kay-T.03:01 » Kayseri Tramvayı "Kayseray" İnşaat Sü

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Cum, 2009 23:22

ibrahimcetin yazdı:Hayır bence yok =)

Bu arada kayseri'den yazıyorum raylı sistem teknikeriyim. Henüz Kayseray'a personel alımı yapılmadı seçimlerden sonraya bıraktılar. Açılış yapıldığı zaman tramvayı kimin kullanacağını merak ediyorum doğrusu.. Bakım onarım ekipleri bile yok henüz
Hoşgeldiniz İbrahim Bey. Eleman alımı yapılmamış olması biraz da bizim bu açılışın seçim öncesi gösteri olacağı yönündeki düşüncemizi doğruladığı kanaatindeyim. Gerçi hali hazırda orada bu işi yapabilecek bir kaç arkadaşımız var, hem makinist hemde işletme bazında tecrübeli arkadaşlarımız bunlar, yani amaç o gün araçları çalıştırmak ise bu bir şekilde gerçekleşecektir.

Daha önceki mesajlarda benim de tam anlayamadığım bir nokta vardı, bakım atölyeleri kentin batısında kalıyor anladığım kadarı ile ama bu noktadaki çalışmalar ikinci etaba kalacak gibi bir fikir edinmiştim, tabi şimdi geri dönüp mesajları okumadım, bakım ve park alanı inşaatı ne durumda, çünkü belediyenin yayınladığı haritada araçlar için geceleme olarak Mimar Sinan' da diyor, daha önce Murat Bey' de o bölgeye henüz ray döşenmediğini belirtmişti zaten.

ibrahimcetin
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen ibrahimcetin » 20 Şub Cum, 2009 23:33

Hosbulduk Esat Bey.

Evet Kayseray deposu şehrin batısında kalıyor. Organize san. bölg. girişinde. Şuanda aynı arazi içinde yapıray'ın şantiyeside mevcut zaten. Depo'nun kasım ayındaki durumu pek iç açıcı değildi depo'yu yapan müteahhit firma sahipleri ile tanış olduğum için ödemelerde sıkıntı olduğunu söylüyorlardı. Şuan ne durumda bilmiyorum. Geceleme konusunda da herhangi bi fikrim yok. Mimarsinan kavşağı tarafında aynı zamanda karayolu üst geçit çalışması vardı yeni bitti. Burası çevreyol olduğu için son zamana bırakmışlardı o tarafı. Son 1 aydır hiç görmedim durum nedir bilmiyorum.

karakus381
Transit Yolcu

Mesaj gönderen karakus381 » 21 Şub Cmt, 2009 00:44

Esat Bey yazmış.
"Yolculu Deneme Seferi"
Evet Esat bey tahmininiz doğru çıktı.Mart ayı başına kadar 8 adet tramvay setinin tamamlanacağı ve ücretsiz yolcu taşıyacağı Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklandı.Bu ücretsiz yolcu taşıma olayı ne zaman 22 set tamamlanırsa o zaman bitecek.Yaklaşık mayıs ayının tahmini başı veya sonunda.

İbrahim Bey yazmış
Mimarsinan kavşağı tarafında aynı zamanda karayolu üst geçit çalışması vardı yeni bitti.
Hayır İbrahim bey hala orda bekleyen bir inşaat çalışması var.Şöyle tarif edeyim.Yeni çevreyol dan Pınarbaşı-Malatya istikametine gidecek araçlar için yapılması gereken üst taraf yol hala yapılmadı.
Aynı şekilde Malatya-Pınarbaşı istikametinden gelen araçlar için yeni çevreyola geçiş bantıda yarım inşaat halinde bekliyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Şub Cmt, 2009 01:14

Güzel bilgiler, ben o kavşak ile ilgili şöyle bir şey sormak istiyorum, daha önce google da yaptığım haritayı sizler ile paylaşmıştım ve Murat Bey' in tarihi üzerinden o kavşaktan bir etabın devam edeceğini de anlamıştık.

Merak ettiğim şu raylı sistem kavşağın üstünden mi geçecek yoksa altından mı? Bunu neden soruyorum bu caddeler sonuçta Kayseri' ye giriş ve çıkışı sağlayan ana arterlerin kavşakları, raylı sistem ile hemzemin olarak kesilecek mi bu açıdan merak ettim.

ibrahimcetin
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen ibrahimcetin » 21 Şub Cmt, 2009 20:07

Esat Bey,

Yapılmakta olan kavşakta, raylı sistem alttan geçecek. Bugün yapımerkezine ziyarete gittim. Herhangi bir aksilik çıkmazsa Nisan sonuna kadar eksiksiz teslim edip şantiyeyi taşıyacaklarını öğrendim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Mar Sal, 2009 23:41

Kayseray' da geri sayım devam ediyor, bu geri sayım ile birlikte Kayseri Belediyesi de bir takım tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerine başlamış. Yapılan şey çok hoşuma gitti, tabii içerik ne kadar doyurucu ne kadar tatmin edici şahit olmadığımız için bilemiyoruz ama en azından adım atılmış olması çok güzel. Bu konuda İSTTED ile yaptığımız çalışmada videonun sonunda çocuklara toplu taşıma ile ilgili akıllarında kalanlar sorulduğunda benim raylı sistemler ile ilgili anlattıklarımı birebir hatırlayarak tekrar ediyor olmaları çok hoşuma gitmişti, umarım Kayseri' de de çocuklara akılda kalıcı, gerçekten öğrenmelerini sağlayacak bir şekilde bu çalışma gerçekleştirilmiştir, ve umarım bir rutine bağlanarak ara sırada tekrar edilir.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yakında hizmete girmesi beklenen raylı sistemin vatandaşların yakından tanıması ve uyum sağlaması için çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda halen test sürüşleri devam eden raylı sisteme, vatandaşların ve öğrencilerin adaptasyonunu sağlamak amacıyla çeşitli broşürler dağıtılıyor, toplu brifingler veriyor.

Mehmet Kemal Dedeman İlköğretim Okulu öğrencilerine de bugün uygulamalı raylı sistem eğitimi verildi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından raylı sistem tanıtımı, araçlara biniş ve iniş ile güvenlik önlemlerini kapsayan uygulamalı olarak anlatıldı. Raylı Sistem araçlarına ilk kez binen öğrencilerin oldukça heyecanlı oldukları gözlendi. Raylı sistemin şehirdeki ulaşım kalitesini yükselteceğini belirten öğrenciler, kendilerine verilen eğitimle daha güvenli yolculuk yapacaklarını dile getirdi.
http://www.haber7.com/haber/20090317/Ka ... -dersi.php

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Mar Çrş, 2009 22:50

Evet Kayseray hattının istasyon isim listesini aldık, aşağıda istasyon isimlerini vereceğim tabii yerlerini de bilirsek harita üzerine işleyebiliriz, bakalım :) Şimdilik bu kadar.

Hatta toplam 28 istasyon var :

Organize Sanayii - Tınaz Tepe - 19 Mayıs - Belsin Kürsü - Selimiye - Anafartalar - Keykubat - Sakarya - Stadyum - Köprülü Kavşak - Yazı Bağları - Esentepe - Yeni Sanayi DSİ - Ana Tamir - Karayolları - Aydınlıkevler - Eski Sanayi - Düven Önü - Cumhuriyet Meydanı - Hunat - Büyükşehir Belediyesi - Fuzuli - Alparslan - Tuna - Erciyes Evler - Çifte Kümbet - Yıldız Evler - Doğu Terminali

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Mar Prş, 2009 02:25

Kayseray hattı ile ilgili daha önce bahsettiğim yolcu bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde bir takım broşürlerde yaptırılmış, ilgili broşürlere bu linkte yer alan başlıktan ulaşabilirsiniz.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?p=6233#6233

Kullanıcı avatarı
Mahmut Pasa
Aylık Paso

Mesaj gönderen Mahmut Pasa » 24 Mar Sal, 2009 15:46

İtalya'dan getirtilen 7 raylı sistem aracından 4'ü, 17.3 kilometrelik hat boyunca deneme seferlerine alındı. Daha önce Organize Sanayi Bölgesi'ndeki merkezden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yapılan test sürüşleri, Mimarsinan Kavşağı yönünde tüm hat boyunca yapılmaya başlandı.

Araçların, raylarla uyumunun test edildiği sürüşlerde işletme koşullarında ortaya çıkabilecek sorunlar değerlendiriliyor. Test sürüşleri sırasında sistemde görev alacak personele yönelik eğitim çalışmaları da yapılıyor.

Deneme sürüşlerinde raylı sistem araçlarına kum torbaları konularak, ağırlıkla birlikte araçların hızlanma ve fren mesafeleri kontrol ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Arif Emecen, yaptığı açıklamada, 4 araçla test sürüşlerine devam ederken 3 aracın da depoda ön kontrolleri ve teknik ölçümlerinin yapıldığını bildirdi.

Araçlardan birinin daha bu hafta içinde Kayseri'ye getirileceğini kaydeden Emecen, proje kapsamında temmuz ayı sonuna kadar araç sayısının 22'ye ulaşacağını belirtti.

Sistemin, temmuz ayı sonunda hizmet vermeye hazır hale gelmesini planladıklarını ifade eden Emecen, şu bilgileri verdi:

''Şu an 4 aracımız, güzergah boyunca deneme sürüşlerini sürdürüyor. Bu testlerle, araçların demir yolu hattına uyum sağlaması ve işletme sırasında meydana gelebilecek aksaklıkların tespit edilmesi amaçlanıyor. Araçlara kum torbaları yerleştirilerek maksimum ağırlıkta hızlanma ve fren mesafeleri değerlendiriliyor. Şu an metrekareye 4 yolcu bindiği var sayılarak 14 ton ağırlıkla test sürüşü yapılıyor. Bir süre sonra 16 ton ve daha sonra 20 ton ağırlıkla testlerimizi sürdüreceğiz. Bu sürüşlerde sistemde görev yapacak personele yönelik eğitim de veriyoruz.''

Yol güzergahı ile ilgili çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Emecen, güzergahtaki 28 istasyonun yapımının tamamlandığını, istasyonlara güvenlik kamerası ve turnike yerleştirileceğini söyledi.

Sistem tamamlandığında araçların 50 kilometre hızla yolcu taşıyacağını hatırlatan Emecen, araçların istasyonlarda 20 saniye duracağını ve 17.3 kilometrelik hattın 41 dakikada tamamlanacağını sözlerine ekledi.
Seçimden önce bayramdan nöce deniyordu, temmuzda açılacak deniyor, nasıl olacak?

ibrahimcetin
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen ibrahimcetin » 17 Nis Cum, 2009 16:33

temmuzuda geçer..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 May Cmt, 2009 21:38

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin raylı sistem ulaşım hizmetlerinde işe alınacak 100 kişiyi belirlemek için Kadir Has Kongre ve Spor Salonu'nda sınav yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, raylı sistem sürücüsü ve teknik eleman alım işlemini şeffaflık kriteri çerçevesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Sınav için günler öncesinden duyuru yaptıklarını anlatan Yalçın, sınava 8'i kadın toplam 396 kişinin başvurduğunu belirtti. Kadın aday başvuru sayısının yetersiz kaldığını dile getiren Yalçın, "Raylı sistemde çalışması için 15 kadın eleman almayı planlıyorduk. 8 bayan başvurdu. Alacağımız 100 kişinin 70'i raylı sistem sürücüsü 30'u bakım elemanı olacak.

Sınavın ardından ayrıca bir mülakat yapmayacağız. Puana göre yerleştirme yapacağız. Sınavı kazanan kişiler bir süre teknik ve psiko-teknik eğitime tabi tutulduktan sonra işlerine başlayabilecek" diye konuştu.
Eh makinist sınavı yapılmış inşallah katılan arkadaşlar psikoteknik testten de başarı ile geçerek eğitimlerine başlarlar, yanlış hatırlamıyorsam 3 aylık bir süreçti makinist eğitimi, gerçi işletmeye göre de değişir :) yani her halukarda bu arkadaşların eğitimide Temmuz sonuna ancak yetişir herhalde.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Haz Cmt, 2009 22:36

Kayseri' den gündem biraz zayıfladı aracın teknik bilgilerini Ansaldo Breda standından yenileyerek devam edelim.

Resim

Kilitli

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön