koc-T.03:01 » AkçaRay İnşaat Süreci

mustafaguler
Müdavim

Re: koc-T.03:01 » AkçaRay İnşaat Süreci

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 May Cum, 2017 13:06

Kauçuk zemin çok mantıklı gibi sanki. Ne de olsa geri dönüşümden yapılan bir malzeme, fazla maliyetli olmaz diye düşünüyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 May Pzr, 2017 08:09

Dün, İzmit'teydim..

Arastapark'ın yakınında tramvay hattını çektim..

Çekim yaptığım yer, şu haritadaki Sarı Mimoza Caddesi: https://www.google.com.tr/maps/@40.7680 ... 757396,18z

Caminin (Akşemseddin) hizasında, caddenin tam ortasında çektim.. Aşağıdaki göbekte tramvay yolu ikiye ayrılıyor; bir kolu sağa, diğeri sola gidiyor..

Resim

Resim

Rayların kenarlarında ahşap çıtalar var, ama sabitlenmemişler.. (Bastım yanlışlıkla, ondan biliyorum..) :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Haz Pzt, 2017 11:07

Akçaray da ayın 17 sinde sefer yapılmaya başlanmış yalnız güzergahın tamamı mı açıldı, ne oldu henüz net bir haber bulamadım vakit ayırıp. Şimdilik bu sebepten inşaat başlığını açık bırakacağım ama işletme için ayrı başlık açıyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Cmt, 2017 12:34

Eskisi gibi takip edemiyorum siteyi, bu yüzden çok iyi de ilgilenemiyorum. Üstteki mesajıma göre sanırım işletme için başlık açmışım ama şimdi 4 istasyonluk bir uzatma haberi okuyunca bu başlığa yazmam uygun olacak diye düşündüm.

https://www.trenhaber.com/akcaray/akcar ... h2242.html
Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında söz alan Genel Sekreter İlhan Bayram, Akçaray’da 2. Etap’a geçilerek hattın Plajyolu ve Okullar bölgesine uzatılacağını belirtti.

Planlama ve projelendirmelerin yapıldığını kaydeden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram “ Onay alındı şuanda ikinci etabın ihale aşamasındayız. 2. Etap Seka Park’taki istasyonumuzdan başlayarak 4 durak ilave yapacağız. Elginkan Vakfı’nın olduğu bölgeye yani okullar bölgesine kadar gidecek. Sonrasında aynı ihalenin içerisinde ikinci etabın da plaj yolundaki arıtma tesisinin karşısında son durak olacak. 2 bin 150 metrelik hat yapacağız.” Dedi. İlhan Bayram ayrıca, bu hattın bitiminin ardından tramvay hattını Kuruçeşme’nin içine kadar götürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Ara Prş, 2017 13:09

Sisteme 4 ilave edilmesi için yeni bir ihale yapılmış, bu etap ile birlikte 6 adette tramvay aracı daha ilave olacakmış, firmalardan fiyatlar alınmış.

https://www.trenhaber.com/akcaray/akcar ... h2586.html
Günlük kullanım rekorlarıyla Kocaeli halkının beğenisini kazanan Akçaray Tramvay hattına 4 yeni istasyon yapılacak. 2.2 km uzunluğundaki hatta ki istasyonlar Seka Devlet Hastanesi, Kongre Merkezi, Okullar Bölgesi ve Plajyolu mevkilerinde bulunacak. Gidiş-dönüş 15 km’lik mevcut tramvay hattına 5 km’lik tramvay hattının eklenmesiyle Kocaeli’ndeki tramvay hattı uzunluğu 20 km’ye çıkartılmış olacak. İleri tarihlerde hattın Kuruçeşme’ye ve daha ileriye götürülmesi planlanıyor.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 25 Ara Pzt, 2017 14:59

Yeni alınacak araçlar için (6 adet) teklifler şöyle olmuş:

Durmazlar Makine A.Ş. - 45 milyon 240 bin

Bozankaya Otomotiv Makine A.Ş. - 55 milyon 455 bin

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 30 Ara Cmt, 2017 15:48

Şöyle yorumlamak yanlış mı olur?
2 x 2,2 km = 4,4 km
Ortalama işletme hızı: 30 km/saat
Duraklarda bekleme: 45 saniye
8 durak gidiş geliş: 8,8 dakika seyir + 6 dakika bekleme
Gidiş geliş süresi: 15 dakika
Toplam 6 adet araç yani 3 set alındığına göre seferler 5 dakikada bir mi gerçekleşiyor?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Oca Prş, 2019 12:46

Hattın, mevcut son durak olan Sekapark'tan 2,2 km uzatılarak Plajyolu'na uzatılması için çalışmalar devam ediyor..

Öncelikle, 9 Şubat Cumartesi günü 1,6 km'lik uzatma devreye alınarak Okullar Bölgesi'ne dek faaliyete geçecekmiş..
Sonraki 600 metrelik uzatma için çalışmalar devam edecekmiş..

Daha sonra, Plajyolu'ndan Kuruçeşme'ye uzatılacakmış..
Ayrıca, Yahyakaptan'dan Alikâhya yönüne uzanan 3,5 km'lik bir kol yapılacakmış..

Kaynak: http://www.ozgurkocaeli.com.tr/akcaray- ... 68748h.htm

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Eyl Cum, 2019 15:15

Sekapark'tan Eğitim Kampüsü'ne (eskiden Okullar Bölgesi diyorlardı bu durağın adına) kadarki 1,6 km'lik uzatma, Şubat ayında açılmıştı..

Eğitim Kampüsü'nden Plajyolu'na kadarki 600 metrelik uzatma için çalışmalar devam ediyor ve beton dökme aşamasına geçilmiş..

Kaynak: https://www.haberturk.com/kocaeli-haber ... -dokuluyor
Kocaeli’de Kuruçeşme Tramvay Hattı’nın ikinci kısım çalışmalarında, ray beton dökümleri yapılıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde ulaşıma nefes aldıracak ve konfor getirecek hizmetlerine devam ediyor. Vatandaşların memnuniyetini kazanan Akçaray Tramvay Hattı’nın Kuruçeşme bölgesine uzatılacak kesiminde Büyükşehir ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri tramvay çalışmaları doğrultusunda ikinci kısmın ray betonlarını döküyor.

İkinci kısım çalışmalarında Eğitim Kampüsü bölgesinden Plajyoluna devam edecek olan Akçaray tramvay hattı için ray döşemesi ve beton dökümleri yapılıyor. Çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden ekipler, ikinci kısım kapsamında 600 metre ray hattı inşa ediyor. Ayrıca 600 metrelik ikinci kısımda bir adet istasyon inşa edilecek. İkinci kısım tramvay hattı inşaatında yaklaşık 140 ton oluklu ray ve bin 600 metreküp beton kullanılıyor.

Mevlana Kavşağı’ndaki eski alt geçidi yıkan Büyükşehir Belediyesi, tramvay araçlarının içerisinden geçebileceği yeni alt geçidi kısa sürede inşa ederek vatandaşların hizmetine sundu. Çalışmalar doğrultusunda Mevlana Kavşağı’nın İstanbul ve Ankara yönlerinde yeni yan yollar oluşturuldu.

Sekapark ile Plajyolu arasında yer alan yaklaşık 2 bin 140 metre uzunluğundaki Tramvay raylı sistem hattı, toplamda 4 adet istasyonu içerisinde barındırıyor. Hat boyunca toplamda 8 bin 640 metre uzunluğunda ve 500 ton oluklu ray imalatı gerçekleştiriliyor. İkinci kısımda alt yapı hatlarının deplasmanı ve yeni hatların yapılması, yeni alt geçidin yapılması, 650 metre uzunluğunda yan yol yapılması, tramvay hattı boyunca kaldırım yapılması, İstasyon yapıları, hat yol aydınlatması ve trafik sinyalizasyonu işleri gerçekleştiriliyor. Sekapark - Kuruçeşme Tramvay Hattı’nda Sekapark ile Eğitim Kampüsü arasındaki birinci kısım daha önce tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu. İkinci kısımda rayların döşenme çalışması yapılıyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 11 Kas Pzt, 2019 10:26

Akçaray'ın Plajyolu durağı bugün açıldı ve hat boyunca inşaatı devam eden kesim kalmadı, ancak 2020 yılında Playjolu'ndan Kuruçeşme'ye ve Otogar'dan Alikâhya'ya uzatılması için çalışmalar yapılacağı için başlığı kilitlemeden bilgi paylaşımına devam edebiliriz..
Eğitim kampüsü – Plajyolu arasında tamamlanan Akçaray hattında Plajyolu istasyonu hizmete açıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Otogar ile Sekapark Eğitim Kampüsü arasında hizmet veren Akçaray Tramvay Hattı’nı Plajyolu’na kadar uzattı. Çalışmaların tamamlandığı 2,2 kilometrelik hattın Plajyolu istasyonu bugün açıldı. Artık vatandaşlar, Otogardan Palajyolu’na kadar tramvayı kullanarak ulaşabilecek.

Hattın devamında ise Kuruçeşme’ye kadar uzanacak. Bu hat için 2020 yılı içerisinde ihaleye çıkılıp, hattın inşasına başlanması hedefleniyor.
Kaynak: https://www.kocaelikoz.com/https://www. ... 52554.html

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 04 Oca Sal, 2022 11:49

Engin Y yazdı:
23 Eyl Çrş, 2020 22:20
Kuruçeşme uzatmasının ihalesi yapılmış: https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/5 ... n-7-teklif
Kuruçeşme’de tramvay için 130 adet fore kazık çakıldı: https://www.kocaeli.bel.tr/tr/main/news ... azik/39970
Kuruçeşme Tramvay Hattı Projesi kapsamında mevcut Akçaray Tramvay Hattı, çalışmaların tamamlanmasıyla Plajyolu İstasyonu’ndan D-100’ün karşı tarafına geçerek Kuruçeşme’ye bağlanacak. Tramvay geçişini sağlayacak 290 metre uzunluğunda 9 ayaklı ve 8 açıklıklı tramvay üstgeçidi için 130 adet fore kazık imalatı tamamlanırken, köprü ayaklarında başlık kirişi ve temel betonarme çalışmaları devam ediyor.

Resim

Resim

ÜSTGEÇİTLER YAYA KULLANIMINA AÇILDI

Kuruçeşme Tramvay Hattı Projesi kapsamında bölgede bulunan özel hastane ile İzmit Lisesi önüne iki adet, birisi 59 diğeri 52 metre uzunluğunda yeni modern yaya üstgeçitleri inşa edildi. Tüm imalatları tamamlanan üstgeçitlerin asansörlerinin faal hale getirilmesi için çalışma yapılırken üst geçitler yaya kullanımına açıldı.

TRAMVAYIN GEÇECEĞİ KÖPRÜ

Akçaray Tramvay Hattı, çalışmaların tamamlanmasıyla Plajyolu İstasyonu’ndan D-100’ün karşı tarafına geçerek Kuruçeşme’ye bağlanacak. Bu geçişin sağlanabilmesi için 290 metre uzunluğunda 9 ayaklı ve 8 açıklıklı tramvay üstgeçidi için 130 adet fore kazık çakıldı. Orta ayaklarda betonarme çalışmaları kapsamında, başlık kiriş, temel beton çalışmaları yapılıyor. Sahada alt yapı çalışmaları sürdürülüyor.

TRAMVAY HATTI 23,4 KİLOMETREYE ULAŞACAK

Kuruçeşme tramvay hattının tamamlanmasıyla birlikte Akçaray tramvay hattı uzunluğu 10 bin 212 metrelik çift hatta ulaşacak. 3 kilometre tek hatlı depo sahasıyla birlikte tramvayın tek hat uzunluğu 23,4 kilometreye ulaşacak. Kuruçeşme istasyonuyla durak sayısı 16’ya ulaşacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Oca Sal, 2022 21:45

pöff bu köprü geçişlerini sevmiyorum ama bizdeki trafik yapısı ve alışkanlıklarla ancak böyle oluyor

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön