de-T.07 » Berlin Tramvayları Modernize Ediliyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

de-T.07 » Berlin Tramvayları Modernize Ediliyor

Mesaj gönderen Esat » 03 Oca Cum, 2014 08:14

Aslında Berlin' de böyle çok eski püskü tramvaylar görmedim aslında ama işte o ülkenin de yiyicisi Berlin olduğu için olsa gerek tramvay araçlarının bir kısmını yenileyeceklermiş.

Habere göre kentte kullanılmakta olan Bombardier Flexity lerin 40 metreliklerinden satın alınacakmış, ayrıca araçlar iki taraftan sürücü kabinli olacakmış, bunun armut bölgesi dönüşüne ihtiyaç bırakmayacağı gibi bir şeylerde yazmışlar haberde, onlarında yeri daraldı herhalde :) Aslında haber bayağı uzun ve bir takım detaylarda yazıyor ama şimdi oturup baştan sona çeviremedim, belki vakti olursa Başar el atar.

Resim

http://www.morgenpost.de/berlin-aktuell ... n-ein.html

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Oca Cum, 2014 13:22

Haberi sonra okurum, şimdi çıkmam lâzım. Ama şu kadarını söyleyebilirim: Berlin’de daha çok eski Tatra araçları var. Sen benimle Berlin’in batısında ve ortasında gezdin. Asıl tramvay şebekesi doğuda ve doğu kenarlarında. Yani, tramvay ağı acaip büyük, hiç ummazsın. Tabiîki önemli merkez hatlarında (senin de gördüğün) yeni araçlar kapasite açısından daha makul olduklarından, işler.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Oca Cum, 2014 13:28

Kalkmadan hemen bir okudum …

Konu aslında modernizasyon değil de ekleme. 32 metrelik tramvaylar artık yetmiyor, o yüzden 40 metrelik araçlar ek olarak geliyor. İkinci büyük fark, yeni araçların iki başlı olmaları, yani armut bölgesi olmayan yerlere de işletilebilirler. Ve hâlen elde olan Tatraların işletme müsaadesi 2017’de de bitiyormuş, eldeki normal Flexityler bunları deplase edecek. Ve normal Flexitylere de ek büyük Flexytiler geliyor. Yenileri 245 kişi taşıyor, eskileri 185 bis 189. Trenler 7 modüllü.

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön