bur-D.21 » Bursa'da Demiryolu İzleri

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 05 Nis Pzt, 2010 19:42

II. Abdülhamid Han devrinde Bursa-Mudanya arasına 1874 yılında inşa edilen demir yolunda senelerce hizmet veren tarihi kara tren, seneler sonra Bursalılar’la tekrar buluştu. Osmangazi Belediyesi’nin tarihi ve kültürel mirası koruma projesi kapsamında,tarihi Merinos istasyonunu restore etmesinin ardından, buharla çalışan kara tren Bursa’ya getirtildi. Bir süre Fransız firması tarafından işletilen Mudanya treni, Mudanya-Bursa arasında uzun yıllar ulaşımı sağladığı gibi, Bursa’da üretilen malların başta Avrupa olmak üzere başka bölgelere aktarılmasında da önemli rol oynamıştı.

Bursa ve yöresinin tanınmasında oldukça etkili olan demir yolu 10 Temmuz 1953 yılında işletmeden kaldırılırken, raylar sökülmüştür.Bugün sadece cadde ismiyle anılır hale gelen Merinos istasyonu, uzun yıllar metruk vaziyette kaldı. Tren istasyonunu hazineden devralan Osmangazi Belediyesi ve Çekül Vakfı, ortaklaşa gerçekleştirdikleri projeyle tarihi istasyon binasını restore etti. İstasyon binası,Kır Düğün Alanı,Lokanta,Cafeterya ve Nikah Sarayı olarak hizmete sokuldu.
http://tarihimerinostrenistasyonu.com/tr/Tarihce.aspx
Resimler bugün tarihli kendi çekimlerimdir. Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Daha uygun bir başlık bulunabilirse taşınabilir.İleride Mudanya İstasyonu ile ilgili de resimler paylaşmaya çalışacağım.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 21 Eki Pzr, 2012 13:50

Bursa'da 1953 yılında kaldırılan Bursa - Mudanya Hattı'dan kalan İzler günümüzde bir nebze gelişen tarih bilinci ile korunuyor. 8)

Bursa'da Merinos'taki Tren İstasyonu ve Mudanya'daki Tren İstasyonu, Konaklama - Restaurant - Kafeterya - Dinlenme Mekanı amaçlı ziyaretcilere açık. Mudanya İstasyonu Ana Binası yıllardır Otel olarak kullanılıyor. Mudanya İşletme Binası ise Bursa Merinos gibi, restaurant-kafeterya olarak hizmet veriyor.

Tarihi Bina, Lokomotif ve Vagonlarda, fotoğraf çekme yanında birşeyler yemek ve dinlenmek mümkün. 8)

Bursa Merinos Tren İstasyonu
Resim

Mudanya Tren İstasyonu, İşletme Binası
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eki Pzr, 2012 18:49

Bu kafeterya yapılmış tren ile ilgili galiba Hasan daha önce bir şeyler çekip yüklemişti, hatta o da başlık açalım olmazsa demişti de kaldı herhalde öyle :) ne tembel oldum yav. Neyse bir bakayım da olmazsa birleştirelim. Mudanya binası örneğinden yola çıkarak Haydarpaşa'nın otel olmasına şaşırmamak lazım demek ki, zihniyet hiç değişmiyor, gelen gideni aratmıyor bizde :D

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Re: bur-D.21 » Bursa'da Demiryolu İzleri

Mesaj gönderen Kamil16 » 21 Eki Pzr, 2012 19:32

hasancicek37 yazdı:Daha uygun bir başlık bulunabilirse taşınabilir.İleride Mudanya İstasyonu ile ilgili de resimler paylaşmaya çalışacağım.
Hasan Kardeşimiz yazmış ve güzel fotoğraflar eklemiş.

Kısmet böyle imiş. Başlığın isim babası ben oldum :D ama zaten Bursa'da o kadar çok malzeme yok. 8) Mudanya'ya gidince biraz daha fotoğraf eklemeye çalışırım.

Bursa Merinos'taki Tren ve Vagon, 1435 mm'lik standart vagon. Sonradan getirilip konuldu. Sadece nostalji için. 8)

Bursa - Mudanya Hattı 1100 mm'lik Dar Hat idi.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 22 Eki Pzt, 2012 01:07

Diğer istasyonlar ile ilgilide ben yazayım.

Hürriyet İstasyonu: Şuan Bosch Evi (Cafe-Resturant) olarak hizmet veriyor. Buraya sadece Bosch çalışanları girebiliyor :x İstasyonun yanında bulunan ufacık tefecik bakım evi veya depo birkaç yıl önce yıkıldı. Yeri şuan Ziraat Parkı olarak kullanılan yerin hemen yanında. Yunuseli Havaalanı'na 300 metre mesafede.

Beşevler İstasyonu: Burası da Cafe olarak kullanıma açık. Yanılmıyorsun Hayal Kahvesi var. İstasyon Beşevler semti Yıldırım Caddesi üzerinde.

Acemler/Çekirge İstasyonu: Kır düğünü gibi organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Bu istasyon şuan Bursaray Paşaçiftliği İstasyonu'nun güneyinde yer alıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Eki Pzt, 2012 01:17

Bursa'da neler olup bitmiş acaba gerçekten merak ediyorum. Yani şu koca ülkede kaç tane sanayi kenti var? Kaç tane 1 den fazla sektöre hizmet veren kent var? 1 elin parmakları kadar ise Bursa kesin bunların içinde ama gel gelelim demiryolu sökülmüş atılmış, havalimanı geliştirmeyi bırak kapatılmış Bursa koca sanayisi ile İstanbul'un bir ilçesi kıvamında bırakılmış sanki, bilmiyorum abartıyormuyum ama hal bunu gösteriyor. Yani bilmiyorum 1950 ler böyle sanki ortalık cennetmiş gibi lafa gelince ama bu demiryolu falan filan konusunda bir göz atıyorum resmen ülkenin 50 yıl geri götürüldüğü bir dönem olmuş, çivi çakmayı bırak olan sökülmüş, niye. Tomofil gelecek amarigadan, lanet olsun otomobiline diyeceğim Bursa bundan ekmek yiyor :)

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Kaybedilen Değer Mudanya Bursa Demiryolu

Mesaj gönderen Kamil16 » 13 Kas Sal, 2012 22:37

Kaybedilen Değer Mudanya Bursa Demiryolu

Resim

http://www.mudanya.gen.tr/mudanyayikesf ... ryolu.html

Yazıdan ilginç bir not : İstanbul Haydarpaşa garı önündeki MEHMETÇİK lokomotifi Mudanya'dan gitmiş. 8)

“Toplu Taşıma Müzeleri” sayfasına dön