brs-T.03:02 » Heykel - Garaj Hattı İnşaat Süreci

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eyl Cmt, 2013 09:46

T1'de yeni hedef kurban bayramı; her ne kadar bir çoğumuz tramvayı gündüzleri test sürüşlerinde göremesekte artık test sürüşlerinin sonuna yaklaşıyoruz ve bu sona yaklaşırken Burulaş tramvayın seferlere başlaması için kendine hedef belirlemiş. Bakalım eğer bu hedef tutarsa bayramdan sonra merkez trafiğinde bol aksiyonlu bir serüven bizi bekliyor olacak. Bu konuyla ilgili haberi de paylaşalım:
Bursalılar caddelerde yanlarından kayıp giden modern toplu taşıma aracı tramvaya ne zaman bineceklerini soruyorlar. Biz de soruyu Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy’a yönelttik. Şu cevabı verdi: “Aslında İpekböceği yolcu taşımaya hazır. Deneme seferleri başarıyla tamamlandı ve teknik anlamda sorun yaşanmadı.” Yolculu seferlerin neden başlamadığını ise şöyle açıkladı:“Elimizde şu an için yalnızca bir araç var. Tek araçla yolcu taşımaya başlarsak sefer aralıkları 24-25 dakikayı bulacak. Bu kadar zaman da kimse durakta tramvay gelsin bineyim diye beklemez.” Şu bilgiyi verdi: “Üretimi yapan Durmazlar ikinci tramvay aracını bugün teslim ediyor. Ekim ayının ilk yarısında iki araç daha teslim edecekler. Böylece 4 tramvayla seferlere başlayacağız.” Hesap şu: “4 tramvayla yolcu taşımaya başladığımızda sefer aralıkları 5-6 dakikaya inecek. Bu da kent içi toplu taşımada iyi ve makul bir süre.”
Hedef ise şu: “Her şey yolunda giderse, İpekböceği tramvayı yolcu taşımaya bayramda başlar. En azından bizim hedefimiz bu.”
http://www.olay.com.tr/makaleler/ahmet- ... 20536.html

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eyl Cmt, 2013 09:47

Esat yazdı:Ben saklıyorum yine de :) bir sonraki Bursa ziyaretimde kullanmak üzere kenarda duruyor :D
Bir sonra ki ziyareti bekliyorum. Şöyle hafta sonuna denk gelirse kapsamlı bir gezi yapmış oluruz

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eyl Cmt, 2013 10:04

İddialı bir ifade, bayrama 20 gün var. Bugün teslim edilen ile birlikte 2 araç, hadi yeni gelenin de testleri yapılmış olsun, Ekim ortasında 2 araç teslim edilecek diyor, bunlar hiçbir teste tabi tutulmadan mı sefere verilecek?

Bursa ya tekrar gelmeyi çok istiyorum ama bakalım ne zamana kısmet olacak, ihtimal olarak ancak Kasım-Aralık gibi görünüyor, soğuk olur ama :) ne yapalım artık.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eyl Cmt, 2013 10:09

Esat yazdı:İddialı bir ifade, bayrama 20 gün var. Bugün teslim edilen ile birlikte 2 araç, hadi yeni gelenin de testleri yapılmış olsun, Ekim ortasında 2 araç teslim edilecek diyor, bunlar hiçbir teste tabi tutulmadan mı sefere verilecek?

Bursa ya tekrar gelmeyi çok istiyorum ama bakalım ne zamana kısmet olacak, ihtimal olarak ancak Kasım-Aralık gibi görünüyor, soğuk olur ama :) ne yapalım artık.
Diğer araçların bu ilk araç gibi 7bin km testine tabi tutulacağını sanmıyorum. En fazla hatta indirildikleri günün gecesinden sabaha kadar hat boyunca tur atarlar ve 1-2 gün içinde seferlere başlarlar diye düşünüyorum. Hatta BBB Başkanı Recep Altepe bu ilk araçtan sonra gelecek araçlar bu kadar teferruata tabi olmayacaklarını söylemişti

Hafta sonuna denk gelirse tadından yenmez :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eyl Cmt, 2013 10:18

Hayırlısı ben test işlerinde falan biraz kılımdır :) sonradan uğraşılacağına baştan uğraşılsın gözü ile baktığım için, sorup duruyorum. İnşallah sorunsuz bir şekilde işletme açılır.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 02 Eki Çrş, 2013 19:03

Sonunda ikinci İpekböceği'de raylarla buluştu. Hat üzerinde sinyalizasyon sistemi daha tam anlamıyla oturmuş değil ufak tefek saniye hataları var ama zamanla bu da aşılacak gibi.

Altta ki haberde video da mevcut, İpekböceği'nin şu sesini seviyorum :)
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi Heykel’deki tarihi binada ziyaret eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, imalat aşamasında da incelediği Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği’nin test sürüşüne katıldı. Kültürpark içindeki şantiye binasında raylara indirilen ikinci ipekböceğini inceleyen Karaosmanoğlu, Başkan Altepe ve Yerli Tramvay Proje Danışmanı Taha Aydın’dan aracın kapasitesi ve teknik özellikleri hakkında bilgiler aldı. Daha sonra aracın ilk test sürüşüne katılan iki başkan, Stadyum Caddesi, Altıparmak, Atatürk Caddesi, İnönü ve Uluyol Caddelerini geçtikten sonra Kent Meydanı’nda şehir turunu noktaladı.
http://www.bursa.bel.tr/karaosmanoglu-- ... ber/14538/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eki Prş, 2013 13:09

Hayırlı olsun, Bursa belediyesini bu anlamda takdir ediyorum bir şekilde ortaya bir araç çıkması sağlandı, iyi de reklamını yaptılar eksiği gediği muhakkak olacaktır diye düşünüyorum, bunu normal karşılıyorum, ufak tefek problemleri kentli kabullenmeli, sonuçta ne belediyenin ne de durmazların işi tramvay aracı üretmek değildi.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 04 Eki Cum, 2013 16:29

Ve artık mutlu sona yaklaştık. T1 hattımız 15 Ekim 2013 Salı günü seferlerine başlıyor. Yalnız aklımı kurcalayan bir şey olmadı değil. Daha önce işletmeye dört araç ile başlanacağı söylenmişti ama şuan sistemde iki araç var. Geçenlerde üçüncü aracı fabrikanın önünden geçerken hazır olduğunu gördüm ama peki ya dördüncü araç? Bir araç tüm hattı 25-30 dakika arasında katediyor ve dört araçla sisteme başlanıldığından seferler 6-8 dakika arasına denk geliyordu. Eğer üç araç ile başlarsak seferler 10 dakika olur. Neyse işin özeti artık T1 hattını kullanmaya başlayacağız. Artık darısı T2 Kent Meydanı-Terminal hattına...

İlgili haber:
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilen ve Heykel Garaj T1 hattında kullanılacak olan Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’, Kurban Bayramı’nın 1. günü, yolculu seferlerine başlayacak.

Şehir içi ulaşıma nefes aldıracak olan tramvayda, 5 Ekim Cumartesi gününden (YARIN) itibaren tüm gün yolcusuz deneme işletimi, Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 15 Ekim Salı gününden itibaren de yolculu seferler başlayacak. Tramvayda tüm binişler 0,50 TL olup tek ücret tarifesi uygulanacak.
BURULAŞ yetkililerinin açıklamasına göre; tramvayın bayramın ilk günü, 09.00 ile 18.00 saatleri arasında yolculu sefer yapacak olmasından dolayı, 15 Ekim Salı günü 06.00 ile 24.00 saatleri arasında demiryolu üzerinde parklanma ve duraklama yapılmaması ve aksi taktirde cezai işlem uygulanacağı belirtildi.
http://www.bursa.bel.tr/ipekbocegi-yolc ... ber/14584/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eki Cum, 2013 21:15

8 dk. ile 10 dk arasında 2 dk.cık var canım :) şahsen hoş bulmuyorum tabii ki, bir de bayramda işletmeye açılacak, sırf meraktan millet yüklenecek ki aslında esaslı da bir işletme testi anlamına gelecek :) bakalım sorunsuz atlatılır umarım ama 10 dk. frekans yetermi yetmez mi buna sizler binip görerek karar vereceksiniz, biz de artık önümüzdeki aylarda bir ara Kemal abi ile ayarlayabilirsek gelip fotoğraflayacağız kısmetse.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Eki Çrş, 2013 17:34

Sefer saatleri ve ücret ile ilgili tekrar bir bilgilendirme yapılmış
Tramvayda tüm binişler 0,50 TL olup tek ücret tarifesi uygulanacak. BURULAŞ yetkililerinin açıklamasına göre; tramvayın bayramın ilk günü, 09.00 ile 18.00 saatleri arasında yolculu sefer yapacak olmasından dolayı, 15 Ekim Salı günü 06.00 ile 24.00 saatleri arasında demiryolu üzerinde parklanma ve duraklama yapılmaması ve aksi taktirde cezai işlem uygulanacağı belirtildi.
http://www.haber10.com/haber/420770/#.UlVy34Y0ync

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 11 Eki Cum, 2013 12:55

Artık inşaat, test sürüşleri ve boş deneme seferlerinin sonuna geldik. T1 yarından itibaren yolculu seferlerine başlıyor. Artık bu konunun kilitlenip, Bursa tramvay hatları başlığına yeni bir konu açma vakti geldi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilen ve 6,5 kilometrelik Heykel – Garaj T1 hattında çalışacak olan Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’ 12 Ekim Cumartesi (YARIN) günü saat 11.00’da Kent Meydanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla yolculu seferlere başlıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında Durmazlar Firması tarafından üretilen boş ve dolu ağırlıklı test sürüşlerini başarıyla tamamlayan Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’, yolculu seferlere başlıyor. Türk mühendisliğinin gücünün simgesi haline gelen İpekböceği’ ilk yolculu seferine 12 Ekim Cumartesi (YARIN) günü saat 11.00’da Kent Meydanı’nda Başkan Altepe’nin de katılımıyla çıkacak.
http://www.bursa.bel.tr/ipekbocegi-ile- ... ber/14702/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Cmt, 2013 14:48

Bugün hat sefere açıldı, bu aşamadan sonra test olarak adlandırılabileceğini düşünmüyorum. Her ne kadar 2 araç ile dolaşıyor olsa da ücret verilerek binilen bir sistem işletmededir, hayırlı uğurlu olsun diyorum. Gerçi şimdi dikkat ettim haberde 3 araç var diye belirtilmiş.

Konu ile ilgili yayınlanmış bir video var aşağıdaki linkte, ilgili bir de haber var. Başlığı bugün kilitleyip işletme başlığı olarak açarız.

http://video.haber7.com/video-galeri/34 ... ercek-oldu

http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekono ... er-basladi

Yanlız haberin tüm sunumunun HATTIN AÇILMASI değil de YERLİ TRAMVAY ismi üzerine kurulmuş olması çok zorlama ya neyse, tamam aracın yapılmasını, işletmeye de geçmiş olmasını takdir ediyor ve destekliyoruz da açılış yeni bir tramvay hattının açılışı mı yoksa var olan bir hatta alınan yeni tramvayların sunumu mu? Bugün hat önde olmalıydı diye düşünüyorum.

Hazır başlamışken bu başlığı da kilitleyeyim :) aşağıdaki linkten hattın işletmedeki durumunu tartışalabiliriz.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=1252

Kilitli

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön