ist-MB.03:02 » Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı İhale Süreci

Mehmet Kasım
Seyyah

ist-MB.03:02 » Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı İhale Süreci

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 08 Eyl Pzt, 2008 08:57

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=9286

Metrobüsün 2. etap inşaatı bitti. Hizmete açıldı. Şimdi hedef Asya Yakasına geçmek. Zincirlikuyu'ya gelen sistem Söğütlüçeşme'ye uzatılacak.

Söğütlüçeşme'de banliyö hattı ile entege olması ileriki zamanlarda Marmaray ile aktarma anlamına geliyor. Ayrıca UEFA 2009 Finalini izlemeye Stada metrobüs ile gidilebilir.

Alıntı:

3. ETAP ASYA YAKASI

Metrobüs hattının 2. etabının 120 milyon dolar olmak üzere toplam 276 milyon dolara mal olduğunu da anlatan Topbaş, Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasında planlanan 3. etabın ihalesinin de yapıldığını dile getirdi.

“Metrobüsü Asya yakasına da geçireceğiz. Zincirlikuyu ile Söğütlüçeşme arasında yapılacak 3. etabın 2009 yılı Şubat ayı içinde tamamlanmasını hedefliyoruz” diyen Topbaş, metrobüsün 3. etabının açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştireceklerini belirtti.
Topbaş, metrobüsün pik saatlerde 45 saniyede bir gelecek şekilde ayarlandığını da ifade ederek, İstanbullulardan bireysel araçları yerine toplu taşım araçları ve taksileri kullanmalarını istedi.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Eyl Çrş, 2008 11:45

http://www.samanyoluhaber.com/haber-116225.html

Metrobüs en geç Şubat 2009'da karşı yakada

İstanbul'da Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasına yapılacak 3. etap metrobüs çalışması 2009 Şubatına kadar bitecek..

Avcılar-Topkapı, Topkapı- Zincirlikuyu hatlarının tamamlanmasının ardından, metrobüs şimdi de Anadolu yakasına uzanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasına yapmayı hedefledikleri 3. etap metrobüs hattını şubat 2009'da tamamlanacağının müjdesini verdi. Topbaş, "Bu etap tamamlandığında 1 milyon civarında yolcu tahminimiz var. Bu da kent içinde toplu ulaşıma yönelişin sağlandığını gösteriyor" dedi.

İhalesi 90 milyon YTL bedelle yapılan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arası metrobüs hattı yaklaşık 11 kilometre olacak ve güzergahta 5 istasyon yer alacak. Ortalama 18 dakika sürecek bu hatta 75 aracın hizmet vermesi öngörülüyor.

5 İSTASYON DİYOR:

1-Köprü Gişeler
2-Altunizade
3-Uzunçayır Kavşağı (Göztepe'den önceki yer)
4-Söğütlüçeşme

5. durak nerede acaba???
a-Acıbadem-K.Çamlıca Kavşağı
b-Ünalan E5 Mevkii
C-Fikirtepe

SİZCE????

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Eyl Çrş, 2008 15:53

O garanti Üsküdar'a uğrar falan. Araya da bir Fıstıkağacı, usta, ineceh var!

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 11 Eyl Prş, 2008 08:04

Bence tercih Acıbadem-K.Çamlıca Kavşağı olabilir.

Mehmet Kasım
Seyyah

BU HAFTA BAŞLANIYOR HABERİ:

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Eyl Pzt, 2008 08:17

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=9386

Metrobüse de değinen Topbaş, “Metrobüs çok başarılı oldu, günde 440 bin yolcu taşıyoruz, gece seferlerini artıracağız. Asya'ya geçişle ilgili çalışmalara da bu hafta başlayacağız” şeklinde konuştu.

sevket19
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen sevket19 » 28 Eki Sal, 2008 16:39

Sayın Mehmet Kasım ben Fikirtepede oturuyorum ben bu durağın Fikirtepe olmasını isterim karşıya geçmek için Ziverbeye gitmeye gerek kalmasın. Öncelikle bu hat beni hem mutlu etti hem de heyecanlandırdı.Şubat 2009 iple çekiyoruz acaba sizce yolun ortasından mı geçer kenarından mı çünkü yeşil alana beton döküldü ve asfalt yapıldı stad yönüne doğru sağ taraf köprü yönüne doğru da yl daraltıldı. bence yolun kenarına yapılır bir ihtimal ortasına ilerde köprü var altından hasanpaşaya minibüsler gidiyor orayı nasıl bağlarlar sizce dikme kolonlarla bir nevi köprü yaparak mı fikirtepeden haberler bu kadar şimdilik :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Sal, 2008 17:12

Hat tamamlandiginda Avcilar-Kozyatagi calisacagini dusunur isek tabii ki yolun ortasindan devam edecektir, yol kenarinda yesil alanlara dokulen betonlar normal karayolunu genisletmek icin yapilan ilave alanlar olsa gerek!

sevket19
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen sevket19 » 28 Eki Sal, 2008 21:12

Esat bey kozyatağıyla alakası yok bu hattın bu hat köprüden direk Fikirtepeyi kullanarak Söğütlüçeşmeye gidiyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Çrş, 2008 00:28

:) eh haber atlamak bu olsa gerek :D Zincirlikuyu dan sebeple Kozyatağı bağlantısı üzerine konuştum ve açıkçası bu konu çok fazla da dile getirilmiyor sanırım Başkan' ın konuşmalarında dikkatimi çekmemiş ve aklımda kalmamış, peki Fikirtepe aşağı yukarı nerede kalıyor bilgi verebilirmisiniz Anadolu yakasını iyi bilmiyorum.

sevket19
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen sevket19 » 29 Eki Çrş, 2008 18:54

Esat bey Fikirtepe Kadıköyün bir mahallesi Fenerbahçe stadına giderken 1.nci köprü üzerinden stadın 200 m kadar öncesi göztepe marmara üniversitesinin altındaki mahalle nerdeyse sınırlarını çizdim Esat Bey

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Çrş, 2008 22:16

Simdi haritadan kontrol ettim ve evet 33 yillik bir Istanbullu olarak bir de dogma büyüme :) Fikirtepe nin yerini bilmiyormusun, neyse sayenizde ögrenmis oldum.

Evet, bir de metrobüs basligi ile cok fazla ilgilenmedigim icin biraz da havada kalmisim ben hep metrobüs Kozyatagina gidecek oradan da E5 üzerinden devam edecek diye biliyordum, simdi mesajlarin tamamina göz attim bu baslikta evet Sögütlücesme-Zincirlikuyu olarak ihale edilmis.

Harita üzerinde inceledigimizde ve Anadolu yakasinida bildigim kadari ile Fikirtepe bölgesi bence de daha uygun daha merkezi görünüyor, tabi burada beni yaniltan Altunizadeden E5 Hasanpasa ayrimina kadar yolun konumu nedeni ile cevredeki yogunlugu göremiyor olmaktan kaynaklaniyor olabilir, Sevket Bey bize bölgeyi daha iyi anlatabilir belki.

Bu bölgedeki yollarin konumu aklima daha baska varyasyonlarida getirmedi degil, Zincirlikuyu-Sögütlücesme disinda, Zincirlikuyu-Bostanci ve Sögütlücesme-Bostanci gibi E5 üzerini daha verimli kullanmayi saglayacak bir sistem ile calistirilabilir, tabi bu düzenleme ile birlikte minibüs ve otobüslerde E5 ten cekilirse Anadolu yakasinin trafigi tadindan yenmez :)

sevket19
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen sevket19 » 31 Eki Cum, 2008 16:22

Evet Esat bey tabii ki bilgilendiririm Fikirtepe aslında İstanbulun en eski yerleşim yeri çoğu İstanbullu bunu bilmez benimde ilkokulu okuduğum İnönü İlköğretim okulunun inşaatı sırasında fenikelilerin M.Ö .675 yıllarında kurduğu medeniyetin kalıntılarına rastlanmıştır.Günümüze gelirsek Fikirtepe kadıköye yürüme mesafesi 20 dakika kadardır tabiri caizse Kadıköy ilçesinin göbeğindedir çoğu elit semtten daha yakındır Kadıköye. Bunlar ise kozyatağı suadiye ve bostancı gibi buna müteakip hizmet onlar kadar gelmemektedir ilçenin ve büyükşehirin farklı partilerde olması nedeniyle kentsel dönüşüme bir türlü başlanamamıştır dönüşüm planları İ. B.B nin tozlu raflarında beklemektedir dolayısıyla bu hattın yapılması ve bir durağının Fikirtepe olması biz Fikirtepeliler için çok önemlidir bu sayede büyükşehirin buraya ilgisi artacaktır sevgili forum arkadaşlarım :) :)

Kilitli

“Lastik Tekerlekli Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön