ist-M.06:01 » M1 Hattı Doğu ve Batı Uzatma Önerileri

metro_5
Aylık Paso

Re: ist-M.06:01 » M1 Hattı Doğu'ya ve Batı'ya Uzatılabilir mi?

Mesaj gönderen metro_5 » 21 Eyl Cum, 2018 17:19

En büyük sorun Dışhatlar orada olduğu için! CNR in oraya Almanların tegel e yaptığı gibi otobüs ring koyacaklardı, Metroyu da Ayamama deresine paralel kıvırıp E5 ten Sefaköy e gidip bu noktada sonlansa güzel olurdu.
Aslında Londra Metrosu örneğindeki gibi C şube hattı ile Sefaköy e uzatılabilir.
İBB bu konuya Sefer süresi nedeniyle sıcak bakmıyor.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

M1B OTOGAR-ŞİŞLİ LRT ETÜDÜ

Mesaj gönderen Hector Troas » 27 Ara Cum, 2019 13:43

Her 2 işletmenin darboğaz oluşturmasından dolayı istasyon revizyonları ve sinyalizasyon upgradeleri için ne kadar maliyet ayrılıyor? Acaba bu parayla Otogar-Şişli etüdü yapılabilirmiydi? İBB 2040 vizyonunda Okmeydanı-Taksim etüdü ön görülmüş. Okmeydanı-Otogar aksı da dahil edilerek M1B Otogar-Taksim uzatması yapılabilir mi? İşletme de Kirazlı-Taksim şeklinde olsa, nasıl olur? Halkalı'ya uzatılınca da, Taksim-Halkalı gibi güzel bir metro hattı elde edilemez mi? M1 Taksim için ilk göz ağrısıdır bilirsiniz. İlk proje M1 Aksaray-Unkapanı-Taksim şeklinde uzatma olacaktı.

Resim

Okmeydanı-otogar bölümünü, Feshane-Bayrampaşa etüdü ile birleştirmek için, rotayı bu şekilde çizdim. İlk proje Okmeydanı-Eyüp-GOP Merkez-Rami-Kocatepe aksıyladır. yani kuzeyden geçiyor. M7 yapılınca o bölüm arada kaynadı ama halkın metro ihtiyacı ortada duruyor tabi. M7 GOP Merkez'den geçmiyor çünkü. Çalıştayda her türlü öneriye açığız dediler. O anlamda öneri getirdim.

Resim

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

M1B DOĞU UZATMASI

Mesaj gönderen Hector Troas » 27 Ara Cum, 2019 20:08

Havalimanı kapatıldığı için belki Yeşilköy'e uzatmak kolay gibi görünebilir ama artık M1'i daha fazla batıya doğru uzatmamak gerek. Kapasitesini zorlamamak gerek. Zaten LRT. Sanırım elektrik ile ilgili sorunlar da olabilir. Ama hattı Otogar'dan kuzey-doğuya doğru uzatma fikrini işlemek nasıl olur sizce? Şu andaki gelinen duruma göre, 233 km raylı sistem şebekesi var. İnşaatları devam edenler var, açılacaklar var. Bu durumda M1B Otogar-Okmeydanı-Taksim uzatması önerilmeli mi? Bayrampaşa-Eyüp LRT Projesi yapılacak. Yeraltından Feshane'ye kadar gidecek. Optimum vizyon haritasında da var. Bu vizyonu Bayrampaşa Meydan-Altıntepsi-Otogar şeklinde uzatıp, M1B işe eşgüdümlü hale getirmek sizce nasıl bir fikir? Otogar-Yenikapı arasında M1A'yı özgür bırakıyoruz.

Resim

TAKSİM-HALKALI LRT HATTI:

Resim

90'lı ve 2000'li yıllardaki İBB tanıtım broşürü. Arşiv unutmaz.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.06:01 » M1 Hattı Doğu'ya ve Batı'ya Uzatılabilir mi?

Mesaj gönderen Esat » 28 Ara Cmt, 2019 12:33

aynı konuları farklı farklı başlıklarda işleme, burası blog sitesi değil, konunun asıl yeri burası diğer başlıktan içeriği siliyorum

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

Re: ist-M.06:01 » M1 Hattı Doğu ve Bat'ya Uzatılabilirmi

Mesaj gönderen Hector Troas » 28 Ara Cmt, 2019 19:21

Ok, M1b Otogar Okmeydanı uzatmasına ne diyorsun? Sence gerekli mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ara Pzr, 2019 13:40

Hector Troas yazdı:
28 Ara Cmt, 2019 19:21
Ok, M1b Otogar Okmeydanı uzatmasına ne diyorsun? Sence gerekli mi?
ilk defa duyuyorum, mevcutta böyle bir proje yok, bu olsa olsa fikir aşamasındadır, mevcut planda Kartaltepe'den Havalimanı mahallesini geçerek Yenibosna-Sultançiftliği metrosu ile entegre olan bir kol var, bu kol M1 in bir parçası olarak tasarlanmamış, ki bana sorarsan bu bir hata, tekrar aktarma yaptırmaya gerek yok, Kartaltepe de yapılacak bir düzenleme ile ya da Otogarda (uzun zaman önce konuşmuştuk Otogar da istasyon büyütülebilir gibi) buradan Tekstilkent yönünde bir uzatma olabilir bence de, Okmeydanı için fizibiliteyi bilmiyorum, dediğim gibi ilk defa duydum bunu öneriden ileri bir çalışma değildir, yolculuk analizi olduğunu da düşünmüyorum

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Hector Troas » 29 Ara Pzr, 2019 14:20

90'lı yıllarda, 2000'li yıllarda düşünülen hatlarla ilgili senin yayınladığın bazı haritalar vardı. O haritalarda Otogar-Şişli vardı. Okmeydanı'ndan geçiyordu. Ondan bahsettim. Sence M1B Otogar-Okmeydanı şeklinde gitmeli mi? Teknik açıdan mümkün mü?

2040 öneri hatlarında Taksim-Okmeydanı aksı çizilmiş. Çalıştayda gösterildi. O açıdan sordum. Depo sahası da olması gerekir, Okmeydanı'nda saha zor olur, bir yere uzatılabilir mi, uzatılsa nasıl olur diye? Yoksa proje yok tabi.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?f=151&t=647

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ara Pzr, 2019 14:49

Esenler daha fazla araç için depo ya da atölye olabilecek kapasitede değil, Okmeydanı-Otogar bir türlü hatırlayamadım açıkçası, en eski projelerde var olan mevcut M2 nin orjinal halini kast ediyorsan, onda da Taksim-Aksaray-Topkapı-Bağcılar ekseni vardı diye hatırlıyorum, bakmam lazım

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

M1B OTOGAR-OKMEYDANI-TAKSİM UZATMASI OLUR MU?

Mesaj gönderen Hector Troas » 29 Ara Pzr, 2019 15:54

Bu linkte yayınlamıştın.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?f=151&t=647

Otogar-Şişli diye geçiyor ve Okmeydanı'ndan geçiyor. Yani şu hat:

Resim

Aynı başlıkta şu haritada da var, hepsi Okmeydanı'ndan geçiyor görünüyor. Çalıştayda Okmeydanı-Taksim önerisi getirilmiş, acaba Okmeydanı'ndan öteye gşder mi diye düşündüm.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ara Pzr, 2019 16:48

ohooo bunların altından çok su aktı, orda HRS gösterilen hat Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey oldu zaten, şimdi yeniden mi gündeme almışlar?

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

Re: ist-M.06:01 » M1 Hattı Doğu ve Batı Uzatma Önerileri

Mesaj gönderen Hector Troas » 29 Ara Pzr, 2019 18:12

Yani, çalıştayda Taksim-Okmeydanı diye bir hat çizildiği haritada görünüyor. M7'ye evrildi ama çok kuzeyde kaldı M7. Okmeydanı-Eyüp-Otogar aksı da lazım. Birbirinin alternatifi değil aslında. Ama benim merak ettiğim şey şu; acaba M1 kapasite arttırımına, sinyalizasyona vs. harcanacak parayla, çatallanmayı aşmak için bu hat inşaa edilebilir miydi? Seferler 6 dakkanın altına düşemiyordu. 2 hat ayrılınca, bağımsızlık olacağı için kolaylaşırdı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.06:01 » M1 Hattı Doğu ve Batı Uzatma Önerileri

Mesaj gönderen Esat » 29 Ara Pzr, 2019 21:33

Aynı şey değil, M1 in revizyonu kaçınılmaz ve ötelenebilecek bir iş değil, okmeydanını çok isteyen kredi bulup yapar :)

“Metro Önerileri” sayfasına dön