brs-T.03 » Bursa Tramvay Hatları İnşaatları [Genel]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Nis Cmt, 2010 23:52

Bunlar bizim Gotha lar mı ya? Ama kullanılanlar olmasa gerek Kemal abi, sen daha iyi biliyorsun orada Moda bakım atölyesinin yan tarafında yatar durumda 3 tane araç vardı, benim bildiğim kadarı o zaman bu araçlar yedek parça olarak orada tutuluyordu, yani kullanılamıyorlardı zaten. Acaba bu araçlarımı bakıma aldılar, eğer öyle ise parçayı nereden buldular, yok mühendislik yaptılarsa maliyete değer mi? Çünkü bu araçların alındığı Jena' da son araçları zaten Ulaşım A.Ş. almıştı, geriye kalan 1 ya da 2 vagon orada müzeye çekilmişlerdi. Bakalım bu konuyu bir sorup soruşturmak lazım.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 04 Nis Pzr, 2010 10:58

Bunlar yedek parça diye alınanlar ama aslında hepsi zaman zaman çalışıyordu,son gittiğimde yan tarafta ilk gelenlerden 201 olsa gerek bir tanesinin ön ve arka karoserini (far kısmı) kesip çıkarmışlardı ,öylece duruyordu , bir resim çekebilirsem buraya koyacağım.
Acaba karoserini kesip öyle mi yolladılar bir tanesini, belki Bursa'da yapılan prototipe motor ve yürüyen kısmını koyacaklar , anlamak biraz zor adamlar cevap da vermiyorlar sorunca :?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Nis Pzr, 2010 11:00

O resimdekinin yan camları falanda komple değiştirilmiş ama, orjinal ahşaplar kaldırılmış gibi duruyor, bakalım abi bir soruşturalım neymiş ne değilmiş.

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 04 Nis Pzr, 2010 11:26

Bu araçların Bursa'ya geleceğine seviniyorum ama İstanbul'dan getirilmemeli buraya..Kararsız kaldım :roll: neyse bu yaz raylar döşenecekti sanırım.Önümüzdeki eğitim-öğretim dönemine kullanırım :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Nis Pzr, 2010 11:55

Nostaljik Tramvay ibaresine karşı olduğumu az çok bilirsiniz, yani neden nostaljik? Araçlar eski diyemi, iyi de bu araçlar dünyanın başka ülkelerinde hiçte nostaljik değil çatır çatır kullanılıyor, aynen İstanbul Kadıköy' de olduğu gibi düzenli tarife ile çalışıyor, yani nostaljik kelimesinin işletme anlamındaki karşılığı değil zaten, bu işletmeler düpedüz tramvay işletmesidir, bunlara nostaljik demek, belediyelerin param yoktu bunu aldım arkasına sığınacak bir şey lazım, nostaljikte bunu kapatacak kadar büyük bir kelime, hadi kullanalım dan başka bir şey değil, maalesef.

http://www.bursa.bel.tr/?baslik=-nostal ... 2252&kid=1
Bursa´da trafiğin en yoğun olduğu bölgelerden kent merkezindeki Cumhuriyet Caddesi´ne yapılacak hatta kullanılacak nostalji tramvaydan ilki Bursa’ya geldi.

1952 yılında Alman Fuchs Fabrikası’nda yapılan ve 3 yıldır İstanbul’da Kadıköy-Moda hattında kullanılan nostaljik tramvay, Bursa Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi’nin hangarında bakıma alındı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehir içinde toplu ulaşımın tramvay hatları ile yapılması yönündeki kararlılıklarını vurgulayarak, bu projenin ilk olarak Cumhuriyet Caddesi- Kamberler Parkı arasında uygulanacağını söyledi.

Başkan Altepe, Cumhuriyet Caddesi’nde baştan başa yapılacak tramvay hattı için 3 nostaljik tramvayın Bursa’ya geleceğini, bunlardan 2’sinin karşılıklı çalışacağını, birinin de yedekte olacağını belirterek, “ Tramvaylardan ilki bugün geldi. Bakım ve onarımı yapılacak. Bu yaz hem raylar döşenecek hem zemin çalışmaları yürütülecek. Hat çalışmaları sürerken, caddedeki bina cepheleri elden geçirilecek. Binaların dışındaki kirlilikler kaldırılacak, tabela kirliliğine son verilecek. Cumhuriyet Caddesi, örnek bir cadde olacak.´´ dedi.
Yine de hayırlı olsun, Bursa gibi güzel bir kente tramvay yakışır, umarım geliştirilir gerçekten bu projelerin tamamı hayata geçer de Bursa bu konuda diğer şehirler içinde iyi bir örnek olur.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 05 Nis Pzt, 2010 10:04

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic. ... 2078#12078
konunun diğer yönüne ait link .[/quote]

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 Haz Cmt, 2010 18:03

NOSTALJİK TRAMVAYLAR BURSA’DA
Bursa’da trafiğin en yoğun olduğu Cumhuriyet Caddesi’nde yapılacak hatta kullanılacak nostaljik tramvaylardan ikisi daha Bursa’ya geldi.
Nisan ayında ilki Bursa’ya getirilerek burada bakıma alınan nostaljik tramvayların diğer ikisi de bugün Bursa Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi hangarına getirildi. 1952 yılında Alman Fuchs Fabrikası’nda yapılan ve 3 yıldır İstanbul’da Kadıköy-Moda hattında kullanılan tramvaylar, İstanbul Ulaşım A.Ş.’den Bursa Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi’ne teslim edildi. Mekanik bakımları İstanbul’da tamamlanan 2 nostaljik tramvayın kaporta yenilemesi ise Bursa’da yapılacak.

Tramvaylar bu yıl içerisinde kullanıma sunulacak
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla yapılan çalışmaların hızla sürdüğüne dikkat çekerek, toplu ulaşımın tramvay hatları ile sağlanmasının kentin merkez caddelerine hareket getireceğini söyledi. Bursa’da ilk olarak Cumhuriyet Caddesi ile Kamberler Parkı arasında uygulanacak projeye göre ilgili hatta karşılıklı 2 nostaljik tramvayın aynı anda çalışacağını, olası aksaklık halinde devreye sokulmak üzere 1 adet tramvayın da yedekte tutulacağını belirtti. Proje üzerinde titizlikle çalıştıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Nisan ayında biri Bursa’ya getirilen nostaljik tramvayların diğer ikisi de bugün geldi. Bu tramvayların kaporta bakım ve onarımları burada yapılacak” dedi.
Cumhuriyet Caddesi’nde İstiklal Caddesi modelinin uygulanacağı tramvay hattı ve caddedeki binaların cephe düzenlemeleri ile ilgili inşaat çalışmalarının kısa süre içinde başlayacağını kaydeden Başkan Altepe, “Cumhuriyet Caddesi’nde rayların döşenmesi ve zemin çalışmalarının yürütülmesi uygulamalarımızın ardından, bu yıl içerisinde nostaljik tramvayların ulaşıma entegre olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
Cumhuriyet Caddesi’nin örnek bir cadde olacağını belirten Başkan Altepe, Kent Meydanı, Heykel ve Altıparmak bölgesinden geçecek diğer hatla ilgili çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi
Resim

Resim

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/?baslik=nostalj ... er&id=2800

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Haz Cmt, 2010 18:13

Direkt bizim reklamlarla gitmiş :D hayırlı olsun ne diyelim diyeceğimi önceki mesajlarımda dedim zaten, tamam yapılan iş biraz göz boyama gibi olacak, kaynak yok eldeki ile idare edilecek hepsine eyvallah. Ama adına Nostaljik demek gerçekten halkın gözünde bu olayı şirin gösteriyormu? Kimse üstüne alınmasın ama bizim toplumumuzda tramvay sevdası yok ki, nasıl 1950 lerde trafiği tıkıyor, hızlı gitmiyor bahanesi var ise bugün aynı bahane devam ediyor, 10 yıllık dönemler ile bakarsak ben ve benim 2 kuşak yukarıma kadar kimse zaten tramvay ile büyümedi maalesef, işte bazı şanslılar Kadıköy' de eski müzede görme şansını yakaladılar bkz. Kemal abi. :D

Ama diğer taraftan her ne kadar ismindeki nostaljik e gıcık olsam da iyi niyetli bir girişim olarak görüyorum, taştan da olsa tramvaydır diyor bağrıma basıyorum. Bu arada arkadaşlar bir önceki sayfada bir harita yayınlamıştım, açıkçası benim gazetede yazan güzergahların 2 ucu üzerinden yaptığım bir çıkarımdı yani gerçekçiliği yok ama bölgeyi bilenler ya da projeleri duyanlar için oradaki güzergahlara bir göz atmanız mümkün müdür? Bakalım ne kadar tutmuş ya da ne kadar düzeltebiliriz.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?p=6428#6428

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 Haz Cmt, 2010 19:15

Sn. Esat Bey şehir merkezinde ki durum şöyle olacak:

1-Kırmızı Hat (Nostaljik Tramvay)

Kamberlar Parkı-Cumhuriyet Caddesi-Zafer Meydanı (Zafer Plaza)

2- Mavi Hat (Şehir merkezi Ring Tramvay)

Kent Meydanı (S.Garaj)-Çarşamba-Stadyum-Altıparmak-Cemal Nadir Caddesi-Atatürk Caddesi (Heykel)-İnönü Caddesi-Uluyol-Kent Meydanı

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Haz Cmt, 2010 19:35

benim google map üzerinde çizdiğimden bayağı bir farklı, kısmen örtüştürebilmişim, bu çizime göre bendeki haritayı da revize etsem iyi olacak.

Mustafa Bey bilginiz varmı bilemiyorum ama konuya gayet vakıf olduğunuzu gördüğüm için sormak istiyorum, bu ring hattı dediğimiz hat bizdeki Kadıköy hattı gibi tek ray işletmesi mi düşünülüyor, bilginiz varmı? Çünkü Bursa ile ilgili başlıklarda yazmıştım açıkçası hem o Stadın yanından çıkan cadde hemde yukarıda kent merkezine doğru yönelen caddede kısıtlı ziyaretlerimde hep bir trafik problemine şahit oldum, dolayısı ile burada hani bana kalsa yapılır çift ray işletme ama acaba Bursa yönetimi ya da teknik olarak ne düşünülüyor bunu çok merak ettim.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 Haz Cmt, 2010 21:49

Mustafa Bey bilginiz varmı bilemiyorum ama konuya gayet vakıf olduğunuzu gördüğüm için sormak istiyorum, bu ring hattı dediğimiz hat bizdeki Kadıköy hattı gibi tek ray işletmesi mi düşünülüyor, bilginiz varmı? Çünkü Bursa ile ilgili başlıklarda yazmıştım açıkçası hem o Stadın yanından çıkan cadde hemde yukarıda kent merkezine doğru yönelen caddede kısıtlı ziyaretlerimde hep bir trafik problemine şahit oldum, dolayısı ile burada hani bana kalsa yapılır çift ray işletme ama acaba Bursa yönetimi ya da teknik olarak ne düşünülüyor bunu çok merak ettim.
Kurulacak olan bu ring hattı tek ray olarak işletilecek. Merkez durak olarak Kent Meydanı (S.Garaj) düşünülüyor ama yine de bu merkez konusunda net birşey söyleyemeyeceğim. Ama şu kesin haritada görünen mavi işaretli olan ring hattı saatin ters yönünde hareket ederek tek ray üstünde işletilecek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Haz Cmt, 2010 21:56

Ben kafamdaki haritada hep alttaki Santral Garajına giden ana cadde Ulubatlı Hasan Bulvarı sanırım ismi, oradan düşünmüştüm bu sebeple bir ihtimal 2 ray hattı olabileceği kafamda canlandı, ama o isminin Darmstadt caddesi olduğunu yeni öğrendiğim caddeden araba ile geçmiştik ve yanılmıyor isem o cadde zaten tek yön ve sizin belirttiğiniz gibi saat yönünün tersine yani stada doğru istikametli, gerçi çok uzun zaman oldu 10 yıl önce gördüm en son Bursa' yı :)

Belki incelemek isteyenler olursa bir ara şöyle bir şey çiziktirmiştim ama dediğim gibi çok fazla hataları olduğunu düşünüyorum, herhangi bir şekilde referans değildir, zaten ring hattını da Mustafa Bey' in haritasına göre revize ettim.

Google Map Linki

Tabi bu linki verdim ama sanırım Google siteleri ile ilgili de bir takım sıkıntılar yaşanıyormuş umarım görüntülenir.

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön