ist-M.06 » Halkalı Toplu Konutlara Metro İle Erişim Nasıl Olmalı

Engin Y
Seyyah

Re: ist-M.06 » Halkalı Toplu Konutlara Metro İle Erişim Nasıl Olmalı

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Eyl Pzt, 2018 22:47

Halkalı-Yeni Havalimanı Metrosu’nun durağı, şu anda Atakent otobüs durağının karşısına inşa ediliyor..
Kabataş-Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nun da burada bu metroyla kesiştikten sonra, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nin yanında/karşısında bir durağı daha olacak..

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

M9 ATAKÖY-OLİMPİYATKÖY-ESENYURT OLABİLİR Mİ?

Mesaj gönderen Hector Troas » 21 Şub Cum, 2020 11:10

Halkalı Toplu Konutlar için M1B, M7 ve M9 hatları faydalı olacaktır. Ama benim farklı bir düşüncem olabilir mi? M7 Esenyurt uzatması çok maliyetli. Kredi aranıyor. Tünel kazıları daha başlamadı. Bazı revizyonlar yapılıyor. Acaba M7 yerine M9 Olimpiyatköy'den bir uzatma olabilir mi? Staddan Altınşehir'e bağlanırdı. Böylece Altınşehir-Mahmutbey arası tünel kazmaya gerek kalmazdı.

İşletme mantığı; Ataköy-İkitelli-Esenyurt olabilir mi?

Resim

Keşke Mahmutbey'de M7-M3 fiziksel bağlantı olsa, makasla girilse, M7 Mecidiyeköy-Stad işletmesi (yellow line) olabilse? Ordan da Esenyurt'a devam:

Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Şub Cum, 2020 12:07

Eğer M7'yi Mahmutbey'den batıya doğru dört durak (Bölge Parkı, Mehmet Akif, Toplu Konut, Tema Park) uzatırlarsa, hem M9 ile hem de M11 ile entegrasyon sağlanabilecek..
Hatta, M7 batıya doğru bir durak daha uzatılabilse ve Marmaray da Halkalı'dan kuzeye doğru iki durak (Yarımburgaz ve Altınşehir) uzatılabilse, KSS Hastanesi'nde Marmaray ile entegrasyon da sağlanabilir..

Tüm bu uzatmalar Küçükçekmece Gölü'nün doğusunda olacağı için Kanal İstanbul ile hiçbir ilgisi de yok..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Şub Cum, 2020 12:24

Yukarıdaki mesajımda söz ettiğim, M7'nin Küçükçekmece Gölü'nün doğusunda kalacak şekilde Mahmutbey'den batıya doğru birkaç durak uzatılması hususunu CİMER'e de sormuştum; 11 Aralık 2019'da İBB Avrupa Yakası Raylı Sistem Şube Müdürlüğü'nden aşağıdaki yanıt gelmişti..
Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı’nın ihalesi yapılmış ve 20.08.2017 tarihinde sözleşmesi hatla ilgili çalışmalar başlatılmıştır.

Bu çalışmalar öncelikli olarak mobilizasyon işleri, kesin ve uygulama projelerinin hazırlanması, ilgili kurumlardan gerekli izinlerin alınması ve dış kredi temini konularında yapılmaktadır. Bulunduğumuz süreçte hattın güzergahı üzerinde Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nca talep edilen güzergah değişiklikleri yapılarak tamamlanmıştır. Ayrıca Kanal İstanbul proje güzergahının netleşmesi ile birlikte hattımızın etkileşim alanına giren bölgelerinde bazı revizyonlar yapılma gereği hasıl olmuştur.

Hattımız Mahmutbey – Esenyurt arasında işletme yapılmak üzere projelendirilmiştir. Headway süreleri, sinyalizasyon çalışmaları, makas yapıları ve triyaj sahalarımız göz önüne alındığında hattın Mahmutbey – KSS çalışması mümkün görülmemektedir.

Söz konusu Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı ile ilgili gerek Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca talep edilen güzergah değişiklikleri ve gerekse Kanal İstanbul proje güzergahının netleşmesi ile birlikte yapılan revizyonlar sonucu projede bir takım gecikmeler yaşanmıştır.

Halihazırda hattın uygulama proje çalışmaları ve dış kredi temini hazırlıkları devam etmekte olup, hat ile ilgili bütün çalışmaların tamamlanarak hattın 2023 yılında işletmeye alınması planlanmaktadır.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

M9 İKİTELLİ+M3 AKTARMASI+M7 MAHMUTBEY

Mesaj gönderen Hector Troas » 21 Şub Cum, 2020 13:21

Engin Y yazdı:
21 Şub Cum, 2020 12:07
Eğer M7'yi Mahmutbey'den batıya doğru dört durak (Bölge Parkı, Mehmet Akif, Toplu Konut, Tema Park) uzatırlarsa, hem M9 ile hem de M11 ile entegrasyon sağlanabilecek..
Hatta, M7 batıya doğru bir durak daha uzatılabilse ve Marmaray da Halkalı'dan kuzeye doğru iki durak (Yarımburgaz ve Altınşehir) uzatılabilse, KSS Hastanesi'nde Marmaray ile entegrasyon da sağlanabilir..

Tüm bu uzatmalar Küçükçekmece Gölü'nün doğusunda olacağı için Kanal İstanbul ile hiçbir ilgisi de yok..
M9 ile M7 ENTEGRASYONU; M3 İkitelli-Mahmutbey aracılığı ile de olur. M9 İkitelli Sanayi'den geçecek. Oradan M3'le Mahmtubey'e zaten gidilebiliyor.

"Eğer M7'yi Mahmutbey'den batıya doğru dört durak (Bölge Parkı, Mehmet Akif, Toplu Konut, Tema Park) uzatırlarsa," ifadesini anlamadım. Zaten uzatma işi var. Ve uzatıyorlar. Güzergahı da bu şekilde zaten. Sanırım kanalı bekleyene kadar bu bölümü yapın demek istediniz.

Marmaray Halkalı'dan 2 durak eklenmesi de TCDD inisiyatifindedir. Halkalı-Havalimanı'na uzatması var bu arada. Olimpiyatköy'den geçiyor. M9 ve M3 ile aktarması var. O aktarma üzerinden M7 ile buluşabilir.

Haritada entegrasyonları gösterdim. Kendi önerim. Olimpiyatköy-Altınşehir-Esenyurt bölümünü ayrı renkle gösterdim. Farklılık anlaşılsın diye. Teorim; M7 Mahmutbey-Altınşehir uzatması iptal edilsin. M9 Olimpiyatköy-Esenyurt yapılsın şeklinde özetlenebilir.

Resim

SONUÇ İŞLETMELER:

M7: Kabataş-Mahmutbey
M3: Bakırköy-Kayaşehir
M9: Ataköy-İkitelli-Esenyurt
MX: Sefaköy-Beylikdüzü

Engin Y
Seyyah

Re: M9 İKİTELLİ+M3 AKTARMASI+M7 MAHMUTBEY

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Şub Cum, 2020 13:37

Hector Troas yazdı:
21 Şub Cum, 2020 13:21
"Eğer M7'yi Mahmutbey'den batıya doğru dört durak (Bölge Parkı, Mehmet Akif, Toplu Konut, Tema Park) uzatırlarsa," ifadesini anlamadım. Zaten uzatma işi var. Ve uzatıyorlar. Güzergahı da bu şekilde zaten. Sanırım kanalı bekleyene kadar bu bölümü yapın demek istediniz.
Aynen..
Benim anladığım kadarıyla, Kanal İstanbul'un akıbeti kesinleşmeden M7 Mahmutbey-Esenyurt uzatmasına başlamayacaklar..
Kanal İstanbul'u beklemeden, Kanal İstanbul'la ilgisi olmayan durakları yapıp hattı M9 ve M11 ile doğrudan kesiştirebilirler..

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Hector Troas » 21 Şub Cum, 2020 14:17

Kanal için yapılan revizyonlar ÇED dosyasında var. Eklemiştim. Kanalın altından tünelle geçilecek. Bence beklenen iş bunlarla ilgili kesin proje, imar planına işlenmesi, pafta vs. gibi daha detay işler olabilir. Bir de para :)

Resim

Benim önerim ise para beklemeden, maliyetleri azaltarak ilerlemek. Altınşehir-Mahmutbey bölümünü iptal edip, Olimpiyatköy-Altınşehir şeklinde ilerlemek. M9 İkitelli İstasyonu'nun kaç peron olduğu önemli tabi ! Usta ne der?

Resim

“Metro Önerileri” sayfasına dön