at-KO.35 » AGİP Oldtimer Rally Wien - Nostaljik Araba Rallisi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

at-KO.35 » AGİP Oldtimer Rally Wien - Nostaljik Araba R

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 18:32

5 Eylül Cumartesi yani dün AGİP (benzin ve yağ markası) adına düzenlenen Nostaljik Araba Rallisi Viyana' da düzenlendi. Açıkçası çok fazla araştırmadım ama ilanlarda 50 Anniversary falan yazıyordu ben bunu 50. si düzenleniyor olarak algıladım bu konuda kusuruma bakmayın.

Tabi adına ralli deniliyor olsa da, bu daha çok klasik araba sahiplerinin bir buluşması olarak gerçekleştiriliyor, ayrıca kentte ardı arkası kesilmez aktivite kervanına da bir yenisi eklenmiş oluyor, çünkü aktiviteye kayıt yaptıran araçlar içerisinde tüm araçlara nal toplatacak modeller ile saatte 50km fazla yapacağından şüphe ettiğim araçlarda var :) dolayısı ile ralli ismi altında eğlenceli bir organizasyon düzenleniyor.

Reklamlarda 50 farklı ülkeden 12 değişik marka aracın katılacağı yazıyor, ayrıca 200 ün üzerinde katılımcı diyor, tek tek saymaya kalktım ama bir yerden sonra yorgunluktanda olsa gerek kaçırdım fakat kaba taslak 170 civarında araç saydım, yarışın ikinci etabı başlarken hala katılımcı araçlar toplantı alanına giriş yapıyordu ve gördüğüm en yüksek numara 219 oldu, yani en az 219 aracın katıldığı bir organizasyon.

http://www.motor-mythos.at/rallye/rally ... /info.aspx

Etkinlik Wilhelminen Sarayından yapılan kokteyl ve araçların startı ile başladı, sürücüler kendilerine verilmiş yol çizelgesi (ralli tarzı) üzerinden takip ederek Heldenplatz' a ulaştılar ve buradan tekrar start alarak küçük bir şehir turu ve kapanış için Viyana Lunapark' ına geçtiler. Bende çok sayıda izleyici ile birlikte Heldenplatz' da yerimi aldım ve sizler için bu araçları fotoğrafladım. Tabii yanıma aldığım pillerin yarıdan fazlası boş olunca ve cep telefonumuda şarj etmemiş olunca pek çok aracın resmini çekemeden geri döndüm, hatta Mini' nin abilerini pilleri ısırıp vurup kırıp tekrar takarak zorla çektim :D

Fazla söze hacet yok aslında, çok aşırı bir klasik ya da nostaljik otomobil meraklısı olmama rağmen korkunç keyifli bir organizasyondu, bu kadar eski ama bu kadar bakımlı araçları görmek çok hoş oldu. Şimdi sözü bırakıp resimlere geçelim, yanlız gittiğim için not alma şansım olmadı araçlardan tanıyabildiğim ve aklımda kalanların bilgilerini vereceğim ve mümkün olduğu kadar gruplar halinde mesaj mesaj geçeceğim.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 21:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 19:11

Resimlere en eski araçlardan başlamak olayın ruhuna daha uygun olur herhalde :)

Bu aracı Jackson ismi ile tanıttılar, 1908 model ve tanıtımda 300PS den bahsetti ama bir önceki arabayımı kast etti acaba diye çok düşündüm :) çünkü hiçte 300 PS durmuyor. Fakat çok şık, çok bakımlı ve hoş bir araçtı.
Resim
Resim
Resim
Resim

Ve Ford' un klasikleri, önce 1910 model Ford T, altta ise A modeli.
Resim
Resim
Resim
Resim

Yine bir Ford fakat modeli hakkında bilgim yok, belki de A modeli budur karıştıyorsam kusura bakmayın bilgisi olanlar hatalarımı düzeltebilir.
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 19:23

Sırada İngiliz MG ler, modeller hakkında bilgi sahibi değilim, MG markasını biliyordum ama İngiliz olduğunu dahi yeni öğrendim :) Sanırım bu marka günümüzde Rover bünyesinde faaliyet gösteriyor.

http://de.wikipedia.org/wiki/MG_%28Automarke%29 Bu alamanca bayağı bilgi var ama Alamanca işte.

http://tr.wikipedia.org/wiki/MG Bu da Türkçesi hiçbir bilgi yok :)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Bunlarda Ford Cobra, standda ve aracın küçük logosunda Ford Cobra diye okuduğumu hatırlıyorum ama kaynaklarda bu isim ile bulamadım.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 19:32

Markasını bildiğimiz bazı eskileri atlamışız. Tatra :) Başar şimdi başlar anlatmaya Tatra yı :) Ben bir türlü bu markaya ısınamıyorum niyeyse.

Resim
Resim
Resim
Resim

Bugatti, sanırım bu bir F1 aracı, daha doğrusu F1 araçlarının atalarından.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Bu da bir Salmson, bunu da ilk defa duydum ve gördüm
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 19:48

Sıralamadığım tek tük kalan markalar var onları da bu mesajda aradan çıkartalım.

Önce bir Lotus
Resim
Resim

Bir Rover, hakikatten ağır araba :)
Resim
Resim

Renault
Resim
Resim

Opel
Resim
Resim

Citroen
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 19:54

Organizasyondaki BMW ve Mercedesler için tek mesaj yapayım bari, önce BMW :)

Resim
Resim
Resim

Ardından Mercedesler, bir 190D
Resim
Resim
Resim

Bunların modelini bilemiyorum
Resim
Resim
Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 20:04

Aslında bu araçları Klasik Otolar başlığına koyup bilgisi olanlardan bilgi isteyecektim ama şimdilik burada kalsın belki bir cevap gelirse oraya taşırız.

Prada, ben bunu cep telefonu modeli sanıyordum :)
Resim
Resim
Resim
Resim

Bu aracın logosunda sadece TR3 ibaresi vardı, nedir acaba?
Resim
Resim

Yine bilmediğim ve çözemediğim bir araba, bagaj üstü logo ve jant kapaklarında Packard Motor Car Co. yazıyordu.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 20:11

Varya bu kadar yazdım, resim yükledim. Hadi ben deliyim gittim gezdim yazıyorum ya bir kişi bile bakmadı ha :) boşa kürek çekmek buna derler işin kötüsü sanki su da yok :P

Her ne ise, başladık bitirelim o zaman. Avrupalıların hakimiyetinde geçmiş olsa da bir kaç tane Amerikalı da vardı.

Chevrolet Bel Air, güzel araba bunlar her ne kadar biz İstanbul' da dolmuşlardan biliyor olsakta hep sevmişimdir bu koca şeyi.
Resim
Resim
Resim
Resim

Ford Thunderbird
Resim
Resim
Resim

Oldsmobil, büyük olur içine 8 kişilik aile biner derlerdi de inanmazdım :)
Resim
Resim

Bu da yanlış bilmiyorsam bir CJ3, :) içindeki tipler ayrı bir alemdi.
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 20:17

Jaguar XK 105, yanarım yanarım pilim bitipte çekemediğim V12 E Type lere yanarım, şeklen beni cezbetmesede o motorun gücü herşeye bedeldi.
Resim
Resim

Model bilgileri hakkında fikir sahibi olmadığım 2 Rolls Royce
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 20:30

Miniler :) pek bir miniler ama, sanırım bu resimler Mini nin evrimini de bize gösteriyor.

Morris Cooper
Resim

Austin Cooper
Resim

Mini Cooper ve Mini Cooper S
Resim
Resim

Bunlarda Mini ye çok benzeyen Avusturya malı bir araç, Steyr - Puch 500D, bu araçtan çok fazla vardı fakat pil mağduriyeti yüzünden çekemedim :x
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Pzr, 2009 20:42

Bu da son resimli mesajım olsun, kalanlardan seçtiklerimi de buraya yükleyeyim.

Wartburg, ev yapımı herhalde :D
Resim

Triumph
Resim

Porsche Carrera S, çok sayıda Porsche da sona doğru katıldılar ve resmedemedim.
Resim
Resim
Resim

Lancia Futurasport S
Resim
Resim

Ferrari 308
Resim
Resim
Resim

Son model bir Ferrari - bu ve başka bir iki araba biraz da şov ve reklam amaçlı olarak organizasyonda idiler sanırım.
Resim
Resim

Bununda bir Bugatti olduğunu düşünüyorum ama şu ön ızgara şekli bana başka bir arabayı da çağrıştırdı fakat bir türlü çıkartamadım :)
Resim

Son olarak 0 numara ile ilk sırada çıkış yapan araçtı bu. 300 Beygir gücünde bir Mercedes McLaren SLR300, apayrı bir havası vardı.
Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 07 Eyl Pzt, 2009 11:13

Ohoo, güzel bunlar. Ben ama dün Basel'den yeni döndüm, oradaki van Gogh sergisindeydik. Ve aman şu Basel'in tramvayları ve tüm kent, o kadar hoş ki ... yani Freiburg'u ne kadar sevemiyorsam, Basel'e o kadar hayranım, arada 80 kilometre bile yok. Ama işte iki farklı ülke ;-)

Dün birşeyler yazacaktım, olmadı ...
Prada mı, Praga mı?
BMW dediğin galiba EMW. Bayrische Motorenwerke ilk başta Erfurter Motorenwerke idi, doğudan batıya geçti, EMW BMW oldu. Ama hm, resimdeki amblem mavibeyaz, o hakikaten BMW, çünkü EMW aynısı, ama kızılbeyazdı. Form olarak yine de biraz şaşırtıyor beni.
Wartburg Doğualmanya'nın iki büyük markasının bir tanesiydi, ve bayağı da işe yarar tipleri vardı. Ona bakılırsa, Trabant'ın da en eski ilk modelleri çok şıktı, ama zamanla apışıp kalıp, "karton" arabacıklarıyla sıkıştılar. Wartburg öyle değildi, o metalle de devam etti.
Neden Tatra'ya ısınamadın? :-)

B. Alabay

“Etkinlikler [Sempozyum-Konferans-Toplantı]” sayfasına dön