ist-RS.32 » 9. Dünya Hafif Raylı Sistemler Konferansı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-RS.32 » 9. Dünya Hafif Raylı Sistemler Konfera

Mesaj gönderen Esat » 15 Haz Pzr, 2008 12:15

9. Dünya Hafif Raylı Sistemler Konferansı İstanbul Ulaşım A.Ş.’ nin ev sahipliğinde İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.
Konferans süresince dünyanın çeşitli ülkelerinden konuşmacılar hafif raylı sistemler ve özellikle tramvay sistemleri ile ilgili yaptıkları çalışmaları innovasyon projelerini, geliştirme faaliyetlerini anlattılar.

Bence çok doyurucu bir konferanstı, ben en çok Avustralya Sidney’ den gelen konukların Sidney tramvay sistemi ile ilgili çalışmaları hakkında yaptıkları sunumu beğendiğim, ardından Leipzig kenti tramvay sistemi ile ilgili anlatım ve Katenersiz Kent İçi Tramvay Sistemi çok ilgimi çekti, yine ülkemizden katılan Sn. Süleyman Açıkbaş ve Veysel Arlı’ nın sunumları da oldukça doyurucuydu.

Konferansın son bölümünde İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız UITP Bayrağını bir sonraki konferans için Madrid Metro işletmesinin Genel Müdürüne devr etti, bunun dışında Yarratrams işletmesine ve bir katılımcıya çeşitli dallarda ödüller verildi bunları da hafta içinde tam olarak ne olduklarını öğrenip yazayım bari :) Ayrıca konferans ile ilgili sunumlar üzerinden çeşitli tartışmalarda yapabiliriz sahiplerinden izin alabildiğim sunumları burada makaleler başlığında yayınlamayı planlıyorum, bu arada Uğurcuğum bir fotoğrafın ile konferansta yer aldın ya bravo yani umarım bu resmi bir ara bizimle de paylaşırsın hani şu galata köprüsünün katlanmışı ;)

Diğer taraftan bu son bölümde beni hem güldüren hemde üzen bir şey oldu, kimden destek alıyorlar bilmiyorum ama Youth Council – Gençlik Meclisi gibi bir isimdeki bir grup konuşma yapmak üzere gelmişlerdi ve UITP yöneticilerinin de desteği ile sahne aldılar, sahne aldılar diyorum çünkü komikti, bir şeyler istiyorlardı ama ne istediklerini bilmiyorlardı, bir şeyler söylemek istiyorlardı ama sadece boş konuşuyorlardı, İstanbul’ un dünyanın ikinci metrosunu yaptığını sonra bunu söktüğünü söylemek gafletinden tutunda İstanbul’ daki otobüslerin yarıdan fazlasının Ikarus olduğunu söylemeye kadar çeşitli kelimeler döndü katılımcılar da buna çok güldüler, bu genç arkadaşlar belki haklı isteklerini sevimli olabilmek adına ziyan ettiler, ikinci konuşan arkadaş teknik konuşacağım dediğinde eh dedim birisi bir şeyler söyleyecek ama oda teknik bir kelime etmeden saz arkadaşlarına selam edip ayrıldı, keşke oraya çıkmadan önce benimle konuşsalardı yahu bırakın beni zurnanın son deliği, orada İstanbul Ulaşım A.Ş. yönetim kademesi var mühendisleri var, orada UITP Türkiye Müdürü var, hadi beni kaale almayın ne de olsa sadece fotoğraf çeken bir amele ama bu insalar ile konuşsalardı da biraz bilgi sahibi olup bir temel ile mesnet ile oraya çıksalardı, eminim ki çok sözünü ettikleri konforun ne olduğunu sorsam ilk önce klima derlerdi ama otobüslerin nasıl olması gerektiğine değinemediler ya da neden bazı metro istasyonlarında asansör olmadığına, ve minibüslere, son sözleri olan “biz gelecekte bu ülkeyi yöneteceğiz” e ise sadece ağzımdan şu kelimeler döküldü “Allah Muhafaza”
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 21:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Pzt, 2008 12:30

Konferansın ilk gününde gerçekleştirilen teknik gezi - study tour görüntüleri

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Açılış Kokteyli

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Pzt, 2008 12:32

Açılış kokteylinden görüntüler

Resim

Resim
UITP Genel Başkanı(solda), İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü (sağda), UITP Türkiye Müdürü (ortada)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Konferanstan Görüntüler

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Pzt, 2008 12:35

Resim
Kürsü ve Sahne

Resim
Resim
Neyzen ve Semazen

Resim
Katılım oldukça iyiydi özellikle yurtdışından ciddi oranda katılımcı vardı

Resim
Konuşmacılardan bir görüntü

Resim
UITP Bayrağı bir sonraki hafif raylı sistemler konferansı için Madrid metro işletmesine devr edilirken

Resim
Kapanış konuşması

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Haz Pzt, 2008 12:39

Ben bu Semazen durumundan hiç hoşlanmıyorum. Bu kadar önemli, ya belki de kutsal denecek, bir şey pop-art olmamalı. Genel olarak gösterilerin olması iyi güzel de, BU durumda olmuyor bence. Türk klâsık, Türk pop, hepsi güzel de, bir dervişi gülünç hâle sokmamak gerek! Sakın dinci demeyin şimdi, sadece bazı şeylerde az biraz tutucuyum :-)

Gotike evet desek de ...
B. Alabay

“Etkinlikler [Sempozyum-Konferans-Toplantı]” sayfasına dön