es-T.07 » Alicante Tramvay Ağını Genişletiyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

es-T.07 » Alicante Tramvay Ağını Genişle

Mesaj gönderen Esat » 10 Eyl Sal, 2013 13:48

Resim

İspanya' nın Alicante şehri yeni açılan tramvay uzatması ile 33 km. ye ulaşarak ülkenin en uzun tramvay ağına sahip oldu. 4 Eylül' de yapılan açılış ile şehrin 4. hattı şehir merkezi, üniversite ve yakın kent San Vicente del Raspeig i birbirine bağladı.

2 numara olarak tanımlanan hat 1,6 km. lik yer altı kesiminde 1,3 ve 4 numaralı hatlar ile ortak güzergah kullanacak. 20km/s işletme hızı bulunan hatta pik saatte 8 gün içinde 15 dk. lık frekanslar ile işletme yapılacağı, saatte 4000 yolcu kapasitesi ile yılda 3 milyon yolcu hedeflendiği verilen bilgiler arasında yer alıyor. 2006 yılında başlayan inşaat çalışmaları 2011 yılında tamamlandı fakat yerel idare 2010 yılından 2012 ye kadar hattın işletme ve bakımını yapacak firma arayışını sürdürdü.

Güzergahta 14 adet 34,4 metrelik ve 200 yolcu kapasiteli Bombardier Flexity Outlook aracı kullanılıyor.

http://www.railjournal.com/index.php/li ... hannel=542

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 10 Eyl Sal, 2013 14:52

Yer altı? Çakma metro yani :) O da iyiymiş

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Eyl Sal, 2013 15:59

Anatolian yazdı:Yer altı? Çakma metro yani :) O da iyiymiş
:) Yooo çakma metro demek haksızlık olur, pek çok örneği var. Benim gördüğüm Viyana ve Brüksel de gayet güzel çalışan yeraltı kesimleri var. Viyana' daki bir bölüm daha sonra metro sistemine çevrildi yine Brüksel deki bir hat kesimi de zaten Pre-Metro olarak tanımlanıyor. Tabi bunu bir tek tramvay hattı geçen bir kesim için yapmak ne kadar mantıklı ya da fizibil olur tartışılır, misal zamanında T1 in Zeytinburnu' nda yer altına alınacağı söylentileri. İstanbul' da uygulanabilirliği aslında var ama dediğim gibi tek hat için değer mi o maliyete yine misal T4 ün yer altı kesimleri?

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 10 Eyl Sal, 2013 17:06

Doğru.Birden bizim ülkeyle karıştırdım :) Böyle bir şey olsaydı metro yaptık diye böbürlenirdi de birileri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Eyl Sal, 2013 17:20

Bugünlerde nerede ise her şey eleştiri konusu oluyor, bunu size özel söylemiyorum yanlış anlamayın burada belki de en çok mızmızlanan benimdir zaten :) bu yüzden katılıyorum muhtemelen böyle bir sistem düşünülse ve el atılsa onun tramvay olmadığı, başka bir şey olduğu söylenecektir ve tabii ki pek çok kişide bu söylemleri kendi arasında bak metro yapılıyor diye konuşacaktır, bir başka kesimde tramvay yapıp metro diye satıyorlar diye yazıp, çizecek ve tartışacaktır, gel gelelim ortada ki icraatı pazarlama/anlatma yöntemi üzerinden bakarsak doğru.

İşin bu kısmı benim için artık pek kaale almayı gerektirmiyor, yani vatandaş tramvayla yolculuk ediyor, nasıl geldin deyince metroyla geldim diyor, ya da metrodan iniyor tramvayla geldim diyor, dolayısı ile konunun uzmanları ya da sizin bizim gibi amatör ilgilileri dışında pek kimsenin bilgisi yok, ilgi çokta bilgi yok, maalesef.

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön