id-D.07 » Bayanlara Özel Tren Vagonu

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

id-D.07 » Bayanlara Özel Tren Vagonu

Mesaj gönderen Esat » 20 Ağu Cum, 2010 18:41

Bu uygulama başka ülkelerde de tartışılmış ve uygulamaya da koyulmuştu diye hatırlıyorum, demiryolu ve otobüslerde. Endonezya' da bayanların artan taciz şikayetleri sonrasında demiryolları haremlik bir vagon ile deneme seferine başlamış :)

Haberde kullanılan resimdeki piktogramlarda çok hoş olmuş, erkek binemez!! :)

http://www.haberturk.com/dunya/haber/54 ... din-vagonu
Endonezya devlet demiryolları, en yoğun hatlardan birinde çalışan trenlerdeki iki vagonu sadece kadınlara ayırdı. Uygulama, Cakarta tren ve otobüslerinde seyahat eden kadınların kendilerine cinsel tacizde bulunulmasından yakınmaları ardından başlatıldı.

Kadın vagonlarındaki koltuklar parlak pembe kaplamalı olduğundan hangi vagonlara yalnızca kadınların bineceğini saptamak kolay oluyor. Cakarta'da yaşayan 22 yaşındaki Yanti, sadece kadınların binebileceği vagonların, sorunu tamamen çözmeyeceği inancında. Yanti, "Bazen trende bizi kasıtlı olarak ittiren, dibimize yapışan adamlar oluyor. Bu insanlar trenlerdeki kalabalıktan yararlanıyorlar." diyor ve ekliyor: "Cinsel sarkıntılık yapılmasını önlemenin başka yolları da olmalı. Bu konuda halkı bilinçlendirmeliyiz."

Trenlerdeki kadın vagonu, Cakarta-Bogor hattında uygulamaya kondu. Tren işletmesi, bu deneme başarılı sonuç verirse, sadece kadınlara ayrılan vagon sayısını artıracaklarını bildirdi.

Resim
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 23:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 20 Ağu Cum, 2010 20:18

Bilmem yani, ben bu şeylerden pek hoşlanmıyorum, ama Almanya'da bile (kameralı) haremlik park yerleri var (yeraltı kat otoparklarında). Taciz olayları büyük bir problem, cidden.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ağu Cum, 2010 20:20

Senin hoşlanmayacağını biliyoruz canım, orası kesin. Ama diğer kesin olan şeyde bana göre kadınların bunu isteme hakkına sahip olduğudur, hadi bakalım demokrasimi demokrasi, ama yok tabi, bunun adı gericilik pardon. :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 20 Ağu Cum, 2010 21:07

Höt len! :lol:

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 23 Ağu Pzt, 2010 15:54

Meksiko metrosundada benzer uygulama var.

Ama bunu bizim memlekette yaparsan rejim düşmanı ilan edilirsin anında.Sosyal demokratlar anıtkabire yürür.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Ağu Pzt, 2010 16:08

Eh sebebi de malum ama. Bence böyle taciz olaylarına karşı daha iyi bir nöbetçi sistemi oturtmak gerek. Zaten baskı sonucu kadın-erkek ayırımı nevrozu olmayan (!) bir toplumda ayırım problem yapmasa bile, bizdeki gibi durumlarda yapar. Öte yandan, yapmasa bile demek de yanlış olabillir, çünkü çözemediğini ayırmakla da problem çözülmüyor. Belki daha çok sosyolojik bir açıdan bakmakta fayda vardır. Taciz ne gibi toplumlarda olur, neden olur, ne yapmalı. İlginç bir konu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Pzt, 2010 16:34

Başar öyle bir laf etmişsin ki, "taciz hangi toplumlarda var" :) medeni evropada yok demi? Alası var, hemde en adicesinden. Aradaki tek fark yurdumda kadınlar çoğu zaman sessiz kalırken senin evropandakiler cayırtı kopartabiliyor, hemde buna rağmen yine de yapan yaptığından geri kalmıyor.

Olay aynı ama ülkelere göre bakış açıları çok farklı, bende katılıyorum kalkıpta Türkiye' de herhangi bir şehirde kadınlar kalkıp böyle bir şeyi istese bir yöneticide yanlışlıkla kabul etse, vallahi adamı darağacına götürürler. Ha iyi bir uygulama kötü bir uygulama tartışılır, ama sosoyologik inceleyelim, meselenin çocukluğuna inelim falan bunlar boş işler :) çıkamayız o çocukluktan geriye ve şahsım adına bu saatten sonra eğitim ile yapılabilecek bir şey olduğuna da inanmıyorum. Bir toplum düşün ki 3-4 yaşındaki erkek çocuklarına aile içinde kadınlara pandik attırıp buna kahkahalar ile gülebiliyorlar :) bak moderenliğin genişliğin dik alası bizde, sonra o çocuk sokakta parmak atınca sopa yiyor. Ulan bunun ortası yok işte, ya terbiyelisindir ya da terbiyesiz.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Ağu Pzt, 2010 16:53

Esatos, sen bu sefer dediklerimi hafif çarpıttın. Hangi toplumlarda taciz olur, bir bakalım. Sen şimdi bundan ne anlamışın? Ciddî bir şekilde toplumlara bakmak gerek, orada var, burada yok veya burada var, orada yok demedim!

Sen şimdi orayla burayı mukaise etmek istiyorsan, durum zor ... çünkü orada neden var? Burada neden var? Burada ne kadarı değer kaybından ve ne kadarı "oralılar"dan (sırf misal). Dediğin gibi, bizde fena hâlde ciddî bir erkeklik problemi var! Bu burada da var...dı, az biraz değişti, ama işte oralılar buraya, burada olmayan tarz erkeklik problemlerini de getirdi. Ben İsveç'i hatırlıyorum, Almanya ona nazaran taşdevri. Acaba Tahiti nasıl? Acaba Fransa ile İtalya arasında fark var mı? Varsa, ne? İtalya'da kuzey ve güney farkı var mı? ... İran nasıldı, şimdi nasıl? Suudi Arabistan ne durumda, Endonezya, Moğolistan ... bu konularla zaten uğraştığım için bunları yazmışım. Hangisi iyi, hangisi kötü, doğrusu mu var, yanlışı mı var ... hepsini açık bırakıyorum (zaten ciddî şekilde araştırmak istenirse öyle hoppa hoppa olmaz).

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Pzt, 2010 16:57

Eee işte sosoyologik olarak ta içinden çıkamadın :) ben çok millet tanımıyorum ama bunun her toplumda olduğuna inanıyorum, belki Antarktika' da yoktur :D sebebi malum. Diğer taraftan şuna katılıyorum, ayırmak ne kadar doğru? Bu da tartışılır, ayırmanın da belki yan etkileri olabilir. Ben bu ayırmayı kadınlara tanınmış ekstra bir hak olarak değerlendirmiyorum, böyle bir talep gelmiş bu ülkelerde bunu değerlendirmiş ve uygulamaya koymuş. İddia etmiyorum ama mesela güney Avrupa ülkelerinde de kadınlara sorsalar eminim evet ayrı yolculuk etmek isterim derler.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Ağu Pzt, 2010 19:20

Her yerde öyle olduğunu sanma. Var demek, aynı şekilde var demek değil. Bu konuda ciddî farklar var.

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön