esk-T.03 » Eskişehir Tramvay Hatları İnşaat Süreci

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 01 Ara Pzr, 2013 17:26

Odunpazarı'nda ekmek fırınının karşısında bir köfteci var; köftesi ekmek arasında çok güzel tadı hala damağımda. :P

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 02 Ara Pzt, 2013 00:31

Engin Y yazdı:
Ooo Eskişehir'de yol tarifi yapabiliyorsanız ,siz şehrimizi çözmüşsünüz.
Bir kenti öğrenmenin en iyi yolu, yürümek ve toplu ulaşım kullanmak. Arabayla Eskişehir'de çok bocalarım, ama Espark-Odunpazarı Tarihî Evleri arasındaki bölgenin pek çok yerini yürüdüm. Otogar'a inince otele tramvayla gittim. İşten çıkınca gara yürüdüm, akşam yemeklerinden sonra zaten mideyi hafifletmek için yürüdüm. Boğazıma düşkün olduğum için pek çok kafe ve restoranın yanında, Mazlumlar Muhallebicisi ve Karakedi Bozacısı gibi yerleri de öğrendim :)

Cıvıl cıvıl, sokakta yaşayan bir kent. Bayılıyorum kentinize. Önümüzdeki hafta da oradayım, bir şeye ihtiyacım olursa size sorarım elbette :)

Kentimiz öyledir.
Cıvıl cıvıl sokaklarda gezerken havanın soğukluğunu bile unutturur insana. :wink:

Ayrıca "Mazlumlar" ve "Karakedi"yi de öğrendiyseniz sizi fahri Eskişehirli yapalım bence.:D

Mazlumlar da inşallah Su Muhallebisi de yemişsinizdir.

Havalar biraz daha soğusun ,Karakedi'nin tadı o zaman daha güzel çıkıyor.
Buz gibi ,kar yağan bir havada ;mükemmel bir boza. :wink:

Her zaman her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 02 Ara Pzt, 2013 12:16

Ayrıca "Mazlumlar" ve "Karakedi"yi de öğrendiyseniz sizi fahri Eskişehirli yapalım bence.

Mazlumlar da inşallah Su Muhallebisi de yemişsinizdir.
Aynen. Üzerine gül suyu dökülünce daha da bir güzel oluyor.

En çok sevdiğim kent, İzmir'dir. Eskişehir için kullandığım tabir de "bozkırın İzmiri"dir :) Ben zaten fahri İzmirli ve Eskişehirli olmuşum :)

Konudan çok saptık, ama Eskişehir'i Türkiye'nin Demiryolu Başkenti sayarak birazcık tanıtmaktan bir şey çıkmaz. Hem belki orayı gezeceklere de faydalı olur tavsiyelerimiz. Benim şimdiye dek gidip de çok memnun kaldığım yerler aşağıda. Adını duyup da henüz gidemediğim Kebapçı Fahrettin'i çok methettiler, ilk fırsatta deneyeceğim inşallah :)

1. Nazar Kebap (Kebapçı Ali): Tramvayın Çarşı durağının çok yakınında (durağın kuzeyinde). Türkiye'de yediğim en iyi iskenderdi bence, Bursa'dakilerden daha çok beğendim kesinlikle. Fiyatı da neredeyse onların yarısı kadar..

2. Abdüsselam: Belediyenin arkasında, küçük bir sokakta ve küçük bir yer. Balaban kebap çok tehlikeli bir şey. Aç değildim, tek porsiyon istedim. Bir de baktım ikinci porsiyonu da yiyorum. Aşırı lezzetli :)

3. Eskişehir Mutfağı Çibörek Evi: Odunpazarı Tarihî Evleri'nin hemen yanında. Sadece çibörek değil, farklı Tatar lezzetlerini de bir arada sunuyor. Şorpa adlı çorbası muhteşem. Çiböreğin sadece kıymalısı değil, peynirlisi de gayet güzel.

4. Has Kırım Çibörekçisi: Eskişehirliler Papağan'ı çok seviyor, ama bana orası biraz ağır geldi ve buranınkini çok beğendim. Sadece kıymalı çibörek ve meşrubat satıyorlar, salata bile yok, turşu ikram ediyorlar. Hasan Polatkan Caddesi'nde, sanırım tramvayın Mamure durağı buraya yakın, ama Çarşı'ya da yürüyerek 15 dakika civarında..

5. Acıktım ve Passage: Aynı işletmecinin ve her ikisi de Kanatlı'ya çok yakın. Menüleri çok benziyor. Etten uzak, daha hafif, kafe yemekleri için şahane bir yer bence. Alkol servisi yok.

6. Mezze: Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi ile Porsuk arasında, caddenin ortalarında sayılır. İstanbul'daki pek çok balıkçıdan daha iyi. Mezeleri o kadar güzel ki kendinizi Ayvalık'ta zannediyorsunuz. Eskişehir'de yediğim en pahalı yiyecekti, ama bence hak ediyor o yüksek fiyatları. Çünkü gerçekten Ayvalık'taki balıkçılardan farksız.

7. Drunken Duck: Türkiye'de gördüğüm en iyi pub. Fıçı Guinness, yanında turşu ve fıstık, güzel müzik, loş ve keyifli ortam..

8. Varuna: Birkaç yerleri var Barlar Sokağı'nda, ama biz en çok Ibis Oteli'nin yanındaki Varuna Gezgin'i seviyoruz. Yemekleri de gayet tatmin edici bence..

9. Shakespeare: Haller Gençlik Merkezi'nin yanında, çok güzel bir pub ortamı var burada da bence..

10. Espark'ta ve Ibis Oteli'nin karşısındaki Barlar Sokağı'nda pek çok brasserie mevcut, kafanıza göre hepsinde takılabilirsiniz. Hatta aynı gece birkaçına takılmak (bar hopping) da keyifli oluyor :)

Kızılcıklı tarafından bahsedersek, Twenty Six'e hiç gitmedim, ama önünden her geçişimde kalabalık dikkatimi çekiyor. Bezgin de oldukça popüler bir yer, ama karşısındaki Drunken Duck'tan vazgeçemiyorum :) ayrıca, zaten İstanbul'da gittiğim Sensus'a da gitme gereği duymuyorum.

222 pek ilginç gelmedi, hiç denemedim..

Porsuk kenarında pek çok kafe mevcut. Ancak buralarda servis yavaş ve yemekler de diğerlerinin yanında sönük kalıyor. O nedenle, çok da tavsiye edebileceğim bir yer gelmiyor aklıma.

Mazlumlar Muhallebicisi ve Karakedi Bozacısı'ndan bahsetmiştik zaten. İlki Haller Gençlik Merkezi'nde, ikincisi ise Çarşı durağına çok yakın (durağın güneyinde) Köprübaşı'nda; onu da belirtelim okuyacaklar için..

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 Ara Pzt, 2013 13:44

Okuyanı hasta edersiniz be … imrendim! :lol:

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 10 Ara Sal, 2013 18:59

Engin Bey yazınız mükemmel.
Ben sizi artık "hemşehrim" olarak görüyorum.

Yazdıklarınız Eskişehir'i bilmeyip ,gelmeyi düşünenler içinde oldukça değerli... :wink:

Başlıkla ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyorum...
Uzatma Hatları için alınan 10 araçtan 2si teslim edilmemişti.

Teslimat tamamlanmış.

An itibariyle EsTram 33 araç ile Eskişehir'in hizmetinde... :wink:
Zaten 2 aydır ,yeni gelen araçları kullanmaya başlamışlardı.
Eski araçlardan tek farkı var.
Hat tabelaları eski araçların yeşil renkte ve pullu gibiydi.(herkes ne demek istediğimi anlamıştır. :D )

Yeni araçların hat tabelaları turuncu led şeklinde. :wink:

Bugüne kadar ,yeni gelenlerden 28 ve 31 numaralı tramvayları gördüm.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Ara Sal, 2013 19:01

İlk fırsatta bir iki tane de karlı Eskişehir tramvayı fotosu görsek :D:D

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 10 Ara Sal, 2013 19:06

Esat yazdı:İlk fırsatta bir iki tane de karlı Eskişehir tramvayı fotosu görsek :D:D

Kar yağıyor ama sulu yağıyor .Tutmuyor yani...

Bu merağını en kısa zamanda gidermek dileğiyle diyeyim... :wink:

Ayrıca başlıkla ilgili bir bilgi daha ;

Uzatma Hatlarındaki güzergah değişikliklerinden sonra ,hatların toplam uzunluğu da biraz artmış ...
(ilk planlanan uzatma hatlarının toplam uzunluğu 22 km idi)

Mevcut İki Hattın Uzunluğu : 16 km
Uzatma Hatlarının Toplam Uzunluğu : 24.7 km

Uzatma hatları da tamamlandığın EsTram'ın Uzunluğı 40.7 km olacak.

Bu bilgi Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin dağıttı bültende yer alıyor...

Resim
En son fcinar tarafından 10 Ara Sal, 2013 19:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Ara Sal, 2013 19:07

Eskişehir e pek çok konuda imreniyorum, gözümle görmek aynı hissi verir mi bilmiyorum ama fotoğraflardaki tramvay kareleri çok hoşuma gidiyor, İstanbul' da da beğeniyorum da ne bileyim Eskişehir' de daha bir yakışıyor gibi, belki de istediğim tarzda bir iki hat karışık işletme orada yapıldığı içindir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Ara Sal, 2013 19:22

Bence de en mantıklı (tek mantıklı?) işletmemiz orada. Ama Gaziantep de sanki geliyor gibi!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Ara Prş, 2013 17:45

Hattın yeni kesiminde istasyon işlerine de devam ediliyor
Büyükşehir Belediyesi’nin tramvayı 3 yeni bölgeye daha götürecek olan çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Yeni tramvay hatlarının geçtiği bölgelerde, alt yapı deplasesi tamamlanan Emek-71 Evler hattının Ertaş Caddesi üzerinde bulunan tramvay duraklarında Büyükşehir Belediyesi ekipleri desenli asfalt çalışmalarını hızla sürdürüyor.
http://yurthaber.mynet.com/eskisehir-ha ... ri-1205321

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Ara Çrş, 2013 07:54

Katener sistemi testleri Emek-71 Evler kesiminde başlıyormuş, yavaş yavaş sona doğru geliyor Eskişehir'in yeni tramvay hatları

http://yurthaber.mynet.com/eskisehir-ha ... or-1213781

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 21 Oca Sal, 2014 13:42

Uzatma hatları bittikten sonra EsTram'ın yeni işletim planları daha belirlenmemiş...

İTÜ ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde belirlenecekmiş. Çalışmalar son aşamadaymış.

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön