kar-T.01 » Karaman Nostaljik Tramvay Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

kar-T.01 » Karaman Nostaljik Tramvay Projesi

Mesaj gönderen Esat » 18 Eyl Sal, 2012 20:16

Bir kaç gündür bazı raylı sistem haber sitelerinde Karaman'da kentin iki meydanı arasında çalışacak bir nostaljik hat yapımından bahsediliyor, ilk çıkan haberlerde Belediye Başkanı Kamil Uğurlu Hollanda'da yaptıkları incelemelerde araçları çok ucuza satın alabileceklerini, bununla ilgili ön görüşmeleri yaptıklarını ve nerede ise tamam deme aşamasına geldiklerini fakat kuracakları bu küçük hat için, bir bakım atölyesi ve yetişmiş eleman istihdam etmek ile ilgili sıkıntılar nedeni ile projenin kendilerine maliyetinin büyüdüğünü belirtmişti. Açıkçada bu kadar kaynağı bu işe ayırmak bizim için ne kadar doğru olur gibi bazı sözler de etmişti. Bu açıdan takdir ettim aslında, yani bir heyecan ile Hollanda'ya kadar gidilmiş, araçlar görülmüş beğenilmiş ama hesabı kitabı iyi yapmamız gerekiyor diye düşünmüşler.

Bugünkü haberlerde ise Belediye bu işi yapmaya karar vermiş gibi haberler var. Belediye Başkanının ağzından Hollanda'dan araçların alınacağı, rayların Kardemir'den alınacağı beyan edilmiş. Ayrıca 5 km. uzunluğunda bir hat ve depo ile atölye inşaatının da yapılacağıda belirtilmiş. Bakalım bu projenin gelişimi ve sonuçlanması nasıl olacak.
Karaman’a modern şehircilik anlayışını getirmek amacıyla yeni yapılan iki meydanı birbirine bağlayacak olan nostaljik tramvay projesinde sona gelindi. ‘Şehir Mobilyası’ olarak adlandırılan tramvay projesinde yeni yapılan iki meydan arasına 5 kilometre uzunluğunda raylar döşenecek. İstanbul’daki İstiklal Caddesi ve Antalya’daki Konyaaltı Caddesi gibi birçok ilde hizmet veren nostaljik tramvayları tek tek incelediklerini belirten Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, “Karaman’da trafik problemi yok. Biz bunu ‘Şehir Mobilyası’ olarak düşünüyoruz” diye konuştu.

Nostaljik tramvay için Karaman’da atölye ve hangar kuracaklarını belirten Başkan Uğurlu, “Vagonlar Hollanda’dan gelecek. Vagonları kilo başı, hurda fiyatına alacağız. 30 vagon düşünülüyor. Rayları ise Karabük’te yaptıracağız. Model olarak da Antalya’yı örnek alacağız. Proje, güzergah ve ulaşım master planı hazır. Nostaljik vagonların bakımları devamlı yapılması ve rayların bu vagonlara göre döşenmesi halinde asla problem söz konusu değil” ifadesini kullandı.
Akıl vermek haddimize değil ama Başkan'ın dile getirdiği gibi rayları döşemek sorun değil, bir şekilde yapılıyor ama iyi ama kötü, fakat atölye kurmak, o atölyede bu araçların sürekli bakımını yapmak, 30 araç almaktan bahsediliyor, 10 set işletsen belkide yolcu talebi olacak makinist istihdam etmek zorunda kalacaksın, yani sadece rayı kur döşe, atölyeyi yap ile de bitmeyecek. Olsun isterim bir yerlerde bir şekilde tramvay hattı yapılsın ama mantıklı, geleceğe dönük işler yapılsın, öyle aman işte "şehir mobilyası" olsun diye yaptırıcaz, eski tramvay alabiliyoruz o yüzden adı da nostaljik olsun demekle olmuyor. Vizyon lazım, gelecek planı lazım, kent mobilyası diye kurulan sistem yarın bir gün kent mobilyası park bankı gibi çöpede kolayca atılır. Planlı bir şekilde bir tane 5 km. lik hat kurun, bu ilçenin nüfusu artıp ta yeni tramvay hattı kurmak gerektiğinde sizin kurduğunuz emsal olsun, geleceğe ışık tutsun. O zaman "ya eski belediye başkanlarından Kamil Uğurlu başlatmıştı bu güzel işi" desinler.

http://www.rayhaber.com/karamana-nostaljik-tramvay
En son Esat tarafından 18 Eyl Sal, 2012 20:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 18 Eyl Sal, 2012 20:29

Konya Karaman ilçesinde bir nostaljik hat yapımından bahsediliyor
:D Karaman 1989'da il oldu.

Tramvay yapacağız demişler ama bakalım neler yapacaklar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eyl Sal, 2012 20:42

btgn yazdı:
:D Karaman 1989'da il oldu.

Tramvay yapacağız demişler ama bakalım neler yapacaklar.
Berk, sağolasın :) şimdi utanmış ikonu yapıcam ama onu bile yapamayacak kadar morardım, bari pişkinliğe verip sırıtayım :D:D

Haklısın, kafam o kadar başka yerlerde ki, ilk il olan ilçelerden birisi idi hatta dimi. Kusuruma bakmayın arkadaşlar, başlığı ve o metni düzeltiyorum.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 18 Eyl Sal, 2012 20:45

Yalan söylemişler Konya'nın Karaman diye bir ilçesi yok ki :)
Model olarak da Antalya’yı örnek alacağız.
Desene yarım saatte bir tramvay çalışacak :lol:

Aman Antalya'yı örnek almasınlar, başka tramvay sistemi mi yok?
Git bak Konya'nın tramvayları nasıl çalışıyor, yoksa Antalya'nın yarım saatte bir çalışan tramvayını Karaman'a uygulamakla Denizli'ye birkaç körüklü otobü alıp size metrobüs getirdim demek kadar saçma olur.

30 tane tramvay alacaksın ee, ulaşım master planı hazır,, her şey hazır demişler ama bunu bir raylı sistem olacağından şüphelerim var, daha çok demirli sistem olur bu...baksanıza vagonları bile kiloyla alıyorlar :)
küçümsemek için söylemiyorum, adam gibi bir şey yapsalar...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eyl Sal, 2012 20:51

Valla Ömer endişelerinde haklısın bende biraz buna değinmeye çalıştım yani Antalya'daki ya da İstiklal deki tramvayı örnek alarak yapacağın şey onlar gibi olacaktır, yani güdük ya da yetersiz. Eski araç alınmasına bir şey demiyorum, paran yok, adam kilo fiyatına verecek alıyorsun eyvallah. 30 araç alıyorsun tahminimce bunların en az yarısı yedek parça amaçlıdır, çünkü 5 km lik hatta kaç tane çalıştıracaksın, Başkan kendi ağzı ile kentimizde yoğun bir trafik yok demiş, bu tramvay yapmak için bir fırsat bunu güzel dile getirmiş. Bu yüzden yapılsın derim ama biraz gelecek görüşlü bir iş olsun. Alınan araçların ray açıklığı nedir? Artık terk edildiğini söyleyebileceğimiz 1000 ya da 1100 mm. olabilir mi? Tamam sipariş verirsen üretiyorlar ama genel olarak eğilim artık Normal diye isimlendirilen 1435 mm. Senin caddelerin geniş ise o zaman tramvayını da geniş yap, insanlar şimdiden tramvay alışsın, 10 sene sonra başka yerlere de ihtiyaç olduğunda ve yaptığında ne araç sürücüsü ne de yaya sorun yaşamasın ama sadece kent mobilyası olsun, işte öyle yarım saatte bir gitsin gelsin, gelir beklemiyorum da çok zarar etmesin dersek, gerçekçi bir toplu taşım aracı zaten olamaz.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Eyl Sal, 2012 21:16

Bir EN daha.

Birrrçokk ilçedeh. Evet. Yekray, yeksistem, yekEN.

Bu ili ben de tanımıyorum. Hm kodu 70 imiş. İlginç.

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön