izm-T.01-02-03 » İzmir Tramvay Hatları [Proje-İhale-İnşaat]

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Ağu Cum, 2010 16:45

Aynen. Zaten petrol de inşaallah orta bir zamanda bitecek. Görüşürüz o zaman.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 16:55

Sen o zamana kadar çoktan ölürsün, tabii ki bende. Sana ne, bırak 100 yıl sonrakiler düşünsün.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Ağu Cum, 2010 17:04

Affedersin, ama yaşadığım yerlerde tramvaylar, metrolar ve bunun gibiler yüz seneden bayağı eski! Ona göre de işte aynen bu bakışla on, yirmi senelik adacıklar düşüneceğime, ikiyüz senelik bir tümü gözümün önünde canlandırmaya çalışıyorum!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 17:28

Ya bırak bu çevreci işlerini, petrol bitecekmişte bilmem ne, elektriği neyle üretiyorsun, fasulye yiyerek mi? Yoksa güneş enerjisiyle tramvay yürütebileceğini düşünenlerdenmisin? Olmayacağını benim gibi bir amele bile ispatlayabiliyor, yok efendim küçücük paneller yapılmışmış artık, ya senin küçücük dediğin 1 metre kare yok anca bir trafik lambası çalıştırıyor :) eeee nedir yani petrol bitecek otobüsler çalışmayacak, tramvaya metroyamı mahkum kalacağız? 100 yıl sonrasını sen değil belediye düşünsün, kim bugün ülkesinde şehirleri baştan aşağı yıkıp yapabiliyor, tuvalet kağıdı yerine para kullanan araplar mı? Onlar bile yapmıyor, kimse yapamaz. Bu acı gerçek ile tanıştığın için mutlumusun? :) He dur ben sana çözüm üreteyim, Mehmed' in boğaz kıyıs funiküler proceleri vardı ya, al onları İzmir' e uyarla, ama öyle iki duraklı değil adam gibi funiküler, hani şu senin görmüş ya da duymuş olduklarından bir kaç duraklı adam akıllı şeyler, o zaman belki bunlara dikey hatlarda planlanır. Ama bunu da açıkladık ya adam oraya metro yapmış zaten, diyorum ki, ülkemizin raylı sistem vizyonunda böyle bir şey yok. Metro varsa üstünde tramvay yok, cadde darsa iki cadde kullanayım gitsin gelsin yok. Çünküüü seninde söylediğin gibi bu tip şeyler 100 yıl öncesinin evropa kentlerinde yapılmış, o zaman meydan genişken adam at koşturmuş, raylı sistem planlarını 50 yıllık yapmış, kent planlarına işlemiş, aklıma gelince değil, benden sonrakiler devam etsin diye yapmış. Sen siyasi yapıyı çözmeden sosyal yapıyı çözmeye kalkıyorsun, mümkün değil. Bizim önce siyasi iradeye itaat sorununu çözmemiz lazım, sonra siyasilerin de ölümlü olduklarını bir gün göçeceklerini ama işlerin birileri tarafından devam ettirilmesi gerektiğini öğrenmeleri lazım, falan filan fişmekan.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Ağu Cum, 2010 18:46

Birgün yiicem seni ha! Bu konularda henüz yeterli hassasiyete sahip değilsin! Ama olacak, olacaaak. Fasulye yiye yiye osurursan, onu bile enerjiye cevirebilirsin, yeter ki, bunu yapacak yürekte bir adam çıksın ve teknolojisini geliştirsin. Bizim burada çöp deposu yok, hepsi yakıliyor. BIlmem, enerji üretimine de bağladılar mı, ama yapmadıysalar, eninde sonunda yapacaklar. Bizim burada su enerjisi çok önemli, deniz meniz yok, nehirler var sadece. Bizim burada güneş enerjisi muazzam şekilde kullanılıyor, Freiburg bu konuda önder, kenti sevmesem de, bu konuda dünyada bir numara. Yani, yapacak şey bulamadım, daktilom bozuldu da nane şeker gevezelik ettiğimi sanma!
Bizim burada diye saydım, sonra düşünüyorum, bizim buraya Türkiye'yi hediye etseler, yani coğrafyasını diyorum, offf ... garanti duvar çekerdik, bin sene otark yaşardık yahu. HER şey var. Kossskoca ülke, neredeyse boş. Tabiatı var, hammaddesi var, güneşi var, suyu da var ... Bilmem ki, ne bekleniyor ...
O zaman öküz sidiğiyle bile işleyen dağa tırmanan tramvaylar bile olurdu. Yahu, eski Mısırlılar bunu bilmemne piramidinde mezar odasının üstündeki taşları yerleştirmek için icat etmişler bile, tramvay binlerce sene evvel sadece sokağa konmamış, unutulmuş ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 19:23

hee, başlıycam senin oraya, bir gelicem tam senin evinin önüne pisleyecem. Bıdıbıdıbıdıdıbıb aynı embesil almanlar gibi yazmışsın, o ülke bizde olsa, ne yapacaksınız, tıpa mı lazım almanya' ya? Çöp yakıyorlarmış hadi ya, bak sen Fernwaerme ne biliyormusun? 80 milyonluk alamanyanın beceremediğini 8 milyon eustriamı becermiş, yoksa İstanbul' mu? İstanbul' da çöp yakılarak enerji üretiliyor, biliyormuydun bunu? Yok, anca salla :) hadi canım, hayırlı işler bol güneşler. Sen bu tartışmayı asla kazanamazsın, çünkü düşünürken "burada, ama burada" diye düşünüyorsun, biliyormusun, Türkiyedekileri zerre kadar senin orasının ilgilendirdiğini sanmıyorum, o kadar çok biliyorsan üret projeni git sat Türkiye' ye ne bekliyorsun?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Ağu Cum, 2010 21:38

Valla bak inadına gidip metro yaptırtacaksın bana be ... Ulan Fernwärme'yi Austuuya'ya yapan biz Almanlar değil miyidk? Bak, şimdi haym ins rahy yaparım senin o Ausbilmemne'ni!

Azdık yine 8)

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 23 May Pzt, 2011 13:14

Eski İzmir tramvaylarına benzetmeye öalışmışlar bunu ama pek olmamış gibi :(

Resim
resim: T.Fischer

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 May Pzt, 2011 19:28

Moder'inn san'attt.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eyl Cmt, 2011 01:44

İzmir tramvay projeleri konusunda da gelişmeler var, geçenlerde belediyenin projeleri hayata geçirmek için çabaladığı ile ilgili bir şeyler okumuştum. Bugün gördüğüm haberde İBB TCCD ye ait ama atıl durumdaki yaklaşık 2 km lik bir hat kısmını istemiş, eğer TCDD ile bu konuda anlaşılabilir ise Şirinyer-Tınaztepe hattına başlayacaklarını belirtmişler. Güzel gelişme, bahsedilen ray hattı nerede ve ne kadar atıl bilmiyorum açıkçası, bu tip durumlarda devlet kurumları biraz kıldır :) benim vermem der, ya da dursun ileride para eder falan olabilir :) ama hali hazırda belediye ile TCDD arasındaki sıcak ilişki nedeni ile böyle bir sorun yaşanmayabilirde. Yapılması planlanan 5 km lik hat içerisinde önemli bir kısım olur.

http://tcdd.net/tramway-tcdd-onayi-bekliyor/
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Şirinyer-Tınaztepe arasında yapmayı planladıkları 5 kilometre uzunluğundaki tramvay projesi için TCDD’den 1800 metre uzunluğundaki eski tren hattını talep ettiklerini açıkladı. Hattın verilmesi sonrası DLH ve DPT sürecini başlatacaklarını belirten Kocaoğlu, banliyö hatıyla enterge olacak tramvayın kent merkezindeki trafiği rahatlatacağını söyledi.Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fahrettin Altay-Halkapınar arası tramvay hattı projesinde Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğü’nün (DLH) onayından sonra hiçbir problem kalmadığını söyledi. Kredi sözleşmesi için görüşmelerin sürdüğünü belirten Kocaoğlu, Sözleşmeden hemen sonra ihale yapılacak. Kredi konusunda ise çeşitli alternatifler üzerinde çalışıyoruz” dedi. Karşıyaka’da Alaybey-Mavişehir ve Buca’da Şirinyer-Tınaztepe Kampüs arasına planladıkları iki tramvay hattı için ise Devlet Planlama Teşkilatı ve DLH’dan onay beklediklerini belirten Kocaoğlu, “TCDD’ye de Buca’daki 1800 metre uzunluğundaki eski tren hattını almak için başvuru yaptık. İyi niyetli davranacaklarına inanıyoruz, kiralama veya başka bir yöntemle anlaşabiliriz. Onayın ardından kredi arayışına gireceğiz. Bu hat Buca merkezindeki trafiği azaltacak. Şirinyer banliyö hattıyla aktarma yapılabilecek, dedi.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Eki Pzr, 2011 12:13

http://www.rayturk.net/?p=30400

Üçkuyular ile Halkapınar arasında inşa edilecek tramvay hattında ihale aşamasına gelinmiş, ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı TCDD den eski Buca banliyö hattı ile ilgili talebini yenilemiş, bu bağlamda eğer kullanılmayan bu atıl kesimin İBB ye devri gerçekleşir ise Şirinyer ile Tınaztepe arasında 5,5 km lik bir tramvay hattını daha ihale edeceklerini de belirtmiş, hatta bu kesimin projesi de hazır durumda imiş. İzmir' de de tramvay ile ilgili güzel gelişmeler olacak gibi bakalım neler olacak göreceğiz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Kas Cum, 2011 12:09

Projelerden Konak ve Kordon civarına yapılması planlanan için onay çıkmış, Karşıyaka hattında ise bir takım eksikler nedeni ile şimdilik onay verilmemiş, herhalde o eksikler tamamlanınca ona da onay çıkacaktır, bakalım ne zaman bir temel atma töreni yapılır ve ne zaman hizmete alınır.

http://www.rayturk.net/?p=30645
İzmir’in iki tane tramvay projesi olduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım şöyle konuştu: “Biri Karşıyaka’da, diğeri de Konak’ta, yani Kordon’da olan projelerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Kordon ile ilgili olan projenin olurunu verdik. Karşıyaka’dakinin ise fizibilite etütleri ve proje yeterliliği ile ilgili bazı eksiklikler var. Onların tamamlanması için bakanlığımızdaki ilgili birimler belediyeye ilgili yazıyı gönderdiler. Süreç devam ediyor.”

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön