ist-M.06 » Halkalı Toplu Konutlara Metro İle Erişim Nasıl Olmalı

Mehmet Kasım
Seyyah

ist-M.06 » Halkalı Toplu Konutlara Metro İle Erişim Nasıl Olmalı

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Nis Cmt, 2009 21:28

İBB'nin yaptığı projelerde Halkalı Toplu Konutlara gerekli ilgiyi göstermediği izlenimine kapılıyorum. Bölgeden Sefaköy-İSTOÇ Havaray Projesi geçiyor. Peki bu bölgeye havaray efektif olur mu? Olsa bile İSTOÇ'a kadar gelecek İSTOÇ'tan sonrası ne olacak? Metroya aktarma yapılabilmesi için bi dünya insan havaray gbi yüksekten inip metrelerce yer altına girecek. İyi değil.

1-Havaalanı-Olimpiyatköy Metrosu bölgeden tam geçmiyor gibi?

2-Kirazlı-Halkalı uzatması da Toplu Konutlardan geçmiyor?

Peki nasıl olmalı?

Beşiktaş-Topkapı-E6 Metrsundan TOPKAPI civarında bir çatal açıp Topkapı-Güngören-Haznedar-Güneşli-Halkalı Toplu Konut Hattı olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Nis Pzr, 2009 01:02

O havaray a hiçbir zaman sıcak bakmadım zaten, K.Çekmece belediyesinin bende çizerim gibi bir mantıkla yaptığı bir hattı, gerek varmı yani orada havaray a monoray a? Ayranımız yok içmeye monorayla gidiyoruz heryere maşallah.

Toplu Konutlar bölgesine bir metronun gerekli olduğuna katılıyorum ama bu illa ki burayı hedef alan bir ana hat mı olmalıdır? Yoksa bu bölgeyi bir yerlere bağlayan kısa bir hat mı olmalıdır? Bence bunu tartışmalıyız yoksa çiz çizgiyi gitsinle pek olmuyor bence. Kirazlı - Halkalı uzatması bu bölgenin metro ihtiyacını karşılayacak en önemli güzergah olabilir, bunun dışında kısa vadede başka bir hattın düşünülmesi bence gereksiz. Gerçi o hattın bu bölgeye uğramadığını söylemişsin ama İBB nin haritalarında bu güzergahın çizimi zaten farazi, gerçi sen resmi bir proje çizimi falan bulduysan o başka :) vardır sende bir şeyler çıkar hadi çıkar. :)

Bence M3 ün buradan geçmesi yeterlidir diye düşünüyorum, çünkü İMP' nin ve Master planın öngörüsünde gerçek problemin yaşandığı bölge Havaalanı-İSTOÇ istikametinde yolun sağ tarafında ki bölge, zaten sürekli Bağcıların bu yatırımlar ile gündeme gelmesinin sebebi de bu. Ve sanırım birazda bu sebeple M7 bu bölgeden geçmesine rağmen, şu Havalimanı ndan kuzeye planlanan hatta bu tarafa kaydı? Geçen sen bir şeyler çizmiştin ona bakmam lazım, ama eğer o hat bahsettiğim güzergahın solundaki yoldan yani Efes fabrikasının olduğu o tepe yol ile E5-E6 bağlantı yolu arasında bir yerden gidiyorsa kesinlikle Toplu Konutlara uğrayacaktır, ister istemez oradan geçiyor.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 19 Nis Pzr, 2009 10:57

Havaalanı-Olimpiyatköy Projesi Güney Sanayi İstasyonuna uğramak zorunda. Bu şstasyon 4 tünel açmaya müsait şekilde tünel ağzı açık bırakıldı. Büyük bir aktarma olarak düşünüldü. olayısıyla G.Sanayi'den Halkalı Toplu Konutlara uğrayacak bir metro çok acayip bir kavis yapması lazım. (Teknik açıdan ne olur araştırmak lazım) Olursa olur. O yüzden Mehmet Akif Mahallesine uğrayıp İkitelli Köprüsüne inecek diye düşünmüşler. Toplu Konut düşünülmemiş. Ben Toplu Konuttan geçen otobüslerin hep tklım tıklım olduğunu şahsen biliyorum.(98 oradan geçiyor). O yüzden İkitelli Köprüsü, Atakent ve Toplu Konutlar 2-3 istasyon olmalı derim.

Diğer olasılık Beşiktaş-Mahmutbey Metrosu Halkalı Toplu Konut üzerinden BAHÇEŞEHİR'e uzama düşüncesi var. Meşhur haritada böyle. Ama çok uzun yıllar alır.

Böyle bir hat önermiştim. Kırmızı Çizgi ile:

Resim

Diğer fantezimde bu:

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 20 Nis Pzt, 2009 11:35

HALKALI Toplu Konutlar için sesli düşünmeye devam ediyoruz. En iyi sistemi bulabilmek için. Aşağıda çizdiğim gibi iç kısımlardan Merter'e gelip Cevizlibağ ve Eyüp'ten kıvrılarak Okmeydanı üzerinden Mecidiyeköy

Nasıl? Yine fizıbıl çıkmazsa parasını ben vericem :)

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 24 Nis Cum, 2009 08:14

Halkalı Toplu Konutlar ve E6 Çevresini toplayıp Otogar'la entegre bir şekilde Eyüp'ten geçerek Mecidiyeköy'e ulaşan bir metro hattı. Nasıl olur?

Beyin fırtınası.

Resim

Buda diğer bir seçenek. Hem Bakırköy henmde Mecidiyeköy. Tek hatta olabilir birbirinin devamı da.

Resim

DİĞER ÖNERİLERLE:
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Nis Çrş, 2009 23:07

Birinci seçeneği daha doğru buluyorum eğer amaç E6 yı toparlamak ve Mecidiyeköy' e ulaşmak ise.

Diğer önerilerde Halkalı Toplu Konutlardan geçen bir Bahçeşehir-Havalimanı güzergahı olabilir ama o şekilde bir hat bana pek doğru gelmedi. Bence alttaki seçenekleri gözden çıkart birincisi üstüne devam edelim derim.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 30 Nis Prş, 2009 08:35

Bunu konuşalım diyorsun yani. Olumlu bakmana sevindim. Bu güzergah çok iyi iş yapar. Hem Toplu Konutları hemde E6 ve çevresini Mecidiyeköy'e taşır. M1 ve Metrobüsle de entegre olur. Başakşehir Hattı ile de.

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Prş, 2009 10:33

Ben ücü ilginc buldum, ama batida hat biraz ilerleyip, üstte baglanmali.

B.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Prş, 2009 10:34

Düzen imkani yoktu, ek: Ama Aksaray-Besiktas kismi olmayacak herhalde.

B.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 30 Nis Prş, 2009 11:37

alabay yazdı:Düzen imkani yoktu, ek: Ama Aksaray-Besiktas kismi olmayacak herhalde.B.
Halkalı-Bakırköy-Topkapı-Mecidiyeköy diyorsun yani. Bencede çok güzel bir hat olur.

E6'dan da Mecidiyeköy'e hat yapıyoruz. İkisini birlikte düşünmek nasıl olur. Mecidiyeköy-Eyüp arası aynı olacak. Eyüp'ten ikiye ayrılacak. Biri E6'ye biri Bakırköy ve Halkalı'ya. Dur çizeyim:
Resim

Birini GÜNEYE KIVIRIP TAKSİM VE BEŞİKTAŞ'ta yapabiliriz.
Resim

SONUÇTA HALKALI, E6, BAKIRKÖY, TAKSİM, MECİDİYEKÖY GİBİ BİRBİRİNE BAĞLANMASI GEREKEN YERLERİ EN UYGUN ŞEKİLDE ERİŞTİRMEK GİBİ BİR ŞEYLER OLMALI.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Haliç Köprüsünün altındaki boşluğa tünel giriş ağzı yapıp gidilebilir mi?
Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

BİZ YAZDIK OLDU (mu?)

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Kas Cum, 2009 22:01

ibb'nin yeni yayınladığı haritada TOPLU KONUTLARA METRO GİDİYOR.

Resim
Resim

metro_5
Aylık Paso

Re: ist-M.06 » Halkalı Toplu Konutlara Metro İle Erişim Nasıl Ol

Mesaj gönderen metro_5 » 21 Eyl Cum, 2018 17:27

Marmaray ve Metro ile bir bağlantı kurulacağı Radikal gazetesinde 2005 gibi çıktı.

“Metro Önerileri” sayfasına dön