gb-M.07 » Sürücüsüz Tren Dehşet Saçtı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

gb-M.07 » Sürücüsüz Tren Dehşet Sa&

Mesaj gönderen Esat » 14 Ağu Cmt, 2010 12:15

http://www.haberturk.com/dunya/haber/54 ... oda-dehset
Londra Metrosu'nda kontrolden çıkarak büyük bir paniği neden olan sürücüsüz tren, 13 dakikalık yolculuk ve 6 istasyon geçtikten sonra durdurulabildi. Sabahın en kalabalık saatlerinde yaşanan olayda felaketin eşiğinden dönüldü.

Dün sabah saat 07.00 sıralarında binlerce kişinin işe gitmek için tren beklediği sırada meydana gelen olayda, Londra Metrosu'nun Nothern line (kuzey hattı) üzerinde bulunan Arcway istasyonuna yanaştıktan bir kaç saniye sonra kontrolden çıkan sürücüsüz tren, Tufnell Park, Kentish Town, Camden Town, Mornington Crescent ve Euston istasyonlarını hızla geçtikten sonra Charing Cross istasyonunda durduruldu.

İSTASYONLARA ALARM VERİLDİ
Londra Metrosu yetkilileri, sürücüsüz trenin kontrolden çıkması üzerine Kuzey hattındaki diğer trenlerin başka istikametlere doğru yönlendirildiğini, söz konusu trenin de 6 istasyon sonra durdurulabildiğini açıkladı.

Yetkililer, trende meydana gelen bir arızanın neden olduğu olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını bildirdiler.
Sürücüsüz trenler ile ilgili öngörülen risklerden birisidir aslında ama meydana gelmiş olması ilginç tabii ki, son yıllarda sadece bu konuya özel konferansların, ortak çalışmaların, oturumların yapıldığı Sürücüsüz Metro sistemleri ile ilgili tartışmalarda artacaktır, tabi ben sistemi oluşturan ve işletenlerinde güvenlikle ilgili durumları sıkı bir şekilde gözden geçireceğini düşünüyorum.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 23:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Ağu Cmt, 2010 15:47

Heh işte! Ben HEP karşı olduğumu söylüyorum. Metro sürücüsü belki biraz monoton bir iş, ama bence gerek. Metro Dubai koskoca bir sistem, hepsi sürücüsüz. Midem bulanıyor, düşündükçe ... Berlin'de de U4'te ooo kadar senelerce testleri yapıldı, deneyler, meneyler, şuu buuu ... ama (çok şükür) o deliliğe geçilmedi. ne o yahu? Gerekirse pilotsuz uçak da mümkün, hiç de problem değıl, Binnmek ister misiniz? Ne bu pis kapitalist (hehe ...) tasarruf düşüncesi? Her yerde eleman ayıkla, e elemanlar ne oluyor? İşinden olan elemana ağzına baklava, kıçına şırınga mı takılıyor? Yoksa işsiz mi kalıyor? Bu "redüksyon" kültürü bence bir sapıklık. Tüm bunlar ilâveten problem ... bir de işte itimadım olmayan teknik? Tabi, insana da itimad hatalı olabilir ... kalp krizi geçirir, intihar etmek ister, ama insan beyni kadar duruma reaksyon gösterebilecek elektronik beyin yok işte, işte sezgi ve duygu (intüisyon ...) eksik. Sürücüsüz metroymuş :x

Kullanıcı avatarı
tahir93
Aylık Paso

vatman

Mesaj gönderen tahir93 » 15 Ağu Pzr, 2010 00:26

iste bu:) ankara metrosu tam otomatik olmasına rağmen vatman bulunuyor. tamam icerde bulmaca çözmekten baska birsey yapmasa bile böyle bir durum icin orda vatman bulunması kesinlikle harika:D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ağu Pzr, 2010 00:40

Bu son zamanlarda özellikle İBB tarafından dile getirilmeye başlanan bir şey, Kadıköy metrosu için bu ifadeyi çok kullanıyorlar. Ama benim bildiğim kadarı ile M2 hattıda zaten tam otomatik mod a sahipti, fakat kullanılmıyordu. Şimdi bu sinyalizasyon değişiminden sonra çok daha rahat kullanılabilecek diye de duymuştum ama tabi bunlar kulaktan kulağa :) fakat dediğim gibi M2 açıldığından beri otomatik diye söyleniyordu, ha hiç işletildi mi? Ben duymadım ve görmedim de :) Normalde de orada makinistlerin tek fonksiyonu yolcunun binip binmediğini kapıların sıkışıp sıkışmadığını kontrol etmek, acil fren çekilme durumunda bunları çözmek falan filan. Benim gördüğüm tek tam otomatik sistem Paristeki 14 numaralı metro hattı idi, ön camdan dışarıyı seyrede seyrede gidiyorsun, keyifliydi.

Kullanıcı avatarı
tahir93
Aylık Paso

Mesaj gönderen tahir93 » 15 Ağu Pzr, 2010 00:53

evet iste ankaradaki de istanbuldaki gibi, kapi kapatma ve acil durum icin. hatta bir keresinde tren hareket halindeyken vatman markizden cikip vagon klimalarını kontrol etmisti, ben de bu tren nası gidiyo diye hayret etmistim cocuk halimle :lol:

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön