ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Çekmeköy Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 04 Haz Pzr, 2017 09:05

Haziran sonunda? İyiymiş, sinyalizasyon işini yapan firma ne diyormuş buna? Ağustos sonu için zor denirken 2 ay öne alabilmek başarı.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 05 Haz Pzt, 2017 08:27

Esat yazdı:Haziran sonunda? İyiymiş, sinyalizasyon işini yapan firma ne diyormuş buna? Ağustos sonu için zor denirken 2 ay öne alabilmek başarı.
Açıkçası bende inanmıyorum Haziran sonu gibi bir sürpriz yaparak hattın açılmasını.Zaten arkadaşıma da söyledim bunu 8)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Haz Pzt, 2017 09:36

Ben arttırıyorum ve Eylül diyorum :D

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 16 Haz Cum, 2017 16:35

Doğuş hattın devamı olan kısım için taşeron firma ile ihale süreçlerini yapmaya devam ediyor.Tünel kazıları için firmalarla anlaşmaya başlamış.Bayramdan sonra artık iş makinası seslerini duymaya devam edeceğiz.

Bu arada Madenler bölgesinde bulunan makas şaftı hattın devamı olan bölge için çalışmaya başlamış.Yani buradaki şaft Üsküdar tarafı için değil Sultanbyeli tarafı için çalışıyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Cum, 2017 19:21

Burada bazı proje çizimlerinde enterasan bir bilgi var, m8 ile ortak işletme olasılığı konuşulan Yenidoğan-Hastane Sarıgazi-Türkiş hattı Sarıgazi bölgesinde bu hat ile de hem Üsküdar hem Sultanbeyli yönüne bağlantı yapıyor, eğer böyle olursa ileride ortaya çok garip işletmeler çıkabilir. Çıkmamasını tercih ederim, kafaları bence çok karışık.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 17 Haz Cmt, 2017 04:26

Bence parçalı açılış sırasında ilk 9 istasyon yani Üsküdar-Yamanevler arasını açarken sürpriz yaparak en kritik istasyonlardan biri olan Madenler'i (son durak) de açsalar hakikaten çok büyük bir iş yapmış olurlar.Çünkü Madenler istasyonun Taşdelen,Sancaktepe ve Sultanbeyli gibi kalabalık nüfüsü olan yerler için çok iyi bir aktarması noktası olacaktır.Diğer arada kalan Necip Fazıl,Dudullu gibi istasyonları pas geçip Madenler istasyonu da Ağustos sonuna yetişirse harika olur gibi geliyor bana.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Haz Cmt, 2017 09:46

Onun mümkün olduğunu düşünmüyorum, burada sorun istasyonların kaba inşaatlarından daha çok araçların ve sistem sinyal testlerinin yapılması, yani Madenler ya da diğer istasyonların açılmama sebebi sadece inşaatın devam ediyor olması değil bence

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 17 Haz Cmt, 2017 14:57

Başlık hattın devamı olan Çekmeköy - Sultanbeyli etabının da işlerinin başlaması nedeni ile Üsküdar-Sultanbeyli metrosu olarak değiştirilmiştir. Bu etabın inşaat işleri de bu başlık altında takip edilecektir.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 18 Haz Pzr, 2017 00:09

Esat yazdı:Onun mümkün olduğunu düşünmüyorum, burada sorun istasyonların kaba inşaatlarından daha çok araçların ve sistem sinyal testlerinin yapılması, yani Madenler ya da diğer istasyonların açılmama sebebi sadece inşaatın devam ediyor olması değil bence
Hayal kurmak istedim ama sen her zaman ki gibi gerçekçi ve mantıklı yorumlarınla hayallerimi suya düşürdün :lol:

Biraz da insanları kızdıran inşaatların devam etmesi.Nasıl olur bir istasyonun yapılması 5 seneyi bulur ? Hakikaten proje yönetimini alkışlamak gerekir. 8) 8)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Pzr, 2017 09:12

Biraz fazla realistim biliyorum :) ne yapayım :) Yamanevler sonrası için sene sonu deniliyor ama bana pek inandırıcı gelmiyor, herhalde en fazla 9 değil 10 istasyon açılabilecek.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 30 Haz Cum, 2017 12:37

Bayram tatili bitti ve İstanbul'u yavaş yavaş 5 metro inşaat işlerinin başlaması heyecanı sardı.Kolay değil 5 büyük metro hattı aynı anda başlayacak ve bir anlamda birbirleri ile yarışa girecekler.

Bu hat ile ilgili aldığım duyumlara göre Doğuş-Özaltın-Yapı Merkezi ortaklığı olan konsorsiyumun lider firması Doğuş olacakmış.Bu nedenle bütün işlerin yönetimi bu firmadan sorumlu olacak.Tabi ortaklardan biri Yapı Merkezi olunca insan heycanlanıyor.Daha önce yaptığı işler göz önüne alındığına raylı sistemler konusunda tartışmasız Türkiye'nin en iyi firmalarından biri.Neyse yapacak bişey yok.En azından adı var 8)

Doğuş bu proje de anlaşılan geçmiş tecrübelerden yola çıkarak ciddi tedbirler almış.Mesela geçtiğimiz Üsk-Çek hattı zamanında projeye başlarken taşeron olmadan kendi alt iştirakleri ile başlamış daha sonra bundan vazgeçip taşeron firma sistemine dönmüştü.Bu da tabi ciddi zaman kayıplarından birine neden olmuştu.Fakat bu proje de aklılıca hareker ederek hattın 2 ye bölünmesi mantığı ile ;

1- Çekmeköy-Sultanbeyli kısmını piyasanın saygı duyulan iyi firmalarından birine (natm kazıları): iyi firmaya vermek demek işin % 50'sini çözmek demek 8)

2-Sarıgazi - Yenidoğan kısmını ise başka bir kaç firmaya verdiğini duydum (natm kazıları)

Haritayı inceleyince daha anlaşılır olcaktır.

Tabi daha önce hattı yaptığı için ekip kurma,makina kiralama vs gibi zorluklarla en az mücaadele eden firma olacaktır.Herşey hazır olduğu için diğer projelerden ve ekiplerden 1 adım öndeler.

Umarım TBM sayısı ve yerleştirm planları bizi hayal kırıklığına uğratmaz.Hatırladığım kadarıyla ihale şartnamesinde 6 TBM olacak ve ilk 2 TBM yer tesliminden sonra 10ay içinde kazılara başlayacak gibi bir madde vardı.Metro tünelleri işinin kalbi TBM makinaları ne kadar çok makina kullanılır ve ne kadar erken kururlarsa o kadar iyi olur.

Bu arada siz olsanız 6 TBM'i nasıl yerleştirisiniz ?
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 30 Haz Cum, 2017 13:07

Çekmeköy - Sultanbeyli karşılıklı 2'şer,
Yenidoğan'dan da Sarıgazi yönüne 2'şer.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön