ant-T.03:03 » Varsak-Zerdalilik İnşaat Süreci

Kullanıcı avatarı
Onur
Aylık Paso

Re: ant-T.03:03 » Varsak-Zerdalilik İnşaat Süreci

Mesaj gönderen Onur » 21 Eki Pzr, 2018 18:21

Otogar kavşağının nasıl görüneceği hakkında doğru düzgün görsel bile vermiyorlar! Expo'daki gibi temel atmada da bu kadar aksamasalardı belki görünürdü.

Otogar-Müze tarafında henüz bir çalışma yok ayrıca.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 18 Kas Pzt, 2019 12:15

3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde hummalı çalışma: http://www.antalya.bel.tr/haberler/3-et ... li-calisma
Varsak-Otogar etabı hizmete giren Büyükşehir Belediyesi 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde Otogar Kavşağı’ndan Akdeniz Üniversitesi Meltem kapısına kadar olan bölümde ise hummalı bir çalışma yürütülüyor. Hattın geçeceği Otogar-Meltem arasındaki Dumlupınar Bulvarı orta refüjünde yağmur suyu drenaj ve alt yapı çalışması tamamlandı. Ray altı betonarme çalışmalarına başlandı.

Tramvayın Otogar Kavşağı geçişini yeraltından sağlayacak aç-kapa ve tünel başlangıcının betonarmesi bitti. 960 metre uzunluğundaki çift kulp yeraltı tünelinin kazı çalışması tamamlanırken betonarme işlemleri devam ediyor. Tünellerde izolasyon çalışması da yapılıyor. Yer altı tünellerinin bağlanacağı 27 metre derinlikteki Batı Gar olarak adlandırılan yeraltı istasyonunda kazı çalışması yapılıyor.

3. Etap Raylı Sistem projesi çalışmaları kapsamında D650 Karayolu Dumlupınar Bulvarı’ndan sökülen ağaçlar, ASAT Genel Müdürlüğü Hurma Atıksu Arıtma Tesisi’nde toprakla buluşarak yeniden can buldu. Orta refüjünden transplantasyon sistemi ile sökülen ağaçlar, Hurma Atıksu Arıtma Tesisi’nin doğu cephesinde yer alan alana dikildi.

3. Etap Raylı Sistem Hattı Projesi kapsamında vatandaşların güvenli geçişini sağlamak için Dumlupınar Bulvarı- Ulusoy Caddesi kesişimi ve Akdeniz Üniversitesi-Jandarma arası olmak üzere iki farklı noktada yürüyen merdivenli ve asansörlü yaya üst geçitlerinin de çalışması devam ediyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Haz Sal, 2020 12:41

Meltem Bulvarı'nda raylar döşeniyor: https://www.antalya.bel.tr/Haberler/HaberDetay/?Id=8025
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nin Meltem etabında raylar döşenmeye başlandı. Meltem Bulvarı boyunca alt yapı ve hat kazı çalışmalarında yüzde 95 oranında ilerleme kaydedildi.

Varsak’ı Otogar, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ile şehir merkezine bağlayacak Büyükşehir Belediyesi 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi’nde çalışmalar devam ediyor. Dumlupınar Bulvarı üzerindeki katlı kavşağın hizmete girmesinin ardından Meltem- Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi etabında yoğunlaşan çalışmalar büyük bir hızla ilerliyor.

ALT YAPI BİTMEK ÜZERE

Meltem Bulvarı'nın İsmail Baha Sürelsan Caddesi ile Tarık Akıltopu Caddesi arasında kalan bölümünde ekipler alt yapı ve hat kazı çalışmalarının yüzde 95’lik kısmını tamamladı. İş makinelerinin ve ekiplerin hummalı bir şekilde çalıştığı bulvar adeta dev bir şantiye alanına döndü.

KATANER DİREKLERİ

Alt yapısı biten kısımlara hızla raylar döşenirken, tramvaya enerji sağlayacak katener direklerinin montajı işlemleri gerçekleştiriliyor. Meltem Bulvarı’nın Dumlupınar Bulvarı Yanyolu ile İsmail Baha Sürelsan Caddesi arasındaki bölümünde Ray döşeme ve katener montajı tamamlanırken, dolgu beton ve parke çalışması yapılıyor.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Haz Sal, 2020 18:28

Küçük Büyükşehirler daha bir derli toplu iş yapmış sanki, yani ekonomik anlamda çünkü bir şekilde inşaatlar devam ediyor

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Eyl Prş, 2020 01:08

Falez Kavşağı ile Konyaaltı Caddesi arasındaki çalışmalar başlatıldı: https://www.antalya.bel.tr/Haberler/Hab ... =4&PageID=
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 3. Etap Raylı Sistem Projesi kapsamında Falez Kavşağı ile Konyaaltı Caddesi Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü kavşağı arasındaki etapta çalışmalar başladı.

Varsak'ı Otogar, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ile şehir merkezine bağlayacak, Antalya ulaşımına nefes aldıracak olan Büyükşehir Belediyesi 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Eğitim Araştırma Hastanesi önünde hummalı çalışma sürerken projenin Falez Kavşağı ile Konyaaltı Caddesi Meteoroloji Kavşağı arasındaki etabında da çalışmalar başladı. Yaklaşık 650 metre uzunluğundaki etapta iş makineleri hat kazısı çalışması yapılıyor. Ardından yolun alt yapı işlerine geçilecek.

HASTANE ÖNÜ TRAFİĞE AÇILDI
Projede Meltem Bulvarı boyunca ray montajı tamamlanarak, Tarık Akıltopu Caddesi yönüne döndü. Eğitim Araştırma Hastanesi Kavşağı ile Falez Kavşağı’na kadar olan etapta aydınlatma direklerinin montajı, bordür ve kaldırım çalışmaları, kataner direklerinin temeli bitirildi. Güzergah üzerinde yer alacak Eğitim Araştırma Hastanesi durağının kaba inşaatı da tamamlanmak üzere. Ekipler önümüzdeki günlerde ray imalatına başlayacak. Çalışmalar nedeniyle kısa bir süre trafiğe kapanan Eğitim Araştırma Hastanesi’nin önü ise yeniden trafiğe açıldı.

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Eyl Prş, 2020 08:41

Hattı gösteren harita?

Bu rayları beton içınde lâstığe oturtuyorlar mı? Yoksa işletme çok gürültülü olabilir.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Eyl Prş, 2020 09:06

alabay yazdı:
10 Eyl Prş, 2020 08:41
Hattı gösteren harita?
Aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... Harita.png

Şu anda çalışan üç hat var burada..
1. En altta kırmızı ile gösterilen "Nostaljik" Tramvay
2. Haritanın solundaki Fatih'ten başlayıp Havalimanı'na ve Expo'ya giden hat
3. Haritanın üst tarafındaki Varsak'tan başlayıp Kapalı Pazar'a kadar gelen hat

Şu anda inşaatı devam eden kesim ise Kapalı Pazar'dan devam ederek Otogar'ı geçen ve aşağıya doğru inen hat..
Haberde adı geçen Araştırma Hastanesi ve Meltem gibi yerleri de haritada görebiliyorsunuz..
Otogar ile Hastane arasında çalışmalar bayağı ilerlemiş ve Hastane ile Müze arasındaki çalışmalar başlamış diye anladım okuduğum haberden..

Sanırım hattın Müze'ye ulaştıktan sonraki son aşaması, Müze ile Zerdalilik arasındaki "Nostaljik" hattın çift hatta çıkarılarak "Normal" hatta dönüştürülmesi olacak; zaten o yüzden bu hattın adı her yerde, "Varsak - Zerdalilik" olarak geçiyor..
Sanki birkaç yıl önceki haberlerde bu dönüşüme ilişkin bir şey okuduğumu hatırlar gibiyim, ama güncel projeyi bilemiyorum..

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Cum, 2020 07:17

Ben de öyle hatırlıyorum. Son Antalya’ya gidişimde sadece o »nostaljik« hat vardı. Ki yolculuk bayağı bir süre alıyordu. Fotoğraflar yapmıştım, vardır bu sitede. Kalekapısı tarafında olmayan kavşak bizi hep şaşırtmıştı. Raylar dokunurcasına birbirlerine yanaşıyor, ama kesişmiyorlar. Yeni hat yapılmıştı, ama araçlar test sürüşleri yapıyordu (o zamanlar). O tekraylı bölümü nasıl çift raylı yapmak isterler, onu merak ediyorum. Caddeye kaydırarak mı, kıyıya doğru hat ekleyerek (ve kaldırım, park vs. bozarak) mı. Karşı taraf kaldırım aklımda değil; caddenin iki tarafında yandan giden tramvay hattı diye de düşünülebilirdi, ama az görülür bu tip.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 11 Eyl Cum, 2020 14:01

alabay yazdı:
11 Eyl Cum, 2020 07:17
Kalekapısı tarafında olmayan kavşak bizi hep şaşırtmıştı. Raylar dokunurcasına birbirlerine yanaşıyor, ama kesişmiyorlar.
En son 23 yıl önce Antalya’ya gitmek kısmet olduğu için dünya gözüyle göremedim, ama Google gözüyle gördüm: https://www.google.com/maps/@36.887388, ... 312!8i6656

AntRay.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Cum, 2020 19:40

Sözlerim iyi yansıtmış, değil mi? ;-)

Kullanıcı avatarı
Onur
Aylık Paso

Mesaj gönderen Onur » 28 Eyl Pzt, 2020 16:36

Engin Y yazdı:
10 Eyl Prş, 2020 09:06
alabay yazdı:
10 Eyl Prş, 2020 08:41
Hattı gösteren harita?
Aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... Harita.png

Resim
O haritayı ben hazırlatıp yüklemiştim. Varsak hattının durak isimlerini güncellemem şart. :wink:
Ben yazdı:
21 Eki Pzr, 2018 18:21
Otogar kavşağının nasıl görüneceği hakkında doğru düzgün görsel bile vermiyorlar!
Yaklaşık 20m derine kadar giden tünel halinde yapılıyor. Tünelin batı çıkışındaki durağın Batı Gar olarak isimlendirilmesi saçma ama.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 28 Eyl Pzt, 2020 18:09

Garın yapılacağı yer miymiş orası?

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön