at-KO.35 » AGİP Oldtimer Rally Wien - Nostaljik Araba Rallisi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Eyl Pzt, 2009 17:49

alabay yazdı:Prada mı, Praga mı?

BMW dediğin galiba EMW. Bayrische Motorenwerke ilk başta Erfurter Motorenwerke idi, doğudan batıya geçti, EMW BMW oldu. Ama hm, resimdeki amblem mavibeyaz, o hakikaten BMW, çünkü EMW aynısı, ama kızılbeyazdı. Form olarak yine de biraz şaşırtıyor beni.

Neden Tatra'ya ısınamadın? :-)

B. Alabay
Praga imiş ya yanlış okumuşum :S diğeride kesinlikle BMW idi yani özellikle okudum logodaki yazıyı, Tatra ise kutu şeklindeki tramvaylarını gördükten sonra bir de bu çek işi şeylere ısınamıyorum ben sevmiyorum Çek tarzını.

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 07 Eyl Pzt, 2009 18:02

Bu mesajı az önce Esat arkadaşımın özel mesajıyla gördüm.(Kabahat bende tabii,bakmazsan göremezsin.)

Bir rüya gibi.Gerçekten saatlerce doymadan seyredilebilecek güzellikte otomobiller var.

Ama iftar vakti olduğu için kendim de doymadan haklarında bir şey yazamıyorum.Benim de ilave edeceğim bazı hususlar var çünkü. :D :D

Herkese selamlar...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Eyl Pzt, 2009 18:07

Mehmet Ali Bey merakla yorumlarınızı bekliyorum, inanın o gezide her kulaklarınız çok çınlattım, keşke böylesine güzel organizasyonları beraber gezebilsek bu sayede biraz daha bilgiyi birinci ağızdan edinsek diye, buna tüm kalbinizle emin olabilirsiniz.

Eh işte birazda benim acemiliğim pilsiz yola çıkınca ancak bu kadar araç :(

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 07 Eyl Pzt, 2009 18:21

O kutu gibi tramvayları ben de o kadar sevmiyorum, ama o kadar, kutu gibi olmayan modelleri de var. Ben bunları Prag'ta ancak anlamıştım.

Başar

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 16 Eki Cum, 2009 21:34

Aslında sizlere karşı mahcubum.Bu başlığı gördüğüm Ramazan ayından bu tarafa bu sayfaya mesaj yazmak istiyorum ama bir türlü fırsat olmadı.

Gerçekten rüya gibi otomobiller bunlar.Dikkat ederseniz hiç birisi orijinal halinden uzaklaşmamış.Zaten bence klasik otomobilciliğin temeli de burada yatıyor.

Bazen rastlıyorum,klasik olması gereken bir Chevrolet veya Mercedes birileri tarafından para bastırılıp satın alınmış.Motorlar değişmiş,şanzumanlar değiştirilmiş,vites kolları direksiyondan yere alınmış.Koltuklar ergonomik yapılmış,direkiyon simitleri,sinyal kolları her şey hem de zevksizce tadil edilmiş.Üzerlerine yüksek ses çıkaran müzik setleri kolonlar atılmış.Bir de LPG ye çevrilince tam olmuş.Aslıyla alakası olmayan zevksiz renkler uygulanmış.Orijinal nikelajlar bulunamayınca olmadık nikelajlar yapılmış.Lafı uzatmayayım aslı ile ilgisiz ucube otomobiller toplanmış.Bunlara klasik diyebilmek imkansız.

Bir de -bu benim fikrim,katılmayabilirsiniz ama-bir otomobilin klasik olabilmesi o otomobilin birazcık tanınması ile de ilgili.Bilmediğimiz markaların eskileri çok da ilgimizi çekmez.Aynen klasik batı müziği gibi.Nasıl ki onda da daha önce duymadığımız bir eser bizde çok fazla bir haz uyandırmıyorsa klasik otomobiller de aynıdır.

Mesela bu resimler arasındaki Praga markasını ben ilk defa gördüm.Dolayısıyla benim ilgimi çekmedi.

Halbuki arada bir yerde bir Wartburg gördüm.Bu Doğu Alman imali otomobili bizim muhacirlerimiz de Bulgaristan'dan gelirken bolca getirmişlerdi.Benim de kullanmışlığım vardır.Trakya ve Bursa'da pek çok örneğini görebilirsiniz.(Artık hurdacılarda da olsa).Bu otomobile aşinalığımdan dolayı benim çok ilgimi çekti.Sizler şayet Wartburg'u sadece manavdaki terazi markası olarak biliyorsanız size bir şey ifade etmeyebilir.

Ya da arada yer alan Mercedes veya Chevrolet de öyle.Nasıl fabrikadan çıkmış gibi muhafaza edilmişler.

Ne diyelim,bizde de yeni yeni klasik otomobilciler örgütleniyor,eski otomobiller yeniden değerleniyor.Keşke bizde de bu tür etkinlikler sıkca yaşansa.

Herkese selamlar...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Eki Cum, 2009 21:58

Evet ilgi konusuna kesinlikle katılıyorum, benim organizasyonda tüm araçlara ilgi göstermemin sebebi benim için ilk ve çok enteresan bir organizasyon olması idi. Ama seçicilik tabii ki bende de oldu, mesela çok mini nin 3 değişik marka altında üretilmiş modellerini bir arada görmek ve nerede ise birebir benzeyen Avusturya menşeili arabalar benim için çok enteresandı. Ama diğer taraftan pek çok gerçekten antika değerinde ki arabayı ise sırf orada bulunduğum için çektiğimi de itiraf etmeliyim, bir Avrupa organizasyonunda beklemiyor olsamda o koca Oldsmobile ve Chevrolet Bel Air daha çok bana hitap eden araçlardı :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

2010 AGİP - Vienna Oldtimer Rally

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Cmt, 2010 21:40

Geçen yıl 5 Eylül' de yapılan organizasyon bu yıl 4 Eylül Cumartesi günü yeniden gerçekleştirildi, kaçıncısının yapıldığını takip etmedim ama benim katıldığım ikinci organizasyon oldu, geçen yıl pilin azizliğine uğrarken bu yılda sdkart ın azizliğine uğradım :) 450 fotoğraf çektikten sonra dayanamadı, dolayısı ile organizasyonun son etabı olan şehir turundan ve kapanışın yapıldığı Prater' den görüntüleri yine veremedim, sağlık olsun, ölmez kalmazsam ve hala fotoğraf çekebilir durumda olursam seneye ;)

Bu sene arabaları alfabetik olarak koyacağım mesajlara, en son olarakta fotoğraflarken markalarına baktığım ama not alma alışkanlığımın olmaması nedeni ile markalarını unuttuğum resimlerdeki logo ve isimlerini de seçemediğim araçları vereceğim. Bu yıl katılım hem araç olarak hemde izleyici olarak daha fazla gibi geldi bana, yine 250 nin üzerinde araç vardı fakat tam sayıyı bilmiyorum. Geçen yıl MG ve Austin Mini lerin üstün olduğu alanda bu yıl çok MG görünmedi, Triumph ve Austin Healey marka iki aracın gövde gösterisi vardı diyebilirim, ardından da bana göre Mercedes geldi.

Tabii klasik araba meraklılarının elinde birden fazla marka ve model olması muhtemel, dolayısı ile geçen yıldan farklı araçlar ile katılmış aynı kişilerin olduğunu düşünüyorum, bu iş her yerde olduğu gibi burada da paralı insanların işi. Yani alıp satmayı kast etmiyorum ama bu araçları orjinal haline getirebilmek ya da o halde tutabilmek ciddi bir zaman, ilgi ve tabii ki nakiti de gerektirir diye düşünüyorum.

Alfabetik gideceğim demiştim o zaman Alfa Romeo ile başlayayım :)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Sırada ALVİS, ilk defa duydum, geçen sene fotoğrafladım mı bakmadımda açıkçası

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Ve modeli ile Klasik olmasada markası ile bir klasik Aston Martin, gerçekten göz alıcı idi,

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Cmt, 2010 21:53

Sırada Austin Cooper var, bu sene çok fazla yoktu aslında Mini serisinden çok az araç vardı,

Resim

Resim

Resim

Ve bu sene ilk defa gördüğüm, belkide geçen yıl dikkat etmediğim Austin Healey marka araçlar,

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

ve BMW, ilk sıradaki aracın BMW olduğuna bile dikkat etmemiştim resimleri çekerken, fakat çok meraklısı vardı, kapısı aracın ön kısmı. Yani ön kısmı kaldırıp açıp aracın içine biniliyor, garip bir konsept, sanırım Tanımadığımız Araçlar başlığında benzer araçların resimlerini yüklemiştik.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Cmt, 2010 22:09

Bu sene pillere güvenip asılmışım denklanşöre hepsini yüklemeye şimdiden üşenmeye başladım ya. :) Sırada Borgward diye bir kamyon var, ya da otobüs kamyon arası bir şey. Bana daha çok askerde Revo derlerdi, büyük kamyonlar var hiç merak edip markasına logosuna bakmamıştım ama tip olarak onları hatırlattı, belki meraklısı vardır onlarıda koyayım.

Bu arkadaşlar çok eğlenceli idi, Swing müzik çalan grupları ile birlikte gelmişlerdi, milleti iyi coşturdular,
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

sırada Bugatti ler,

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

ve Buick, 1915 model bir Buick D45, çok temiz bakılmış bir araba idi, sahipleri de ilginç görüntüler vermeyi ihmal etmediler açıkçası,

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Cmt, 2010 22:19

Cadillac;

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Yakalayabildiğim Citroen' ler,

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Üstteki arabanın logosunda Cobra yazıyordu, geçen yılda çekmiştim sanırım Cobra logolu araçlar ama kendi başına bir markamıydı yoksa bir markanın modelimiydi hatırlayamadım, ikinci araç ise bir Chevrolet Corvette,

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Cmt, 2010 22:44

Cord, bu da ilk kez ismini duyduğum logosunu gördüğüm bir araç,

Resim

Resim

Resim

Resim

Yine bir bilinmez Delahaye :) ismi çok ilginç ne anlama geldiğini araştırmak lazım.

Resim

Resim

Biz Dixi' yi bulaşık deterjanı bilirdik, ama arabası da varmış :)

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu mesajı biraz uzun tutacağım, F lere geldik, F deyince aklıma ilk Ferrari gelir,

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Biz Fiat'ı fiyatından biliriz, saçma bir espri oldu ama neyse, eski Fiat ları çekmişim ama bir tanede yeni vardı, tanıtım için getirilmiş 50C mi neydi 15000 € yazmışlardı, ama çok güzeldi.

Önce bir Fiat Balilla,
Resim

Resim

Diğer Fiat lar
Resim

Resim

Resim

Resim

Bu da bir Fiat Dino2000
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Cmt, 2010 22:57

Herkesin bildiği bir marka ama bu modelleri herhalde meraklıları dışında bilen yoktur. Ford ve klasikleri,

Resim

Resim

Resim

1928 model bir Ford A Phaeton ve detayları, çok bakımlı ve harika görünen bir arabaydı,
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bir Ford Eifel,
Resim

Resim

Resim

Geçen yılda organizasyonda vardı bu araçtan, bu yılki diğer aracın renk olarakta aynısı fakat plakaları farklı sanırım, Ford T,
Resim

Resim

Resim

Resim

Ford Thunderbird,
Resim

Resim

Resim

Açıkçası bu araç Ford mu bilmiyorum, çünkü üzerinde sadece Taunus yazıyordu, bende Taunus u sadece Ford bildiğim için buraya yükledim :)
Resim

Resim

“Etkinlikler [Sempozyum-Konferans-Toplantı]” sayfasına dön