ist-TS.22 » Bir Hayal: İstanbul Taşımacılık Müzesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 16 Tem Cmt, 2011 00:11

Aslında farklı şeyler düşünmüyoruz Olgu, ortak noktamız Haydarpaşa otel ya da Gar binası dışında başka amaçlar ile kullanılan bir "ŞEY" haline gelmemeli, doğru dürüst bir kent taşıma planlaması için atıl da kalmamalıdır. Fonksiyonu zayıflatılabilir ama bunun içinde Marmaray ya da adı her ne ise yeni hatlara şöyle adam akıllı garlar inşa etmek gerekmez mi? Sen iyi bilirsin İstanbul' un yarısı kadar etmeyen kentlerde inşa edilmiş garları biz 100 yıl sonra milletin 100 önce yaptığını bile yapmaya çalışmıyoruz (gar binaları ve yolları anlamında) benim aklım almıyor.

Bir diğer nokta herhangi bir yere, herhangi bir şekilde bir toplu taşıma müzesi yapılması. TCDD bünyesinde pekte müze denilemeyecek iyi niyetli ve bir anlamda gönüllü insanların yürüttüğü Sirkecei müzesi var, ama bir oda dan ibaret. Mesela koruma altına alınan 8000 liklerdi galiba, her ne ise, bu araçlardan bir tanesini koyacak yer yok :) bir kör yol bile verilemiyor en azından şimdilik, ileride ne olacak? Koruma altındaki araç güneşin yağmurun altında çürüyerek çöpe gidecek, yüzlerce tramvay aracına yaptığımız gibi. Çok güzel bir örnek vermişsin bak Atatürk' ün yataklı vagonunu koruyalım, Atatürk' ün lokomotifini koruduk mu? Bak ne kadar korumuşuz:

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=161

Mevzu Ata' nın yada bir başka birinin trenini vagonunu korumak değil, biz hiçbirini korumamışız. Bu konuda çok duyarsızız, hala öyleyiz, yapılan işler ise bana hala "aman işte yapalım bir şeyler" gibisinden geliyor, başlık o yüzden zaten "Bir Hayal" :)

Cevapla

“Toplu Taşıma Müzeleri” sayfasına dön