ist-T.01:08 » Kadıköy-Maltepe Tramvay Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-T.01:08 » Kadıköy-Maltepe Tramvay Projesi

Mesaj gönderen Esat » 01 Tem Cmt, 2023 23:41

proje her tanıtımda bir yerlere uzuyor :) önce Söğütlüçeşme idi, son gördüğümde Altıyol'a kadar geliyordu, şu an yanılmıyorsam Haydarpaşa'ya erişmiş. İnşallah Harem-Üsküdar arasında bahsi geçen NOSTALJİK temalı şeyden de vazgeçilerek bu hat Üsküdar'a kadar uzatılır. Anadolu yakasını pek bilmiyorum malum ama minibüs caddesinin problemli olduğunu biliyorum, bir de Hasanpaşa ile rıhtım arasında o trafikte tramvay ile nasıl geçilebilir açıkçası canlandıramadım gözümde.

Nihai aşamada bence güzel bir proje, bazı kişilerin sosyal medyada ne gerek var, marmaray var yakınında bu işlevsiz olacak söylemlerini okuyorum. Mesleklerine ve diplomalarına saygımdan ses etmiyorum ama her şeyi de bilmemek lazım.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 02 Tem Pzr, 2023 20:43

İlk etapta Üsküdar - Bostancı şeklinde yapılmalı. Gerisinde Marmaray'la bir paralellik var gerçekten ama istasyon konumlarına göre verim alınabilir.
Bir de bu yapıldı diye Bağdat Caddesi ve Cemil Topuzlu - Sahil Yolu unutulmamalı.
Aslında Minibüs Yolunun hakkı sık istasyonlu kısa araçlı aç-kapa şeklinde yapılacak bir metro.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Tem Pzt, 2023 14:02

orada halen minibüs trafiği var mı? Otobüs trafiği seyreltilebilir mi? Asıl sorular bence bunlar olmalı, tramvay ile birlikte bu araçlar kaldırılacak ise güzergahları değişecek ise verimli olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 04 Tem Sal, 2023 22:59

Minibüs yolunda minibüsler ve otobüsler var evet, belki minibüsler 10 yıl önceki kadar yoğun değiller ama varlar.
Baya bir otobüs var ama. Otobüsleri seyreltmek mümkün değil gibi çünkü otobüslerin %95'inin falan asıl güzergâhı minibüs yolu değil, mesela şu hat: https://iett.istanbul/EnRouteDetail?hko ... DIK%C3%96Y
Şimdi bu hat Kozyatağı Metro İstasyonunda bitse, geri kalan ara duraklardan inip binecek kişiler ne yapacaklar? O yüzden pek mümkün görünmüyor.
Minibüsler kalkar tramvay ile, çünkü birebir aynı güzergâh, ama otobüslerin azalacağını sanmıyorum. Çok küçük bir azaltma olacaktır.

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön