sa-M.02 » Riyad Metro Sistemi İnşaatı

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

sa-M.02 » Riyad Metro Sistemi İnşaatı

Mesaj gönderen alabay » 29 Tem Pzt, 2013 22:45

Siemens Suudi Arabistan başkenti Riyad’taki metro ihalesini kazanmış. Komple bir ağ (!) inşa edeceklermiş. İhale değeri 22,5 milyar USD. Üç uluslararası konsorsyum ihaleyi kazanmışlar: ABD şirketi Bechtel altındaki gruplar ile Siemens, Ansaldo ile Alstom ve İspanyol grubu FCC. 176 kilometre uzunluğunda, altı hatlık bir ağ geliştirilecekmiş. Kazmayı 2014’te vuracaklarmış, 2019’da bitirmek istiyorlarmış. Riyad’ta henüz metro yok (başka pek bir toplu taşım da yok), ama kent yetkilileri bunu fazlalaşan özel araçlara karşı bir çare olarak görüyorlarmış.

Unutmamalı, Riyad çölün tam ortasında ve dört ile beş milyon sayılı nüfusu var, banliyöler de hesapta mı, bilmiyorum. Ama bir tanıdığım uzun zamandır o kentte yaşıyor ve trafik cehennem.

Almanca yazılı kaynak: http://www.spiegel.de/wirtschaft/untern ... 13774.html

[Ayrıca, Vikpediye göre de, kentte yapımı süren bir kenttreni ağının iki hattı inşaat aşamasındaymış şu an. Kenttreni ya banliyö treni, ya da HRS demek olabilir, hangisi, bilmiyorum. Kaynak: https://de.wikipedia.org/wiki/Schienenv ... di-Arabien – Asıl kaynak İsrailli HaRakevet dergisi (90 numara): http://harakevetmagazine.com/downloads/HRKIssue90.pdf (sayfa 19). Bu kaynağa göre Riyad nüfusu 6,5 milyon.]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Cmt, 2013 07:32

Muhtemelen bu proje dahilinde yer alan araç temini için gerekli 74 adet metro aracının üretimi Siemens' in Avusturya' da ki tesislerinde üretilecekmiş. Henüz Viyana mı Graz mı karar verememişler sanırım ama üretim bu ülkedeki fabrikada yapılacak. Varşova metrosunda kullanılan Inspiro modeli araçlardan üretileceği, tasarım da Arabistan ikliminde araçların verimli çalışabilmesi için düzenlemeler yapılacağı özellikle klima sistemi ile ilgili çalışmalar yapılacağından falan bahsediliyor.

Bu arada haberde Riyad kenti için planlanan 175 km. lik ve 6 hatlık metro çalışmasının dünyanın en büyük metro projesi olduğunu yazmışlar, sanırım mevcutta aynı anda devam eden iş büyüklüğü olarak kast ediyorlar ama araçlarda yapılacak ilave işler bana göre önemli bakalım başarılı olacaklar mı?

http://www.vienna.at/siemens-erhaelt-ri ... rt/3731790

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Eki Cmt, 2013 10:31

Hm, acaba »plant das größte Projekt« derken, bunu »wortwörtlich« mü demek istemişlerdir? Yani, en büyük *proje*, tek elden, birden yapılan bir paket diye. Çünkü ne en büyük sistem, ne en büyük herhangi bir şey. Ama en büyük tek-proje-paketi olabilir. Yoksa Ostriçya’da Türkler mi gazetecilikte? 8)

Ulan, Riyad’ta daha doğru dürüst bir otobüs işletmesi bile yok … şaşıyorum bazen bütün bunlara. Ama neyse, acaip büyük bir şehir, görsek de, görmesek de. Halkı ne olursa olsun, orada yaşıyor. Oradan çıkan egzost pislikleri bütün dünyayı ilgilendirir, sadece Arap çölünü değil, ona göre, oraya da mantıklı bir toplu taşım gerek. Ama kim ve nasıl kullanacak?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Cmt, 2013 14:56

Bence işletmesini de bu konsorsiyum yapacaktır, çünkü şu anda arap yarımadasındaki ihale tarzları genelde bu şekilde yürüyor, yani sadece anahtar teslim değil, sonrasında bakım onarım ve işletmeyi de veriyorlar. Bu konuda istisnai olarak malum müslüman dışında girişin yasak olduğu dini bölgeler var, bununla ilgili olarak Türk firmaları ile çalışılıyor, hatta Medine metro ve lrt projeleri İstanbul Ulaşım tarafından yapılıyor bildiğim kadarı ile, yani biraz konu dışı ama :) daha doğrusu bununla ilgili bir başlık var orada yazmak lazım. Dediğim gibi Riyad bölgesinde işletmeyi de konsorsiyumdaki firmalar yapacak olabilir.

Dünyanın en büyük projesi lafı bence şu anda tek seferde verilmiş en büyük ihale olmasından dolayı kullanılmış bir ifadedir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Eki Cmt, 2013 18:21

Buranın firmalarında da yeterince yedek müslüman var, bu gibi işler için, Suudi güneş tedbir sistemleri meselâ sıkı bir şekilde Alman elinde. Bir de Mekke’deki 79 olaylarında da hop diye Fransız elit ekipleri şöyle bir şehadet fısıldadı ve sonra silahlara sarıldı – istek üzerine! Anspruch und Realität işte. Sanki Tanrı insanları böyle ayırmışmış, PAH!

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön