fr-GN.07 » Nükleer Atıklar Yola Çıkıyor!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

fr-GN.07 » Nükleer Atıklar Yola Çıkı

Mesaj gönderen Esat » 05 Kas Cum, 2010 14:28

Bugün okuduğum bir haber bu, haberde Fransa' nın kuzeyindeki bir atom tesisinden çıkan nükleer atıkların Almanya' nın Gorleben kentinde yer alan bir atık depolama tesisine gönderilmesi için tren ile yola çıkacağından bahsediyor. Gerçi bu işlem 12. defa yapılıyormuş yani daha önce defalarca bu tesise bu atıklar gönderilmiş ama bu sefer çeşitli çevre örgütleri önderliğinde binlerce kişinin Wendland bölgesinde bu olayı protesto edecekleri bildiriliyor. Yolculuk ile ilgili tedbirler falan filan alınmış ama tabii ki insanlar başkasının çöpünü kendi ülkesinde istemez, bakalım bulursam gösteriler ile ilgili görüntü falan eklerim bu habere.

Başar bilgin vardır senin muhtemelen, :) yeşilsin ya :D ben haberi çok doğru çevirememiş olabilirim, bakarsın artık hata varmı yokmu, ellerinden öper.

http://www.vienna.at/news/politik/artik ... 1143104856
En son Esat tarafından 05 Kas Cum, 2010 19:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Kas Cum, 2010 18:54

Şu an bakamıyacağım, ama bildiklerimi söyleyebilirim. Kastor denen çubuk artıklarını kaplayan o metal tabutları Almanya Fransa'ya göndermişti, şimdi geri getirtiyor. Ve evet, bayağı problem olacak. Yeşil değil, kim ne olursa olsun, karşı. Bir kere böyle bir tabut parladı, yani içindeki sızdı, atom bombası taşır gibi. Atom enerjisine % 100 kesin karşı olmamın sebebi bu. Almanya gibi modern bir ülke çöpünü nereye soksun bilmiyor. Aaah ah, o knuları bilsen(iz), buz kesilirsin(iz)! Korkunç. Ama eninde sonunda o konu kapanacak. Kapanacak da, yine de fazla çöp var ortada. Güneşe gönderme plânı da vardı, bilmiyorum ne oldu. Ama bakarsın güneşe gönderirsin, yine beklenmedik olay çıkar. Korkunç zor bir şey, çünkü milyonlarca sene sağ kalması gereken bir yere gömülmesi gerekiyor, ama deprem var, su var, tuz var ...

Bagis Esmek
Aylık Paso

Mesaj gönderen Bagis Esmek » 09 Kas Sal, 2010 15:08

Bugunun haberi,

Konvoyu, raylarin usunde protesto eden 1300 kisiden 8 kisi hapise atilmis.

Genellikle GREENPEACE vede yesillerden olusan bir kalabalik.

Resim

Resim

Resim

fotolar alintidir

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 09 Kas Sal, 2010 15:17

Almanya kaynıyor bu konuda. Fransa'yı bilmiyorum, ama Castor'a bu sefer karşı BU denli çıkılmasının sebebi, Alman hükümetinin, halkın bunu istemediğini bildiği hâlde, lobi işi olarak, atom santrallerinin işlev sürelerini uzatması, yani bir nevi halka ihanet etmesiydi. Bunun hesabı sorulacak elbet. Atom santrallerini – hiç gerekmediği hâlde – işlet, sonra git, herhangi bir yere atıklarını yerleştir. O yüzden halk isyan ediyor ve de haklı. Bu fasıl inşaallah gün gelir, biter, neticeleri çünkü taşınmaz hâle geldi. Castorlar sızdı, tuz mağaraları çöktü, sular bulaştı, yani Çernobil olmak istenmiyr. Ve bir daha diyorum, burada buna gerek yok, yeterince başka enerji üretim şekilleri var. Eskiden "yeşil" bir konuydu, artık bunun yeşili, kırmızısı, mavisi yok, hepsi aynı kadere bağlı.

Bagis Esmek
Aylık Paso

Mesaj gönderen Bagis Esmek » 09 Kas Sal, 2010 15:26

evet size tamamen katiliyorum.

Fransada medyalar bu olayi örtbas etmeye çalisiyor ama halk aptal degil.

Ornegin, geçenlerde, sebeke suyunun temizli ile çok buyuk bir polemik patladi Fransada !

Dediginiz gibi bu isin Yesili, Kirmizisi, Mavisi kalmadi, resmen cocuklarimizi, torunlarimizi, gelecek nesilleri zehirliyorlar.

Saygilarimla.

Bagis Esmek

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Kas Sal, 2010 15:45

Hangi arada yazdınız yahu bunları :) Bende tv de izledim görüntüleri, bu görüntüleri şu Avrupa' da polisler kimseyi dövmüyor diyenlerin izlemesini isterdim, vallahi Türkiye' de millet ortalığı yakıp yıkıyor böyle sopa yemiyor. Cidden sert bir müdahale idi ama bunda göstericilerin tavrının etkisi de vardır tabii, bir de o raya yatanlar beni çok güldürdü, eylemin böylesi yani bravo. Valla tartışmalı bir konu, Başar alternatif enerji fasa fisosuna inanmak tam yeşilce bir davranış, çünkü yok öyle bir şey bu yenilenebilir enerji şeyi tamamen firmaların ürettiği işe yaramaz şeyleri satma çabası bana göre, günümüz dünyasında bu kadar çok elektrikli alet edevat kullanırken bu enerjiyi nereden sağlayacaksınız, ben bunun bugün ve yakın gelecekte alternatifi olduğuna inanmıyorum, ha tehlike. Evet farkındayım, biliyorum, kabul ediyorum ama yapacak bir şey yok, o zaman kapatın bilgisayarları :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 09 Kas Sal, 2010 16:06

Başar alternatif enerji fasa fisosuna inanmak tam yeşilce bir davranış, çünkü yok öyle bir şey bu yenilenebilir enerji şeyi tamamen firmaların ürettiği işe yaramaz şeyleri satma çabası bana göre, günümüz dünyasında bu kadar çok elektrikli alet edevat kullanırken bu enerjiyi nereden sağlayacaksınız, ben bunun bugün ve yakın gelecekte alternatifi olduğuna inanmıyorum
Sen inanmıyorsun, ama bu konuda bilgin ne ve ne kadar? Ayrıca alternatif enerji derken bu sefer (sırf) "yeşil" enerji demedim ve denmiyor da. Önemli olan, atom enerjisinden kurtulmak. Şu an en gözde enerji gaz. Petrol azaliyor, ama gaz daha var. Ve sen inan veya inanma, inanç meselelerin zaten bana hep çok esrarengiz geliyor :lol: , alternatiflerin teknolojileri, tam tersi, (başka) firmaların ürettiği lobicilikle inandırmaz şekle sokuluyor (sokulmaya çalışıyor). Bu konuda sen biraz kolaya kaçan rahatlardansın. Ama ol canım, ona da kafa patlatmaya başlarsan, çökersin be :D
Polis ve dayak ... valla Türkiye'deki durumları ve hâlleri bilmiyorum. Bir kadının suratına tekme atmak pek şaheser bir şey değil, ama ... medya? Burada yok mu? Var. Hem de nasıl. Ama burada şu da var, azgın olayların peşinden gidiliyor. Bir de genel olarak polis işkence yapamaz, yaparsa, da canına okurlar. Ama polis burada seni okşayacak diye bir şey yok. Sen git istersen, Belçika polisini bir tanı :-) Genel olarak polis olmak zaten zor bir şey. Benim poliste çok dostum var, arada konuşuyoruz, ne yapacaksın polis olarak? Bir vekaletin var, emir var. Hele hele şu atom pisliği konusunda polis halktan farklı mı düşünüyor? Bayaği zor bir durum. İlginç olan, çoğu kez rahatsız etmeyi ah o kadar seven "siyah blok solcu-faşistler" bu sefer nerede kaldı? İnsan şaşıyor. Protestocular 12 yaşında çocuklar, 88 yaşında nineler, ev kadınları, mimarlar ... yani, sen ben gibi, normal halk. Oha? Aha!

Ormanda savaş :)

http://www.youtube.com/watch?v=zoFVpGXXt9g

Atıkları istemeyenler ...

http://www.youtube.com/watch?v=oCVje436Mts

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Kas Sal, 2010 16:19

Bilimsel bir bilgi sahibi olmam gerekmiyor ki, gaz demişsin. Dünya da ki gaz rezervi nedir? Kurufasulye gazı hariç? Kaç sene idare eder, elektrik üretmek için gaz kullanılıyor, gaz kimin elinde? Rus, o Rus bu rus oldumu biraz zor oluyor ama, kestimi haşırt. Avusturya bir iki kere zorda kaldı kalktı Nabucco yu ortaya attı şimdi Rusya ne diyor, nah yaparsınız diyor o koca proje çöp olacak tüm Avrupa ülkelerinin istemesine rağmen. Sen ısınmak için gaza para ödüyorsun herif Sibirya' da kibrit alacak parası olmadığı için ocağı söndürmüyor, bu mudur?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 09 Kas Sal, 2010 16:26

Budur. İnsan işte. Irak'a petrol için girildi, artık Rusya'ya Çin mi girer, bilmiyoruz. İnsanlar çoğaldı, çoğaldı, beyni kullanamadı. Ne yapacaksın. Bekleyelim, görelim. Daha çok sürpriz var.

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön