ist-MB.03:02 » Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı İhale Süreci

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Kas Cmt, 2008 00:44

İETT Genel Müdürünün sanırım bugün yaptığı bir açıklamada hattın Şubat 2009 gibi Anadolu yakasına ulaşmış olacağını söylemiş, bu güzel bir haber önümüzün kış olmasını da göz önüne alır isek bugünden itibaren 4 aylık bir süre bence çok makul umarım herhangi bir aksilik olmadan hat Söğütlüçeşmeye ulaşır, ayrıca yaptığım bazı çalışmalarda her nereden kafama takıldı ise ben bu kısmı hep atlamışım hatırlatmış oldunuz bizde hata yapmadan düzeltmiş olduk projeleri :)

Evet harita üzerinde Fikirtepe nin konumu gerçekten çok iyi, burada bir durağın kesinlikle olacağına bende ihtimal veriyorum ve oyumu sorsalar buradan yana kullanırım bakalım hele bir köprüdeki düzenlemeler yapılsın ve Altunizade tarafındaki çalışmalardan haberler alalım görelim, bir ara İBB nin bu güzergahtaki kameralarının isimlerini verebilen olursa daha önce Topkapı-Zincirlikuyu arasında yaptığımız gibi kamera izleme sayfası oluşturabiliriz.

sevket19
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen sevket19 » 03 Kas Pzt, 2008 15:46

Esat bey bugün Hasanpaşa Köprüsünden(Fikirtepe Mandra caddesini Hasanpaya bağlayan köprü) geçtim yolun ortasından geçmesi kesinleşmiş yalnız iki geliş de gidişte iki şerite düşmüş ilerde problem olmazmı acaba sizce?bununla beraber metrobüsler çokmu geniştir ortası çok geniş tutulmuş ?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Kas Pzt, 2008 15:57

Metrobüslerin genişliği normal bir otobüsten daha fazla değil, şu anda teknik bilgileri aklımda yok ama bakar yazarız burayada, iki şerit olacağını düşünürseniz, her iki şeridin arasında yaklaşık 20-40 cm lik bir boşluk bırakıyorlar ayrıca iki kenarda çelik bariyerler ile de belli bir mesafe var 40' ar cm de bu olsa zaten tahminen 100-120 cm lik bir mesafe buraya gidiyor, araç genişliklerini de göz önüne alın herhalde 6,5 ila 7 metre arasındadır normal yol kesimi, eğer dediğiniz yerde bir durak olacaksa o zaman + 2 hesap edin tabi bunlar tahmini yaklaşık değerler tam değerleri bilemiyorum ama peronlar 2 metreden fazla ben +2 ile cimri davrandım :)

Yolun iki şeride düşmesine gelince, bu bahsettiğiniz yer 1. köprüden gelirken Hasanpaşa' ya iniş yolu açıkçası orada hiç yoğun saate denk gelmedim ileriye dönük derseniz tabii ki İstanbul bu hızla büyümeye devam ederse hiçbir yer yetişmeyecek, o güzergahta normalde yoğun bir otobüs trafiği varmı onuda bilemiyorum ki size otobüsler kalktığı için rahatlayacak diyeyim ama evlendirme dairesine doğru inen köprüdeki trafiği iyi biliyorum :) minibüs ve otobüslerden o kavşağı dönmek mümkün değil hemde günün her saati ama metrobüsün de buna bir katkısı yok bakalım bu artışı önlemenin tek yolu Söğütlüçeşme de gerçek bir P+R alanı oluşturarak Kadıköylülerin özel aracı ile yola çıkmasını önlemektir, bunu becerebilirsek o zaman o yoldaki trafiğin çok uzun yıllar artması diye bir şey söz konusu olamaz çünkü bana göre zaten Kadıköy ün o bölgesi hem konuta hem de arabaya doymuş durumda :)

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 04 Oca Pzr, 2009 00:41

merhabalar ben istanbul aydın üniversitesi 2. sınıf uluslararası lojistik öğrencisiyim bu seneyide sayarsak 2.5 senedir çok uzun bi yolu (pendik-sefaköy) gidip geliyorum her gün ve bu metrobüs ün söğütlüçesme hattını duyduktan sonra bi umut doğdu bende en azından 2 saat gibi bi sürede okula gidebileceğimi düşünüyorum. bu hattın kullanıma geçeceği tarih belli mi acaba kesin olarak beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. ayrıca banliyö trenlerinin kalkacağını duydum bu ne kadar zaman sonra olur benim metrobüs hattını kullanmam için son derece önemli banliyö trenleri bu sebeple beni acil olarak bilgilendirirseniz çok sevinirim...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Oca Pzr, 2009 13:40

Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme Metrobüs hattı 2009 yılı içerisinde hizmete açılacak, İETT nin bu konuda verdiği tarih yanılmıyor Mart-Nisan ayları bu tabii ki önemli bir gelişme ama köprüde karışık trafikte geçecek bir metrobüsün süre kazanımı ne kadar olacak bu ancak pratikte görülebilecek bir şey. Ama sizin gibi Pendik - Beylikdüzü gibi bir güzergahı kat edenler için tabii ki çok kullanışlı olacağı da ortada. En azından Zincirlikuyu Avcılar arasını yaklaşık 40 dakika da geçeceksiniz.

Banliyö hatları ile ilgili sorunuza aşağıdaki linkte bir cevap vermeye çalıştım.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=443

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 04 Oca Pzr, 2009 16:38

ilginiz için teşekkür ederim. ben uzun bi süre araştırdım ve en geç şubat ayında kullanıma açılacaktı fakat sanırım mart-nisan oldu bu süre ve benim açımdan çok kötü oldu artık hayırlısı ama zaten eğer banliyölerde kalkarsa zaten bi işime yarayamayacak...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Oca Pzr, 2009 23:00

İnşaatın durumunu açıkçası hiç bilemiyorum, benim sözlerimde İBB ve İETT nin söylemlerinden yaptığım çıkarımlar, ama Şubat' a yetişirmi hiç bilemiyorum.

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 07 Oca Çrş, 2009 23:37

İnşaatın durumunu açıkçası hiç bilemiyorum, benim sözlerimde İBB ve İETT nin söylemlerinden yaptığım çıkarımlar, ama Şubat' a yetişirmi hiç bilemiyorum.
Bugün E-5'i gözden geçirdim artık metrobüs yolu ayrılmamış yer kalmadı sanırm neyse 1 ay gibi zaman var.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Oca Prş, 2009 12:49

Söğütlüçeşme Garın yanında da metrobüsler için dönüş alanı inşaasına başlanmış hatta çıkış rampası nerede ise yapılmış bile, gerçi TCDD nin bazı birimleri inşaatı mahkemeye götürecek gibi bir durum var ama o arada İBB oldu bitti ile inşaatı dikecektir, bu usül ve uslubu hiç beğenmiyorum aslında, yaptım oldu, ne yanlışını tartıştırıyorlar ne doğrusunu konuşturuyorlar, tabii ki faydalı bir hizmet ise yapılsın ama görüyoruz hala ilk hattın sökükleri dikilemeden buna başlanıyor, her işimiz yarım yamalak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Oca Cmt, 2009 13:41

Metrobüsün Söğütlüçeşme seferleri önümüzdeki ay başlıyor. Metrobüsler trafik ne kadar yoğun olursa olsun Boğaz Köprüsü'nü 4-5 dakikada geçecek.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Avcılar-Zincirlikuyu arasındaki 29,5 kilometrekarelik güzergahta hizmet veren metrobüsün Kadıköy'e geçişi için çalışmalar aralıksız sürüyor. Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasındaki 3. metrobüs hattının Şubat'ta bitirilmesi hedefleniyor.

24 saat durmaksızın 3 vardiya halinde çalışmalar devam eden 11 kilometrelik hatta 9 istasyon bulunacak. Köprü üzerinde sağ şeridi kullanacak olan metrobüslerin 1,5 kilometrelik Boğaz Köprüsü'nü yoğun trafikte bile 4 veya 5 dakikada geçmesi planlanıyor.

Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattının tamamı ise yaklaşık 18 dakika sürecek. Söğütlüçeşme hattıyla birlikte günde ortalama 520 bin kişinin kullandığı metrobüste bu sayının 1 milyona ulaşması bekleniyor.

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 13 Oca Sal, 2009 19:38

Köprüde yoğun trafikte nasıl 4-5 dakika geçecek üstelik bu araçlar trafiğe karışarak geçecekler. Metrobüs tam Yıldız katılımının bittiği yerden trafiğe karışıyor aynı aşağıdaki gösterdiğim noktada bu yerde Ortaköy Viyadüğü başlıyor. İmkansız 4-5 dakikada geçmesi.

Resim

Resim

Asıl anlatmak istediğim tam nokta burası Ortaköy Viyadüğü Boğaziçi Köprüsü'ne çok yakın ve nerdeyse köprünün yarısı kadar uzun.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Oca Sal, 2009 19:53

Valla bende o konuya takıldım ama görmeden de bir şey diyemeyeceğiz, 4 dakika da geçme kısmı bana da inandırıcı gelmiyor da asıl merak ettiğim senin söylediğin gibi katılımın nasıl olacağı, çünkü ortadan değil en sağdan gitmesinden söz ediliyor, bu da viyadükten önce bir tünel ya da köprü inşa edilmesi ve yine köprü çıkışında benzer bir yapı inşa edilmesini gerektiriyor, bir çözüm muhakkak olacak ve bu normal trafiğide kesmeden olacak ama diyorum ya pek aklım almadı. :)

Kilitli

“Lastik Tekerlekli Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön