trb-T.01 » Trabzon Tramvay Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Kas Cum, 2012 22:54

Kemal abimizin son yüklediği resimler ve bilgiler ışığında haritayı güncelledim, yanlız en sağdaki iki sarı istasyonu tahmini olarak isimlendirdim, konum olarak Liman istasyonu büyük ihtimal ile doğru ama ortada kalan Müze olarak isimlendirdiğim sadece tahmindir bilginize

Resim

Burada herhangi bir harita programı üzerinden bölgeyi inceleyince sanırım çift hat olabilecek tek nokta stadın altından ve üstünden geçen caddeler o da ilk dönüş noktasına kadar, bu şekilde depoya en yakın olan istasyonu baş istasyon sayarsak iki işletme mümkün gibi, hattın biri belediye önünden geri dönebilir, burada acaba Bursa'daki gibi bir ring hattı mı düşündüler bilemiyorum ama öyle ise belki çift hatlı bir ring hattı düşünmüşlerdir diye ümit ediyorum :) Yani sol tarafta kalan dikdörtgende çift yönde işletme olabilir gibi ama Belediye önünden geçerek Sur kapısından Liman istikametine giden hat büyük ihtimal ile tek hat olarak kalacaktır diye düşünüyorum çünkü orada K.Maraş Caddesi o istikamette daralıyor.

Ya da benim düşündüğümün tam tersi bir yapıda olabilir, hatta sanırım öyle olacak :) şimdi tekrar bilgileri kontrol ettim de, sol tarafta stad çevresi ve sahil olarak tanımlayabileceğim dikdörtgen TEK HAT inşa edilip Belediye sonrasında Limana kadar çift hat olabilir, çünkü Kemal abinin broşürden verdiği bilgi şu
Hattın 1750 metresi çift hat 5019 metresi tek hat olacak
Yani hattın büyük kesimi tek hat :evil::evil: Kaba bir hesap ile baktımda dediğim gibi Belediye sonrasında Limana iniş ve Stad ile Lise arasındaki sokaktan geçen hatlar yaklaşık 1500 metre yapıyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Kas Cum, 2012 23:14

Bu tek hatlılık acaip bir mode bizde.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Oca Pzr, 2013 00:50

Broşürdeki haritayı taradım biraz daha net bir görüntü verebilir ekleyelim, gerçi dediğim gibi bu projenin kısa vadede işlerliği olacak mı göreceğiz.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Oca Cum, 2014 08:10

Bu proje ile ilgili bayağı bir tartışmalar oldu ama pek alıntılamadım, tartışmalar genellikle sistem gerekli mi değil mi üzerine kurulu idi, bayağı bir karşı çıkan var dı haberlerde okuduğum kadarı ile,
Hafif raylı sistem bu bölge için hep yüzeyde hareketliliği olan bir ulaşım türü olarak kabul edilerek, en uygun yerin sahil yolu olduğu ve güzergâhta kamuoyunun yoğunlaştığı anlaşılmaktadır. Ama emin olun bu ulaşım türü için gerekli olan durak noktalarına erişimi konforlu ya da güvenli bir yaya omurgamız yok. Yani insanları sahile taşıyacak trafikten arınmış bir şekilde yaya erişimi bulunmamaktadır.
http://www.haber61.net/trabzona-hafif-r ... 67669h.htm

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: trb-T.01 » Trabzon Tramvay Projesi

Mesaj gönderen Esat » 07 Eyl Çrş, 2016 12:50

Bir aralar dile getirdiğimiz Trabzon için yapılmış bir tramvay projesi vardı, bu haber yeniden ısınmış. Haber daha önce verdiğimiz bilgiler ile ne kadar bağlantılı bilemiyorum ama yine de mesaj olarak girmekte fayda var.

http://www.rayhaber.com/2016/09/trabzon ... mujdesi-2/
Trabzon’da yıllardır tartışma konusu olan, herkesin özlemle beklediği, trafik sorununun çözümünde önemli rol oynayacak olan Hafif Raylı Sistem Projesi devreye giriyor. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yaptırdığı çalışmaların bittiği, birinci etap olan, Havaalanı, Meydan, Akyazı hattının önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılacağı öğrenildi.

Çalışmaları tamamlanan Havaalanı’ndan başlayıp Meydan ve Maraş Caddesi’nden geçerek Akyazı’daki stadyum ile buluşacak olan Raylı Sistem’in birinci etabı, ihaleye çıkarılmasının ardından bir yıl içinde bitirilecek.

Mahmut
Transit Yolcu

Mesaj gönderen Mahmut » 20 Eki Cum, 2023 19:52

https://rayhaber.com/2023/10/trabzonda- ... im-atildi/
Ulaştırma Bakanlığı üstlenecekmiş .

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eki Cmt, 2023 09:10

bu uzun süre önce bir proje yapılmıştı ondan farklı bir proje anladığım kadarıyla, açıkçası fayda anlamında ne kadar gerçekçi bir iş olacak onu herhalde ancak yapılınca göreceğiz :) yani simule edelim bakalım falan biraz boş iş.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 24 Eki Sal, 2023 10:37

Madem yapıyoruz boydan boya yapalım demişler abi. Şaka bi yana senin bahsettiğin proje ilk çıktığında Akyazı tarafında ne stad ne şehir hastanesi hiçbir şey yoktu. Onları da düşünüp Akçaabat'a kadar uzatmışlar projeyi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Eki Sal, 2023 12:11

şehri boydan boya kapsaması güzel bununla ilgili bir sıkıntım yok aslında, tabi çift hat, yeni araçlar ve modern bir sistem ile inşa edilecekse :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ara Çrş, 2023 13:07

Geçen ay Ulaştırma Bakanlığı üstleneceği raylı sistem yatırımları arasında Trabzon tramvay hattını da duyurdu, fakat açıklanan proje ile bu başlıktaki arasında farklılık var anladığım kadarıyla, başka başlık açtık mı hatırlayamadım, varsa birleştirelim.

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön