esk-T.03 » Eskişehir Tramvay Hatları İnşaat Süreci

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 29 Eki Sal, 2013 12:51

alabay yazdı:Şu Osmangazi–Otogar ilginç. Çarşı’ya girip geridönüşle mi, yoksa Stadyum–Belediye direk geçişle mi yapılıyor bu? Şu merkezî Çarşı bir yandan çok güzel, bir yandan problem de doğurabilir. Benzer durum Freiburg’ta da var, Bertoldsbrunnen. Artık hatlardan dolayı o şehir merkez durağı o kadar tıkalı oluyor ki, batısından yeni raylar geçirip, Stadttheater’da (aslında bir durak ötede) alternatif açıyorlar. Bütün hatlar aynı noktadan geçmesinler diye. En geç Combinolar ile, araç uzunluklarından dolayı da, o merkez durak çok sıkıntılı olmaya başladı, çünkü bütün hatların araçları aktarma için aynı anda geliyorlar, orası o an biraz taşıyor :-)

Ben Batıkent–SSK hattını mantıklı bulmuyorum, kısa parkur olarak evet, ama hat olarak hayır. Neden olsun? Batıkent–Otogar hattında kısa parkurlar olur, gerekirse, ki belki gerekmez de.

Neden Ihlamurkent–Göztepe? Özel bir sebebi mi var? Ben, öyle plâna bakıp, Ihlamurkent–Opera derdim :-)

Ötekisi de Emek–OGÜ, bana göre.

Yani toplam kaç oluyor? Dört galiba. İdare edebilir, değil mi? Bir Opera–SSK ilâve edilebilir de belki, üstte (de) pas geçme rayları varsa. Ama ona gerek olur mu? Pik saat durumlarını ve yolcu akışlarını bilmiyoruz tabiîki.

Osmangazi -Otogar Çarşı'ya gidip geri dönmüyor.Stadyum ,Belediye direk geçiş.

Stadyum durağını geçtikten 700-800 metre sonra ,Belediye durağına doğru sağa dönüyor. :wink:
Yani Çarşı durağına varmadan 400-500 metre önce bir göbek var.
EsTram inşaatları devam ederken ,tramvayların bir kısmı bahsettiğim göbekte bekletiliyordu.Fotoğrafı paylaşıyorum ...
Resim

Fotoğrafın üzerine ;neyin nerede olduğunu kolay anlamanız açısından not ettim... :wink:

Aslında normalde bu göbek kullanılmıyordu.Çünkü 2 hat işletiliyordu.Ancak İstasyon Köprüsü yıkım çalışmalarından dolayı SSK-OTOGAR hattında aşırı yoğunluklar oluşunca,yeni bir hat devreye soktular ;OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ-OTOGAR .

Merkezi Çarşı ilk başlarda fazla problem olmuyordu ,aktarma anlamında güzelde kurgulanmış bir sistemdi ancak söylediğiniz nedenden dolayı ,Eskişehir'de de son 3 senedir problem olmaya başladı.
Arada arka arka 3 tramvay falan geliyor ,birisi durağa yanaşamıyor falan ... :cry:
Birde Çarşı durağı ,insan yoğunluğunu kaldıramıyor .EsTram'ın en uzun durağı olmasına rağmen ,çok kalabalık oluyor ,hele pik satlerde durağa girmek için turnikelerde kuyruklar oluşuyor.Özellikle son 1 senedir.

Hat tahminlerimin nedeni ,uzatma hatları tamamlandığında mevcut iki hattın devam edeceğini ve uzatma hatlarının mevcut iki hatta aktarmalı bir sistem ile entegre olacağını düşünüyorum.
Sıfırdan ,direk ana hatlar kuracaklarını düşünmüyorum.

Çünkü EsBB mevcut durumda bile imkanı olmasına rağmen OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ-OTOGAR hattını çalıştırmıyordu.(Şuanda mecburiyetten çalıştırıyor.)İnsanlar Çarşı durağında iniyordu ,diğer hatta biniyordu.

Ihlamurkent-Göztepe'nin herhangi bir sebebi yok. YENİKENT-ÇANKAYA uzatma hattı ,Göztepe durağından OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ-OPERA hattına bağlanıyor da ondan dolayı böyle bir hat düşündüm. :wink:

Esasen sizin söylediğiniz EMEK-OGÜ ve IHLAMURKENT-OPERA çok daha faydalı olur.Direk ulaşım ... :wink:
Ama nedense benim tahminim böyle olmayacağı yönünde.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Eki Sal, 2013 14:01

Bu göbek şimdi neresi? En elverişli durak yeri burası işte! Bu genelde durak değil mi? Küfür fırlatmadan, bir sorayım dedim :lol:

O durak problemleri işte aynen Freiburg senaryosu. Ha, bir de turnike palavraları var, o fena, o burada tabiîki yok, burada sivil kontrol ve acıtan ceza var.

Bakalım hatlar nasıl olacak. Bayağı merak ediyorum.

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 29 Eki Sal, 2013 14:10

Resim

:wink:

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Kas Pzr, 2013 13:17

Ayrıca şunu da belirtmeliyim,İstasyon Köprüsü yıkım çalışmalarından dolayı şuan 3 hat işletiliyor.
OTOGAR-SSK
OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ-OPERA
ve
OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ-OTOGAR
Bu son satırı bilmeyen Engin, iki hafta önce Otogar'dan bindiği tramvaydan İsmet İnönü'de inecekken bir anda kendisini Stadyum'da buluverdi :)

İstanbul'da her duraktan tek metro/tramvay geçmesine (tek istisna: M1 Aksaray-Otogar arası) alışkınız, Eskişehir'de gelen tramvayın levhasını okumak gerekiyormuş meğer :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Kas Pzr, 2013 17:30

Engin Y yazdı:
Ayrıca şunu da belirtmeliyim,İstasyon Köprüsü yıkım çalışmalarından dolayı şuan 3 hat işletiliyor.
OTOGAR-SSK
ve
Bu son satırı bilmeyen Engin, iki hafta önce Otogar'dan bindiği tramvaydan İsmet İnönü'de inecekken bir anda kendisini Stadyum'da buluverdi :)

İstanbul'da her duraktan tek metro/tramvay geçmesine (tek istisna: M1 Aksaray-Otogar arası) alışkınız, Eskişehir'de gelen tramvayın levhasını okumak gerekiyormuş meğer :)
Eh geçmiş olsun, her şey bir tecrübe :)

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 30 Kas Cmt, 2013 01:08

Engin Y yazdı:
OTOGAR-SSK
ve

Umarım başka aksilik yaşamamışsınızdır... :wink:

Boş vaktiniz var mıydı bilmiyorum ama buradan özel mesajla veya başlık altından bildirmeniz bile yeterliydi.
Hemen iletişime geçerdim ;ulaşım sistemini olsun ,Eskişehir'i olsun etraflıca gezdirmeye çalışırdım.

Buradaki tüm üyeler için söylediklerim geçerli. :wink:
Eskişehir'e gelmeden birkaç gün önce söylemeniz yeterli ;çünkü zaman zaman günübirlik Kütahya'ya da gidiyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Kas Cmt, 2013 16:05

fcinar yazdı:Buradaki tüm üyeler için söylediklerim geçerli. :wink:
Eskişehir'e gelmeden birkaç gün önce söylemeniz yeterli ;çünkü zaman zaman günübirlik Kütahya'ya da gidiyorum.
Bu nazik teklif için teşekkürler, var öyle bir hayalimiz şöyle bir ülkemizde tramvay çalışan kentleri gezmek gibi ama bakalım ne zaman olacak :) gerçi kışın Eskişehir biraz zorlar :D severim kar ve soğuğu gerçi ama :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Kas Cmt, 2013 16:23

O zaman Gaziantep’le başla :-)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 30 Kas Cmt, 2013 19:10

Boş vaktiniz var mıydı bilmiyorum ama buradan özel mesajla veya başlık altından bildirmeniz bile yeterliydi.
Hemen iletişime geçerdim ;ulaşım sistemini olsun ,Eskişehir'i olsun etraflıca gezdirmeye çalışırdım.
Çok teşekkür ederim :)

Son üç aydır Eskişehir'de çok zaman (30 günden fazla) geçirdim. Artık bayağı bir öğrendim, yol tarif edebiliyorum mesela :)

Yine de aklıma yazdım, takıldığım bir konu olursa size danışacağım :) çok sağolun..

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 01 Ara Pzr, 2013 01:37

Esat yazdı:
fcinar yazdı:Buradaki tüm üyeler için söylediklerim geçerli. :wink:
Bu nazik teklif için teşekkürler, var öyle bir hayalimiz şöyle bir ülkemizde tramvay çalışan kentleri gezmek gibi ama bakalım ne zaman olacak :) gerçi kışın Eskişehir biraz zorlar :D severim kar ve soğuğu gerçi ama :)
Hayaller gerçekleştirilmek içindir...

Eğer kar ve soğuğu da gerçekten seviyorsanız ;önümüzdeki aylarda mutlaka bekliyorum... :wink:
Engin Y yazdı:
Çok teşekkür ederim :)

Son üç aydır Eskişehir'de çok zaman (30 günden fazla) geçirdim. Artık bayağı bir öğrendim, yol tarif edebiliyorum mesela :)

Yine de aklıma yazdım, takıldığım bir konu olursa size danışacağım :) çok sağolun..

Ooo Eskişehir'de yol tarifi yapabiliyorsanız ,siz şehrimizi çözmüşsünüz. :D

Çünkü yol tarifi yapmanın en zor olduğu şehirlerden birisidir Eskişehir.

Eskişehir fazla sıkışık bir şehir. Diğer Büyükşehirlere göre ;tabela olayı da pek fazla yoktur.Bundan dolayı yol tarifi yapmakta epey zordur.

Her zaman ,her konuda yardımcı olmaya çalışırım.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 01 Ara Pzr, 2013 11:26

Ben geçen yıl sonbaharda bu yıl ilkbaharda olmak üzere 2 kez gittim, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bu kadar modern bir Anadolu şehri görmedim desem yalan olmaz. Gerçi çocuklar dolayısıyla arabayla ve navigasyonla gezdik, tramvaya binemedik ama tramvay için bir sefer daha yapmayı düşünüyorum hızlı tren devreye girdikten sonra...

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 01 Ara Pzr, 2013 17:18

Ooo Eskişehir'de yol tarifi yapabiliyorsanız ,siz şehrimizi çözmüşsünüz.
Bir kenti öğrenmenin en iyi yolu, yürümek ve toplu ulaşım kullanmak. Arabayla Eskişehir'de çok bocalarım, ama Espark-Odunpazarı Tarihî Evleri arasındaki bölgenin pek çok yerini yürüdüm. Otogar'a inince otele tramvayla gittim. İşten çıkınca gara yürüdüm, akşam yemeklerinden sonra zaten mideyi hafifletmek için yürüdüm. Boğazıma düşkün olduğum için pek çok kafe ve restoranın yanında, Mazlumlar Muhallebicisi ve Karakedi Bozacısı gibi yerleri de öğrendim :)

Cıvıl cıvıl, sokakta yaşayan bir kent. Bayılıyorum kentinize. Önümüzdeki hafta da oradayım, bir şeye ihtiyacım olursa size sorarım elbette :)

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön