismini verelim, hakikatten Mimar Sinan ne kadar güzel bir isim olurdu, hadi Osmanlı olmasın diyorsanız göya önem verilen Barış gibi bir isimde mantıklı olurdu, bunu herhangi bir partinin önerisi olduğu için söylemiyorum bana mantıklı geldiği için söylüyorum.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 01 Haz Cmt, 2013 23:21

Provokasyonlar bu tür olayların yapışık kardeşi. Bu eylem dediğim dedik yönetim şekline halkın tepkisidir bu gerçek.
3 ağaç kesildi bardak taştı. Bu provokasyoncular bir avuç serseri bunlar kimse devlet biliyor,yani vali öyle diyor. Peki neden bunlarla başa çıkılmıyor ki. Bunları herkes işine geldiği gibi de kullanıyor. Kimin eli kimin cebinde belli feğil. Bu herifler olayı çığırından çıkarıyorlar,her tarafı kırıp döktüler.

Neyse işin iyi tarafına gelelim artık: Halkın bir kısmı kızgınlığını ortaya koydu diğer kesim ise sesini hiç çıkarmadı olgunlukla durdu. Bu bile yeter artık iktidar sahipleri de ders çıkarıp bir iş yapılacağı zaman kim ne düşünüyor diye daha dikkatle davranacaklardır. İnatla değil.

Bu köprüye en güzel isim gerçekten de Barış olabilir. Toplumu gereksiz saçma sapan şeylerle artık bunaltmayalım.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Haz Cmt, 2013 23:24

Ben olsaydım, ben de orada olurdum. Taşlama maşlama … acaba? He? Yeter artık diyenler var … acaba neden? Bu sırf bir kaç ağaçcık konusu değil. Bu bir nokta. Ben orada olanların bir kısmını takip ediyorum, gencinden çok yaşlısına kadar. Bu despotizm ile işler devam etmeyecek. Bu yaptım ettim yut bakam buraya kadar! Sıksınlar bakalım gazı, kendi kuyularını kazıyorlar. Bu bir direniş. Ve sadece İstanbul’da değil.

Polisin karşısında tamamen normal vatandaş baştan da vardı, hâlen kaldı, var ve olacak. Uyumayın, kendinizi de uyutmayın, sakın ha! Yoksa sizler direnmiyor musunuz acaba?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Haz Pzr, 2013 14:07

Yeni köprünün gişeleri Avrupa yakasında köprüye 5 km uzaklıktaki Uskumruköy'de kurulacak. Tahsilat burada yapılacak. Karayollarının belirleyeceği köprü geçiş ücretinde üst limit 3 dolar olacak. Ayrıca 115 km uzunluğundaki yolun bir bölümü de km'si 8 dolar sent üst limiti paralı olacak. Köprüyü inşa edecek olan IC Holding ve İtalyan Astaldi firmaları devletten, köprüden günlük 135 bin otomobil eşdeğeri araç geçiş garantisi aldı. Bu sayıda araç geçmemesi halinde devletten ödeme alacaklar. 3 dolar olarak hesaplandığında 135 bin araçtan tahsil edilecek tutar 225 milyon TL'yi buluyor.

Yavuz köprüsünün gerçeğine göre ölçeklendirilerek yapılan maketinin hazır olduğunu dile getiren İbrahim Çeçen, gerçek maketin önümüzdeki ay İtalya'nın Milano kentindeki dünyanın en büyük rüzgar laboratuarında test edileceğini söyledi. 320 metre yüksekliğinde olacak Yavuz köprüsü, 320 kilometre hızında esecek rüzgara dayanıklı olacak şekilde tasarlandı.

Dünyaca ünlü Fransız köprü tasarımcısı Dr. Michel Virlogeux tarafından tasarlanan 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü unvanını alan Yavuz köprüsünün güç hesaplamaları, üzerinde aynı anda tam dolu iki trenin bulunduğu, köprünün hiç boş yer kalmayacak şekilde en ağır araçlarla dolu olduğu, köprünün her yerinin insanlarla dolu olduğu bir senaryoda deplasman payı 4.5 metre olacak şekilde yapıldı. Deplasman payında dünya ortalaması ilse 10.
http://ekonomi.haber7.com/gundem-verile ... n-onlemler

Köprü ile ilgili son bilgiler, rüzgar testleri yapılacakmış, ayrıca köprünün ayaklarında ziyaretçilerin çıkıp gezebileceği seyir terası inşa edilecekmiş, firma yetkilisi köprünün A şeklinde olmasından bahsetmiş, bunun teknik nedenler ile gerektiğini söylemiş sanırım köprü bacaklarının A şeklini kast ediyorlar, bakalım zamanında bitermi, güzel olur mu, işe yarar mı, göreceğiz hepsini.

Kilitli

“Karayolu Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön