şur-L.02 » Şanlıurfa Troleybüs Hattı İhalesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

şur-L.02 » Şanlıurfa Troleybüs Hattı İhalesi

Mesaj gönderen Esat » 05 Haz Çrş, 2013 22:39

Şanlıurfa Belediyesi kente troleybüs sistemi kurulması için ihale ilanı yapmış, zeyilnamede tarih değişikliği varmı bakmadım ama 2 Temmuz da yapılması planlanan ihale için EKAP ta bazı dökümanlar yayınlanmış. Bilmiyorum yani ben kentime troleybüs sistemi kurduracak olsam biraz daha iyi bir şekilde ne istediğimi anlatırdım diye düşünüyorum, sonuçta teknik şartname muhakkak vardır herhalde ama ihale dökümanın şöyle bir şey yazarsanız;
Tek yönlü istasyon : 15 adet
Modern tasarım troleybüs : 8 adet
Ön Far: 2 adet
Sinyal lambası: 2 adet
Silecek: 1 adet
bu bana salı pazarından domates alıyormuş gibi görünüyor, ha dediğim gibi teknik şartname vardır ve içinde o moderen tasarımlı toroleybus nedir detaylı anlatılmıştır eyvallah ama sonuç hüsran olmasın sonra, bir sürü araç üreten firma var, alı var moru var.

http://www.rayhaber.com/2013/ihale-ilan ... linacaktir

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Haz Çrş, 2013 23:43

Bu ne? Bir silecek? Abi, ver ordan şöle bi silecek de …
Yok, silecek yok bugün, egzost borusu verelim.
Ama bunlar tırolebüs?
Boşver, egzost borusu bugün üç tane al, bi tane öde!
Ahzooo …

He, bir de tek yönlü. Yani yekkoray değil de, bu sefer yekkotel gibi. Zaten EN böyyüg BİR (ileri!) silecek. Ulan, gülmekten gözlerim yaşardı, yeşerdi, gaz mı koktu, ne? Of aman of … insan ciddî kalamıyor bir türlü böyle ishale, pardon ihalede.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ağu Prş, 2013 13:16

Şanlıurfa Troleybüsü ile ilgili bir haber daha, bu sefer haberin kendisi vahim, başlık şu: TROLEYBÜS APTALLIKTIR! adam sormazlar mı kime göre neye göre?

Haberi kaleme alanın düşüncesi mi yoksa böyle okumuş yalamış yutmuş birileri mi dile getirmiş bu sözü bilemiyorum ama hoş değil, yani ben bir troleybüs sevmez olarak bunu söylüyorsam gerisini siz düşünün. :) Haberde troleybüsün kaka bir şey olduğunu anlatmak için geçmişini bile ortaya dökmüşler ama bugününden hiç bahsetmemişler, ayrıca "bakım maliyeti" ni mazeret olarak sunmak ve "niye metro yapılmıyor da troleybüs yapılıyor" demek konu ile ilgili hiçbir bilgi sahibi olmamanın en güçlü göstergesi. Yine de ağır yüklenmeyeyim, adamların kendi kenti eleştirir, yerer, söver bize ne ama böyle bodoslama da olmaz.
Anadolu kentlerindeki belediyelerin toplu taşıma sorunlarını çözerken finansman için başvuruduğu finansman kaynağı Dünya Bankası yetkililerinin, raylı sistem yerine dünyada modası geçmiş bir ilkellik olan troleybüsü önermesi art niyet olarak değerlendirildi.
http://www.urfahaber.net/haber/troleybu ... z2dM84c6qY

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 29 Ağu Prş, 2013 14:03

Genel nüfusu 715 bin, kent merkezi nüfusu yarım milyon olan, mimari olarak Ortadoğu havasında olan Şanlıurfa'ya modern tramvay çok yakışırdı bana göre...Mesela Kudüs, nostaljik tramvay veya troleybüs bu kent için çok çirkin olurdu ama bu renkte bu tramvaylar ayrı bir hava katıyor
Kudüs'e bana göre

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ağu Prş, 2013 14:12

Merkez nüfus 500.000 azımsanacak bir rakam değil fakat gel gelelim ülkemizdeki devletin ekonomik yapılanması da bu konuda bazı kısıtlar koyuyor diye biliyorum, mesela raylı sistem yatırımı için 1 milyonluk nüfus olması falan filan gibi, bunlar değişti mi bilemiyorum ama bana göre bu planlamaların değişebilmesi için yerel idare yapılarının da değişmesi gerekiyor, bu konuda böyle kitap üzerinden konuşabilecek biri değilim ama bazı alanlarda lokalleşme bazılarında ise biraz daha merkezileşme gerekli gibi, artık bu hangi tip bir eyalet ya da bölgeleşme yapısı ile çözülür onu ben bilemem :) en azından kent sınırları, kent, ilçe, kasaba, köy nüfus belirlemeleri bu konudaki kriterler ve bunlara sağlanacak destekler tekrar gözden geçirilmeli. Ekonomik zenginlik konusunda ülkemizin hiçbir zaman fakir olduğuna inanmadım ve inanmıyorum, kaynak kullanımı ve proje yönetimi ile ilgili sorunlarımız var bunları öğrenmek zorundayız, eğer bunu becerebilsek bizim de 2 milyonluk kentlerimizde bir iki metro hattı, 500 binlik kentlerimizde 4-5 tramvay hattı olurdu.

Tramvayın daha güzel göründüğü konusunda hemfikirim :) dedim ya troleybüssever değilim zaten.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Ağu Prş, 2013 15:53

Denizli meselâ tam tramvaylık bir kent. Bayağı da düzgün bir yapıya sahip. Sırf bir misal. Yarım milyonun az biraz altında. Ama bu sadece merkezi tabiîki.

Metro zor, öyle zart zurt metro yapılamaz, kimin ekonomisi o kadar güçlü? Çin hariç belki. Biraz da kentin yapısına bakar. Antalya meselâ bir milyonluk şehir, ama turistlerini ve etrafını da sayarsak, oraya metro bayağı gerekebilir. Alanya’da tramvay yapmadan evvel, doğru dürüst bir otobüs sistemi oturtsunlar – ama oturtmuşlar da aslında. Orası da tabiîki normal bir kasabadan farklı.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 03 Eyl Sal, 2013 19:11

mesela raylı sistem yatırımı için 1 milyonluk nüfus olması falan filan gibi, bunlar değişti mi bilemiyorum
Eskişehir'in nüfusu 789,750

Uğur
Serbest Geçiş

Re: şur-L.02 » Şanlıurfa Troleybüs Sistem İhalesi

Mesaj gönderen Uğur » 07 Oca Cum, 2022 07:54

Yılan hikayesine dönmüştü. Gelen ilk parti "trambüs" şehrin tarihi kesimlerinde uzunluğundan ötürü dönememiş ve Ankara'ya dönmek zorunda kalmıştı.

Yıl sonu değerlendirme toplantısında konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, "Eski alanda dönüşü zor olan trambüsleri 18 metreye indirdik. Eğer bir aksama olmadığı takdirde 21 Nisan'da ilk trambüsümüz gelecek. Urfa’nın ulaşım mastır planı olmadığı için öncelikle ulaşım mastır planı yapılması gerekiyordu. Ulaşım mastır planı ihalesini yaptık. Daha sonrada raylı sistemin projesini yapacağız. Onun finansman konularını hallettik. Biraz zaman alacak ama raylı sistemi de Urfa’ya getireceğiz.
https://www.urfapusula.com/haber/897215 ... uz-gelecek

kemal
Hareket Amiri

Re: şur-L.02 » Şanlıurfa Troleybüs Hattı İhalesi

Mesaj gönderen kemal » 27 Şub Sal, 2024 19:34

Şanlıurfa bataryalı trolleybüs .
TRAMBÜS ŞANLIURFA.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Şub Çrş, 2024 09:12

Bu pil akü sevdasını anlamak istemiyorum. Geriye problem dolu mal kalıyor. Halbuki üstten kablo veya alttan (varsa tekniği) elektrikle bu iş çok daha temiz işlerdi. Orada gösterilen e-Otobüs burada basit normal bir e-Otobüsü. Ama piller, aküler eskidi mi, ne olacak? Eski atom santral sevdasını hatırlatıyor. Şimdi atıkları ne yapcaaz diye kürsesel bir problem var.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 28 Şub Çrş, 2024 15:55

Bunda arşeler de var (Overhead poles) . Yani katener hattı olmayan yerlere de girip çıkabiliyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Şub Çrş, 2024 18:53

He, ek kateneri varsa, sözüm yok.

“Lastik Tekerlekli Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön