brs-T.03:03 » Meydan-Terminal Tramvay Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: brs-T.03:03 » Meydan-Terminal Tramvay Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 05 Ağu Cmt, 2017 10:38

Yapılsın bakalım görelim. Bursa da çok güzel bir HRS yapısı kurulabilir aslında, tramvay ve hafif metro işletmeciliği ile ağır metroya gerek kalmadan şehrin yükü kaldırılabilir bence.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 Ağu Cmt, 2017 10:49

Esat yazdı:Yapılsın bakalım görelim. Bursa da çok güzel bir HRS yapısı kurulabilir aslında, tramvay ve hafif metro işletmeciliği ile ağır metroya gerek kalmadan şehrin yükü kaldırılabilir bence.
Güzel bir planlama ve işletme ile güzel olur diye düşünüyorum bende. Ama gel gör sırf ücret alabilmek adına yanlışlar yapılıyor.

Mesela T2 Kent Meydanı istasyonu ile T1 Osmangazi istasyonu arasında neredeyse 70-80 metre yürüme mesafesi var, metro ile neredeyse 100 metre. Halbuki adam akıllı bir sistem kuracaksan T1 ile T2 istasyonlarını büyük geniş bir istasyon haline getirip ortak istasyon yaparsın. Hatta T3 hattını Cumhuriyet caddesinden Şehreküstü'ye oradan da Kent Meydanı'na indir al sana tramvay hatlarının ortak noktası ve güzel bir entegrasyon noktası Kent Meydanı... Bunu düşünememek ya da düşünüpte bu yatırım için pay ayıramayan yöneticiler var. Şuan Bursa'da ki üç tramvay hattı da eksiktir benim için.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Ağu Cmt, 2017 11:01

Aynen, ve maalesef bu hatalar ülkemizde başka noktalarda da yapılmaya devam ediliyor, birilerinin işten anlamayan bürokrat kafaları, ya da benim dediğim olacak inatları, aman masraf çıkmasın, aman millet laf etmesin, aman nasıl işleticez çekinceleri falan filan, :) yapan gavur nasıl yapıyorsa, bizden ne fazlası varsa artık. ben çözemedim bunca senedi.r

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 Ağu Cmt, 2017 11:09

Bizde işler "ben yaptım, oldu" mantığı ile gittiği içindir belki de

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 01 Eki Pzr, 2017 11:48

Aslında Bursaray'a bağlantılı bir hafif metro şeklinde yapılsaydı daha iyi olurdu bence. Neden bu işlerde hep ucuza kaçılıyor?

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 15 Kas Çrş, 2017 17:01

Belediye başkanın değişmesi nedeniyle şu sıralar tramvay hattı epey gündem oluşturdu. Herkes tramvayın değiştirilerek metroya dönüştürülmesini veya metro ile bağlantısının daha iyi olacağı güzel bir planlama söylemi oluştu ama yeni gelen başkan geçen gün yaptığı açıklama ile noktayı koydu. Tramvay projesi olduğu gibi devam edecek. Aktaş: 130 milyon liralık ihale edilen hattın %60-65 arası ödemesinin yapıldığını, tramvay araçlarının tamamının alındığını belirterek bu saatten sonra yapılacak bir değişikliğin projenin tamamının çöp olmasına ve kamu kaynaklarının boşa harcanacağını belirtti. Bu konuda başkana bende hak veriyorum. Hattın inşaatının Haziran 2018'de bitmesi, Ağustos 2018'de de işletime açılması planlanıyor.

T2 için alınan tramvaylar uzun bir süredir T1 hattında kullanılıyordu. T1 hattının tek yönlü tramvayları ise Kültürpark'ta yatışta.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eki Çrş, 2018 09:40

Arkadaşlar dün bir etkinlik için Bursa' da idim gezme fırsatım olmadı maalesef ama bu hattın inşaatını görmüş oldum. Yanlış görmedi isem henüz Terminal bölgesinde bir çalışma yok, Meydandan Terminale doğru bayağı bir alan betonarme duvar ile izole edilmiş, istasyon yapıları kaba olarak ortaya çıkartılmış, tabi sıkıntı sanırım istasyonlara erişim için sadece üst geçit kullanımı uygun görülmüş, istasyon üzeri kapatmaları ve üst geçit inşaatları devam ediyordu. Ray sadece Meydan civarında döşenmişti, aşağı kesimlerde bir ray döşeme işlemi yok, zemin düzeltilmemiş henüz.

metro_5
Aylık Paso

Mesaj gönderen metro_5 » 03 Eki Çrş, 2018 12:19

İnşaat çok geriden geliyor , Yanlış değilse hatırladığım kadarıyla inşaat başladığında daha İzmir'de tramvay yoktu, İzmir iki tramvay bitirdi, Bursa bir tramvayı bitiremedi.
İnşaatla ilgili görüntüler;
https://www.youtube.com/watch?v=_epGLRF5d2E
https://www.youtube.com/watch?v=wzCd5wwvOGI
https://www.youtube.com/watch?v=addkT6eR-Ko
https://www.youtube.com/watch?v=qQoPwg8jljA
https://www.youtube.com/watch?v=i_xpF-wHUgk
Daha vidyo var da Youtube ta yüklü, tek tek uğraşıp link atmak zor.
Bu arada kanalıma da beklerim.
En son metro_5 tarafından 05 Eki Cum, 2018 20:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 04 Eki Prş, 2018 14:44

Ultra firması işi tamamlamadan işi bırakma derdinde. Firmaya 3 ay ek süre verildi ki bu sürede bile bitirilmesi imkansız. Belediye ile firma yakın zamanda mahkemelik olacak gibi görünüyor.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 04 Eki Prş, 2018 16:02

Bursa'da işler planlandığı gibi gitmiyor..

""Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamada,T2 tramvay hattının inşasıyla ilgili müteahhit firma yetkililerine 3 aylık son bir süre verdiklerini açıkladı. T2 hattının 8 bin 100 metre uzunluğunda, 700 metresi yer altında 7 bin 400 metresi de yer üstünde bulunan, 4 kilometresi Demirtaş OSB ile bağlantılı bir uygulama olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Ringin bir ucu Kent Meydanı diğer ucu ise terminal içerisinde. Firma çalışıyor ama terminal içerisindeki basit ray inşaatları ile alakalı çalışıyor. Mücbir sebeplerden dolayı Ocak 2019 tarihini verdik. Bana sorarsanız yetişmez. Sonucu ne olur bilemem. Sonucuna katlanırlar” diye konuştu.

“Dolardaki artış bizi ilgilendirmiyor”
Başkan Aktaş, açıklamasında, T2 tramvay hattıyla ilgili dolar kurunda meydana gelen artışa da değindi. Dövizdeki artıştan doğan zararları Büyükşehir Belediyesi olarak karşılamalarının mümkün olmadığını kaydeden Başkan Aktaş, “Devlet sistem geliştirirse, bunu kamuoyuyla paylaşırız. Proje yüzde 75-80’ler civarında. Kurumun zarara girmemesi adına hukuki çerçevede ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.."

https://linehaber.com.tr/alinur-aktasta ... tlanirlar/

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön