de-O.07 » Cepten BMW Kirala!!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

de-O.07 » Cepten BMW Kirala!!

Mesaj gönderen Esat » 19 Tem Sal, 2011 23:19

BMW bir şey yapmış ama iyimi yapmış kötümü yapmış ben bir şey anlamadım. İşin pratikliğini düşünürsek iyi bir şey gibi göründü bana, yani cepten bakıyorsun, kentin gideceğin yerinde hazır bir BMW varmı? Var, onu rezerve ediyorsun, parasını herhalde cepten kesiyorlar, gidiyorsun al kullan işini bitir bırak. Mantık olarak bu Evropadaki bisiklet kiralama sistemi ile aynı, tek farkı biraz daha teknolocik, cepten. Kötü tarafı, insanları araba kiralamaya teşvik ediyor, yani motorlu araç kullanımına ve toplu taşımadan uzaklaştırıyor, P+R sistemlerini çöpe atıyor gibi de diyebiliriz, aslında ciddi bir rakip değil toplu taşıma ya da P+R için ama yine de bana karşısında gibi göründü. Moda olarak bir süre ilgi göreceğini düşünüyorum bakalım geleceği ne olacak.

http://ekonomi.haberturk.com/otomotiv/h ... in-projesi
Araç kiralama sistemini bir adım daha ileri götüren BMW, 'kullandıkça öde' sistemiyle bir "taşıt paylaşım sistemini" hayata geçirdi. Şu sıralar Münih'te kullanılan sistem Berlin'de de tanıtıldı. Bu programla, sürücüler interneti veya bir akıllı telefon uygulamasını kullanarak şehrin farklı yerlerine park edilmiş otomobilleri ayırtacak, sonra sürücü ehliyetlerine takılan bir çip vasıtasıyla bunlara erişecekler.

Kullanılacak araçların dakikası ise biraz pahalı: 25 peni yani 66 kuruş. Başarıyla uygulanan sistemin dünya çapında yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bunun için düğmeye basan BMW, Almanya'dan sonraki ilk uygulamasını İngiltere'de başlatacak. İngiltere'de ise Londra, Birmingham ve Manchester pilot bölgeler olarak seçildi.

Bu inovatif fikre firma, 300 BMW 1 Serisi araçla destek veriyor. BMW bu işi Almanya’daki en büyük araç kiralama firması SIXT'le birlikte yapıyor. Sistem birçok yeniliği de bünyesinde barındırıyor. Bankaların kullandığı güvenlik uygulamasına benzer bir şifreleme sistemi kullanan sistem, bir kullanımlık şifreyle aracın bulunduğu konumda anahtarsız çalışmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, cep telefonu uygulamalarıyla uygun araç bulunabilecek.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 20 Tem Çrş, 2011 09:13

Sen “Carsharing”i tanımıyor musun? Onun bir türü gibi geldi bana. Herkesin kendi arabasını kullanmasından daha iyi bence. Toplu taşım bir üstündeki kademe. Ben burada amplifikatörle gezersem, toplu taşıma binemem meselâ.

Ek olarak başka bir teknik daha var, ama Almanya'da yok, Amerika'da var. Bazı otobanlarda bir otomobilde dört kişinin oturması şart, yoksa otobana yol açılmıyor. Yani, tanıdığın veya tanımadığın kişileri almak zorundasın, konsantrasyon oluyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Tem Çrş, 2011 10:22

Carsharing i tabii ki biliyorum, zaten iyimi kötümü tartamadım dedim ya, sonuçta bir kişi yine bir araba kullanıyor bir şey değişmiyor ki? Yani bu açıdan bir avantajı yok gibi geliyor bana.

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön