esk-T.01 » Eskişehir Tramvay Projeleri

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Şub Prş, 2012 20:43

Aslında ben haritaya bakınca sadece Batıkent e giden kesimin bir uzatma olduğunu düşünüyorum,
2 tane loop bölgesi olacak bu uzun hattın.

diğer iki hat o bölgelerde yapılacak bir makas grubu inşaatı ile yapılacak yeni hatlardır bana göre.
buralarda makastan sona doğru kısa işletmeler olmaz sanırım. dimi?
Diğer taraftan nasıl işletmeler olabilir? Kentin ihtiyaçlarını bilmeden yazacaklarımın hepsi hayal ürünü olacak önce onu belirteyim.
eskişehirliler siteye uğramadığı için bize düştü :)
Ben Emek ile Batıkent arasında bir uzun işletme olması gerektiğine inanıyorum, aynı şekilde Üniversite - Opera işletmesi de devam etmeli. Bu sistemde anahat Yunuskent ile SSK arasında oluşur, doğru düzenlenmiş frekanslar ile bu anahatta çok sık tramvay işletilir, diğer güzergahlarda ise mümkün olan en dar sıklığa oturur.
ok.
Bu hesapla bakarsak,
1) Emek - Batıkent
2) Emek - Üniversite
emekle üniversite arasında işletme olabilir mi? osmangazi üni-opera hattı vardı. emek öbür hattın uzatması. hal böyleyken emek-osmangazi üni. işletilebilir mi? orda bir üçgen bölgesi vardı ama ters yöne kalmıyor mu? hatırlayamadım şimdi? yani osmangaziden çarşıya geçen bir araç üçgen bölgesi sayesinde öbür hatta geçebiliyor ama emek yönünde değil. öbür ters yönde.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Şub Prş, 2012 20:51

emekle üniversite arasında işletme olabilir mi? osmangazi üni-opera hattı vardı. emek öbür hattın uzatması. hal böyleyken emek-osmangazi üni. işletilebilir mi? orda bir üçgen bölgesi vardı ama ters yöne kalmıyor mu? hatırlayamadım şimdi? yani osmangaziden çarşıya geçen bir araç üçgen bölgesi sayesinde öbür hatta geçebiliyor ama emek yönünde değil. öbür ters yönde.

Gözümle görmediğim için oradaki kavşağı bir yorumda bulunamadım, ben kentin harita üzerindeki yerleşimine bakarak o yorumu yaptım. O kavşakta makas grubu değiştirilerek yapılabilir, mevcutta böyle bir imkan yok sanırım, şimdi makas tipini çizmem lazım :) Yani ufak çaplı bir inşaat işi ile çözülebilir, ve eğer kente gerçekten bir TRAMVAY SİSTEMİ inşa ediyorlarsa ki öyle görünüyor bence bu tip bağlantılar yapılmalı, bu şu açıdan da elzem, mesela o kavşaktan yukarı Opera hattına doğru katener koptu? Ya da araç deray etti, ne yapacağız? Üniversite-Opera hattını işletmeyeceğiz sorun süresince dimi :) öyle değil işte, bunun olmaması için aralarda senin şu looplardan olmak zorunda, eğer bu yok ise, oradaki araçları başka bir loopa yani işletmeye yönlendirecek makas grupları gerekli. Böylece yukarıdaki gibi bir sorunda işletme sorun süresince Üniversite ile o kavşak arasında ya da Üniversite ile Otogar arasında işletilir, böylece kentin alt kısmında kalanların tramvay ile bağlantısı kopmamış olur, ha bununla uğraşamayız kardeşşşş, sorun olursa yedek otobüs işletmemiz 10 dk. da devreye giriyor derlerse eyvallah ;)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Şub Cum, 2012 00:09

tabi ordaki yolculuk taleplerini de bilmiyoruz. bizimkisi beyin jimnastiği ama iyi bir fikir verdi bana

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Mar Cum, 2012 01:17

Araçlarda bununla ilgili olduğu için buraya alıntıladım. Araç alımında son dönemeç diyebiliriz ama bir ifade var ki kafa karıştırıcı;
Tramvay alımı ile ilgili finasman konusu önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
Henüz finansman yok?

http://www.rayturk.net/eskisehire-yeni- ... -alinacak/
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; proje kapsamında alınması planlanan 10 adet tramvay alımı ile ilgili ihale hazırlık çalışmalarına başlandı.

Bu yıl içinde 2 adet, 2013 yılı içinde de 8 adet olmak üzere toplam 10 adet tramvay alımı için ihaleye çıkılacak.

Yetkililer, tramvay alımı için ilk önce Belediye Meclisi onayı alınacağını ve daha sonra da Kalkınma Bakanlığı onayına başvurulacağını kaydettiler.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Mar Cum, 2012 09:04

Bizim İpek Boceği burada denenemez mi? Yani, bir kaç tanesini orada cidden pilot prtojesi olarak işletseler?

Esat’ın az üstte anlattığı yol kapanmaları bir kaç gün evvel burada Basel’de oldu. Akıl hastanesinden biri kaçtı ve korkunç bir amok sürüşü yaptı. Basel’i bölen Ren nehrinin üstünden geçen önemli ortanca köprü tamamen kapandı. Eh, bilmem kaç tramvay da geçiyor oradan, bütün tramvay işletmesi değiştirilmek zorunda kaldı, yoksa hiçbir şey işlemezdi, ve yakalar bağlantıları da kopardı. Ama bir kaç köprü daha var.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Mar Cum, 2012 09:54

eskişehir, ipekböceğinin en az 1 hatta doğru düzgün çalıştığını görmek isteyecektir. ilk hat kendisi olmak istemez. ipekböceği bursa'da bir işlesin sonuçları görelim derler. ama güzel bir fikir bence. hem daha ucuza geliyor.

geçen bir eskişehir vekili araç üretimini bursaa kaptırdık diye bir şeyler söyledi. sanırım şehir milliyetçiliği gibi bir şeyler var. eskişehirde biraz kibir var sanırım. o yüzden yanaşmayabilirler.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Mar Cum, 2012 12:43

Bursa’da adam akıllı bir sistem yok henüz. Olur mu, olmaz mı … önemli değil, çünkü Eskişehir bu konuda Türkiye’nin BİR numarası! Orada deneseler çok hoş olur, sırf denemek için kısa veya »gereksiz« bir hata verseler. İpekböcekçiler aslında para istemeden beş on aracı oraya vermeliler ki, iki taraf da faydalansın.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Mar Cum, 2012 12:48

Mehmet haklı olabilirsin ama hala bu tip şeyler yapılıyor ise bu çok yanlış, bunu Bursa'da yapmamalı. Araç Bursa da üretiliyor ve evet Bursa'nın ama bu Türkiye'nin malı değilmi? Made in Bursa mı? Turkiye mi? :)

Başar sende haklısın bana göre, çünkü aracın simulasyonunun yapılması ya da 100 metrelik ki videoda gördük o kadar bile ray yok :) bir alanda testinin yapılması söz konusu değildir herhalde, aracın işletme testlerinin yapılması için bir hatta ihtiyaç var ama bu merak edilecek bir şey değil zaten araç gerçekten sorunsuz bir prototip haline geldiğince test edecek bir tramvay yolları da olacaktır.

Diğer taraftan Eskişehir'in yollarına uygun gelecek mi? Daha aracın ray açıklığınıda bilmediğimiz için :D Neyse ben Eskişehir in alacağı yeni araçları merak ediyorum, 10 tane araç çok az bu onlara bayağı pahalıya mal olacak gibi.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Mar Cum, 2012 14:36

bursaray akıllı bir sistem abi :) ama ipekböceği sanırım bursaraya uygun değil. heykel santral ring tramvay hattına dönük üretildi. bu ring tramvay hattının ray açıklığı nedir? esat haklı? eskişehir ray açıklığı konusunda tr'de tektir. ipekböceği ekibi eskişehirle görüşmeye başlaması lazım bence de. şehir milliyetçiliği yapmaya gerek yok.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Mar Cum, 2012 15:26

İçerideki koltuk sistemine göre bu araç bana dar ray açığı için yapılmış gibi göründü ama. Ayrıca, burada şasi ve boji ayrı ayrı da görülebilir.

senturk90
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen senturk90 » 16 Mar Cum, 2012 19:21

Eskişehir'İn ray açıklığı 1000mm ipekböceğinin 1435mm diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Mar Cum, 2012 19:35

Mevcut aracın dış görünümü bana pek 1000 mm. izlenimi vermiyor, diğer taraftan Bursa'nın asıl hat gabarisi 1435 olacak, sadece bir hattı nostaljik adı altında 1000mm. yaptılar ama hatalarını anlayacaklar. Dolayısı ile göz kararı ile aracın ray açıklığı hakkında fikir yürütemeyiz, ikincisi prototip bir araç ve Bursa merkezli üretiliyorsa öncelikle Bursa da denenmek istenmeside denenmeside gayet normaldir. Kentin zaten öncelikle kendi ihtiyacı var, rüştünü kendi topraklarında ispatladıktan sonra diğer kentler zaten alıcı olacaklardır.

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön