rs-D.07 » Sırbistan Demiryollarını Rusya İhya Edecek

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16811
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

rs-D.07 » Sırbistan Demiryollarını Rusya 

Mesajgönderen Esat » 04 Haz Sal, 2013 16:57

Sırbistan ekonomik olarak kendisini bir türlü toparlayamayan bir görüntü içerisinde, doğal olarak en büyük destekçisi her zaman Rusya oluyor. Son dönemde Sırbistan demiryollarının yenilenmesi konusunda bir takım çalışmalar vardı ama konu ağırlıklı olarak finansmanda tıkanıyordu bildiğim kadarı ile, bu açmazı çözmek için Rusya devreye girmiş.

Rus demiryolları ile Sırbistan demiryolları arasında imzalanan anlaşma gereğince altyapı ve araç yenilemesi için 800 milyon USD tutarında bir mali destek antlaşması yapılmış.

Antlaşma çerçevesinde ilk etapta kullanım ömrü dolmuş bazı araçların yerine 27 adet 711 klasmanı (bu klasman olayını anlamıyorum) DMU alınması için 100 milyon USD verilecekmiş tabii ki araçlar Rus METROVAGONMASH firmasından alınacak. Altyapı yenilemesinde ise ilk etapta Belgrad ile Romanya sınırındaki Pancevo bölgesine giden 15 km. lik hattın yenilenmesi gerçekleştirilecek. Ayrıca Avrupa Koridoru içerisinde yer alan Sırbistan kesimi ve Makedonya sınırındaki toplam 112 km lik hattında yenilenmesi işleri gerçekleştirilecek. Avrupa Koridoru için Avrupa Kalkınma Bankası da mali destekte bulunuyor.

Yapılacak işler arasında en büyük yekün Pazova - Novi Sad ve Belgrad - Bar hatlarının yenilenmesi olacak, yaklaşık 700 milyon USD bu işler için harcanacak, hali hazırda Belgrad - Novi Sad arası güzergahın çok kötü durumda olduğu 70 km/s hız için yapılmış hatta bugün 20-50 km/s arası işletme yapılabildiği, yenileme çalışmaları sonrasında 160km/s hıza uygun hale geleceği belirtilmiş.

Kaynak: IRJ

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16811
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesajgönderen Esat » 03 Oca Cum, 2014 20:03

Rusya Sırp demiryollarının ihyası işlerine Mart ayında başlıyor, halen işçi ve ekipman transferi yapıldığı belirtilen haberde yapılacak işlerde şu şekilde sıralanıyor

Belgrad - Pancevo arasında 16 km lik ikinci bir hat inşası
112 km lik Pan-Avrupa demiryolunun yenilenmesi
Stara Pazova - Novi Sad hattında 44 km lik ikinci hat inşaatı
Belgrad - Vrbnitsa hattında 200 km lik yenileme
27 adet dizel tren alımı


“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir