us-HT.7 » Hyperloop İle 1000km/s Hız

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

us-HT.7 » Hyperloop İle 1000km/s Hız

Mesaj gönderen Esat » 13 Ağu Sal, 2013 14:41

Bu haberi yaklaşık 1 ay kadar önce görmüştüm, bu arkadaşlar boncuk bulmuş gibi "dünyayı değiştirecek bir proje duyuracağız" dediklerinde açıkçası bunu beklememiştim, sonucu bir önceki dünya değiştiren Ginger gibi olurmu bilmiyorum açıkçası :)

Konuya gelirsek benim bir iki kaynakta gördüğüm kadarı ile nerede ise 150 yıl önce ortaya atılmış ve hatta denenmiş fakat ticari olarak işletmeye geçememiş bir fikre dayanıyor. O yıllardaki projede bir boru içerisinde insanların nerede ise uzanmış pozisyonda oturdukları kovanlar basınçlı hava yardımı ile tüp içerisinde hareket ediyorlar ama tamamen kapalı ve dar bir alanda ayrıca güvenlik ile ilgili endişlerinde had safhada olduğu bu sisteme rağbet olmamış. Bunun fikir ve yapı olarak benzerini Çinliler inşa etmek istiyorlar, bunun haberini girmiştim bir ara, vakum tren ile mevcut hızlı tren hatta maglev trenlerinden daha hızlı yolculuk edileceğine inanılıyor, bununla ilgili nasıl bir simülasyon ya da test yaptılar da bu hızları ölçtüler bilemiyorum, sanırım sadece teorik.

Bu habere konu ettiğimiz proje ise Amerika' dan. Amerikalı bir girişimci olan Elon Musk projenin tanıtımını geçenler de yapmıştı. İddiasına göre böyle bir sistem mevcut teknolojideki hızlı trenlerden çok daha ucuza imal edilecek ve çok yüksek hızda yolculuk imkanı sağlayacak, yani Amerika'nın iki okyanus kıyısı arasını 1 saatte yani kuzey kıtayı enine 1 saatte geçebileceklerini iddia ediyorlar. Tabii ki, denenmemiş yeni bir proje için 6 milyar dolar çok büyük bir yatırım, kim böyle bir yatırımı yapıp sonra yolcu gelsin de taşıyıp parayı geri alalım diye bekler bilemiyorum. Hyperloop projesindeki kapsüllerin 28 yolcu ile 30 sn. de bir hareket edebileceği buna mukabil yolculuk bedelinin tek yönde 20 $ olacağı da haberde belirtilmiş, yani gelir gider analizi bile yapmışlar yolculuk fiyatı verdiklerine göre.

Konu ile ilgili videoları henüz incelemedim, dolayısı ile teknolojisi tam olarak nedir bilemiyorum. Yani yine basınç ile çalışan bir sistem mi, manyetik mi yoksa her ikisinin karışımı bir sistem mi planladıklarını bilmiyorum.

http://www.haber7.com/bilim/haber/10614 ... -hyperloop

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: us-HT.7 » Hyperloop İle 1000km/s Hız

Mesaj gönderen Esat » 18 May Çrş, 2016 15:28

Bu konu yeniden ısındı. Elon Musk son yıllarda ismini duyduğum, nereden bulduğunu bilmediğim milyarlarca doları uzay gemileri, uzay üsleri, mars kolonoileri gibi işlere harcayan bir garip adam. Bu da yine onun finanse ettiği bir proje. Projenin geçmişine dair bildiklerimi bir önceki mesajda vermişim zaten, fikir ve teknoloji olarak yeni diyemeyiz ama ticari olarak hayata geçirilememiş bir iş, gelişen teknoloji ve güvenlik sistemleri ile artık uygulanabilir olduğu kesin ama işletmede insanlar üzerindeki etkisi ne olacak tabii ki bunu bilmiyorum. Test sahası dahi kurmuşlar ve gerçekten korkunç süratlerden bahsediliyor, yolculuğun mantığı da kabaca şu hastanelerde falan kullanılan basınçlı boru sistemi içinde evrak tüplerini göndermek ile aynı iş :)

http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/4 ... rojeler/10

Resim

Resim

Resim

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön