it-HT.07 » İtalya'da Hızlı Tren Karşıtı Göste

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

it-HT.07 » İtalya'da Hızlı Tren Karş

Mesaj gönderen Esat » 13 Tem Cmt, 2013 18:02

Bu konuya daha önce değinmiştik diye hatırlıyorum ama tek başına bir başlık olarak bulamadım, o yüzden yine haber olarak giriyorum. Geçen yıl Fransa ile İtalya arasında yapımı planlanan ve sanırım başlanan hızlı tren hattını protesto etmek ve inşaatından vazgeçilmesi için çiftçiler ve yerel halk gösteriler düzenlemişlerdi fakat anlaşılan projede geri adım atılmamış ve protestolar devam ediyor.

Bölgeyi hızlı tren ile birbirine bağlayacak olan hattın geçtiği güzergahta çok fazla ağaç kesimi olacağı ve tarım arazilerinin zarar göreceği gibi gerekçeler ile bölge halkı hattın yapımına karşı çıkıyordu.
Susa vadisinde hızlı trene karşı çıkan “No Tav” hareketine destek veren onlarca sivil girişimden biri de rugby oyuncuları. İtalya’yı Fransa’ya bağlayan proje, Piemonte bölgesinde doğa katliamına davetiye çıkarmakla sınırlı kalmıyor, yöre halkı ve çiftçilerin topraklarını ellerinden alıyor.
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/asli-k ... -tav-75221

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eyl Cmt, 2013 15:55

Bu hattı bir türlü inşa edemediler, köylüler, çiftçiler, yeşilciler derken şimdi de Kızıl Tugaylar terör örgütü halka bu hattın inşa edilmesine engel olmaları çağrısını yapmış, hükümet kanadı da yapacaz demiş, her yerde aynı terane.
İtalya’da 1970’lerde kanlı eylemleriyle dikkat çeken aşırı solcu Kızıl Tugaylar örgütü internet üzerinden yayımladıkları bir mesajda aktivistlere hızlı tren inşaatını durdurma çağrısında bulundu.

Kızıl Tugaylar’ın mesajını değerlendiren İtalya İçişleri Bakanı Angiolino Alfano tehditlere boyun eğmeyeceklerini belirtti:

“İtalyan devleti tıpkı eski Kızıl Tugaylar’ı yendiği gibi, yenisinden de korkmuyor. Bize karşı yapılan her türlü tehdidin üstesinden geleceğiz.”

Hattın geçtiği Susa Vadisi’nde sık sık protesto gösterileri düzenleyen aktivistler, hızlı trenin doğaya zarar vereceğini ve ekonomik krizle mücadele eden İtalya’nın gereksiz bir harcamada bulunduğunu savunuyor.
http://tr.euronews.com/2013/09/20/kizil ... yayinladi/

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön