kon-T.01 » Konya Tramvay Projeleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16627
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

kon-T.01 » Konya Tramvay Projeleri

Mesajgönderen Esat » 17 Eki Çrş, 2012 16:23

Konya tramvayı ile ilgili uzatma haberleri görüyor okuyorduk ama biraz daha elle tutulur bir haber görünce bu uzatma ya da yeni hat projelerini ayrı bir başlık haline getirmek istedim, yeni hat konularını buradan devam ederiz.

Bahse konu uzatma kesimi ile ilgili olarak belediye yetkilileri hemzemin işletme düşündüklerini açıklamışlar, Alaaddin ve Adliye arasında Mevlana Caddesi üzerinde çalışacak olan yaklaşık 5 kmlik tramvay hattı için izole yol düşünmediklerini karışık trafik ile birlikte işlemesini planladıklarını belirtmişler. Takdir ediyor ve destekliyorum, belki bazı kentlerimizde şu sözü edilen toplu taşıma kültürü ve toplu taşımaya saygıyı yakalıyabiliriz.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından mevcut tramvay hattına ilave olarak hayata geçirilecek Alaadin-Adliye arası cadde tramvayı, Mevlana Caddesi taşıt trafiğine kapatılmadan, araçlarla aynı koridoru kullanarak tarihi kent merkezine hizmet verecek.

Alaaddin-Adliye tramvay hattının, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Mevlana Kültür Vadisi Projesi’nin ulaşım ayağı olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Proje, özellikle Konya-Ankara arası hızlı tren çalışması tamamlandıktan sonra şehrimize gelecek misafirlerin tramvayla tarihi bölgeye taşınmasına imkan sağlayarak, şehrimizin turizm potansiyeline büyük katkı sağlamış olacaktır. Yine, Bosna Hersek Mahallesi’nden tramvaya binen bir hemşerimiz Mevlana Caddesi’ne, Mevlana Kültür Merkezi’ne ve Adliye’ye tramvayla ulaşmış olacak” dedi.

CADDE, TAŞIT TRAFİĞİNE KAPATILMAYACAK

Uzunluğu 5 bin 33 metre olan söz konusu tramvay hattı ile Mevlana Caddesi’nin araç trafiğine kapanmayacağını, tramvayın tarihi caddenin ortasından geçerek taşıt trafiği ile aynı koridoru kullanacağını vurgulayan Başkan Akyürek, proje ile tarihi kent merkezine uygun nostaljik bir ulaşım ağı oluşacağını ifade etti.

80 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek Alaaddin-Adliye tramvay hattında 7 adet istasyon bulunacak. Güzergahın sonunda raylı sistem taşıtları için depo alanı ile bakım ve oranım istasyonu yer alacak. Konya için önem arz eden projenin yatırım maliyeti; altyapı aktarımı, inşaat toplamı ve elektro-mekanik olmak üzere toplam 80 milyon 576 bin 100 TL.


http://www.rayhaber.com/konyada-alaaddi ... kullanacak

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir