ir-M.21 » İran Raylı Sistemleri

kemal
Hareket Amiri

ir-M.21 » İran Raylı Sistemleri

Mesaj gönderen kemal » 07 Oca Cum, 2011 17:57

Tahran Metrosu:
1,2,4,5 hat numaralı ve toplam uzunluğu şu an için 120 km. olan bir sistem.1 ve 4 numaralı hatlar halen ek inşaatların sürdüğü hatlar.
Sisteme 42 km. lik 5 numaralı banliyö hattı da dahil edilmiş.
Resim

Resim

Resim
Bu yeni istasyonun mimarisi çok hoş.
Resim

Resim

Tebriz Metrosu:
18.5 Km.lik 2 hattın inşaatı sürüyor ,büyük kısmı tamamlanan metronun
1 yılda açılması ön görülüyor.
Resim

Resim

Mashad Hafif Raylı Sistemi:
18 Km.lik sistemin ilk vagonları Çin tarafından yollandı, sistemin22 istasyonu var ve 9 Km.si 11 istasyonu yeraltında.
Resim

Resim

Resim

İsfahan Metrosu:
Toplam 43 Km.lik 2 hatlı metronun 21 Km.lik ilk bölümü 2011 içinde tamamlanacak.
Resim

Resim

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 19 Oca Çrş, 2011 09:13

Türkiye İran olmayacak. :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Oca Çrş, 2011 12:48

İSMAİLÇELİK yazdı:Türkiye İran olmayacak. :D
Ne alakası var şimdi, bir bağlantı kuramadım ben bu söylemle?

Konu İran' daki metrolar, Tahran kadar metromuz varmı yokmu, geçermiyiz geçemezmiyiz, aynı şekilde sanat eseri diyebileceğimiz metro istasyonları yapabilirmiyiz yapamazmıyız? Bunları tartışsak, üzgünüm ama ben yukarıdaki gibi söylemleri şaka olarak algılayamıyorum, eğer espri ise de dediğim gibi bağlayamadım bir türlü.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 19 Oca Çrş, 2011 13:37

Valla ben anladim gibi geldi bana. Yari espri de olsa, ortacaga düsmüs bir sistemle bile Iran bu konularda daha ileri.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Oca Çrş, 2011 13:41

Nesi ortaçağ' a düşmüş kardeşim, bizim de giden gelen tanıdıklarımız var, insanlar harika ve mükemmel diyor, avrupada ne kural varsa aynısı var sokakta diyor, ama konuyu siyasileştirmeyelim, tabii ki avrupa da çıplak gezenler orada sokakta yok, kaldı ki bundan bize ne.

Metro konusunda ise valla benim internette resimlerden gördüğüm, görenlerin anlattığı kadarı ile de gayet modern ve güzel metroları varmış. Bence biraz da hangi göz ile bakıldığına bağlı. İsmail Bey yanlış anlamasın, tabii ki espri niyetli söylediği sözün sonundaki sırıtıştan belli :D de diyorum ya ben kavramadım ve sormak gereği hissettim.

Hiç öyle bir sistemimiz mi olmayacak? Yoksa,

Onları sollayacağız, onlar geride kalacak anlamında mı? :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 19 Oca Çrş, 2011 13:56

Benim anladigim, biz onlara erisemeyecegiz, diyeydi. Ekonominleri aniden cökmezse, bu konularda (ve aslinda her konuda oldugu gibi) cok ileriler.

Elbet halk gayet modern ve güzel, ama sen oranin evvelki medeniyetini biliyor musun? Acaba sen orada rahat mi olurdun? Hah.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 19 Oca Çrş, 2011 16:34

Vallahi İran hakkında kişsel görüşümü yazayım;
Bu ülkenin geçmişten günümüze uzanan kültürü ve birikimi
kimse tarafından inkar edilemez, emperyalizme karşı duruşuna da saygı duymak lazım, sonuç olarak günümüzün vahşilikleri meydanda,üç kuruşluk gelir için petrol tröstlerinin yediği haltlar da meydanda,adamlar bunlar karşısında dimdik duruyor. varmı başka babayiğit hah bir de Küba ve Venezuella.
Ama bugünün dünyasında da artık geçerli olmayan bazı katı davranışları da yok değil, kadınlara olan davranışlar, pastarlar,ahlak polisleri,bilmemne
benim de hoşuma gitmiyor ama yine de bu ülke haketmediği damgalar yiyor .
Petrolden elde ettiği gelirleri saçma sapan burç el bilmemne yapımına harcamaması da kayda değer bir şey. Adam çatır çatır metro yapıyor.okaaa :P

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön