ist-M.02:05 » Üsküdar-Çekmeköy Metrosu [İhale Süreci]

mcyavuz

Mesaj gönderen mcyavuz » 20 Eyl Sal, 2011 11:21

Merhaba Arkadaslar.Siteye yeni uye oldum , ins. aranizda aktif olurum ama frum geneli muhendis sanirim.Ben yazilimciyim ama metro kullanicisi olacagim.bulgurluda oturuyorum ve gordugum kadari ile libadiye kismi tunelleri evimin altindan geciyor.
benim merak ettigim libadiye icin tuneller kac metre derinden gececek bellimidir?
tesekkurler herkese simdiden

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Eyl Sal, 2011 18:20

Hoşgeldiniz, bizde aktif katılım sağlayacağınızı ümit ediyoruz, inşaat başladığından bölgeden canlı haberleri de bekleriz :) Buna cevap vermek çok kolay olmaz çünkü bu bölgedeki zemin etüdü ile alakalı bir durum, metro inşaatları ya da genel olarak tüm yeraltı kazılarında kireç tabakaları bulunur ve güzergah bu tabakalar içerisine konumlandırılır. Genellikle çok aşırı oynamalar olmaz ama bazen tabakalardan kaynaklanan iniş çıkışlar söz konusu olabilir, fakat yine genelleme yapmam gerekir ise yerleşim alanları altından geçerken 10m. den daha fazla yaklaşılmıyor diye hatırlıyorum, fakat bu dediğim gibi tamamen zemin ile alakalı bir durum, daha derine de inebilir. İnşaat sürecinde bir ihtimal TBM ler bölgenizden geçerken titreşimler hissedebilirsiniz.

Bizim elimizde hattın böyle bir kesit çizimi yok, yani nerede ne kadar derinden gittiği hakkında, dolayısı ile ancak daha önceki tecrübeler ve konu hakkındaki bilgilerden yola çıkarak genel bir bilgi verdim, şaka yollu takıldığım gibi küçük titreşimler hissedebileceğiniz gibi hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz de. Genel de inşaatlar öncesinde sıkı zemin etütleri yapılır, pek çok diğer etken göz önüne alınır.

mcyavuz

Mesaj gönderen mcyavuz » 27 Eyl Sal, 2011 12:07

Merhaba ,
Ilginize tesekkur ederim , zemin kayalik.daha bugunlerde yan tarafa bir insaat icin temel kazdilar , ordan biliyorum , blok kaya.
kazarken titremeyi goze aldik sorun degilde , tren gecisleri duyulursa o fena olacak .
tam evin altindan geciyor meret:))

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Eyl Sal, 2011 12:15

:) endişenizi anlıyorum :) ama dediğim gibi zaten çok yakından geçeceğini düşünmüyorum, ilk yayınladığımız resimlerde sanırım bazı istasyonların derinlik kotlarını tahmini çıkartmıştık, bir göz atmam lazım ama hatırladığım kadarı ile en yüksekte kalan istasyonun zemin seviyesi sanırım 20m. civarında. Her hangi bir yanlış bilgilendirme yapmak istemem ama daha önce söylediğim gibi inşa aşamasında TBM hareketinden kaynaklanan titreşimler yaşayabilirsiniz ama zemin söylediğiniz gibi ise bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Bu tip bir sorun bugüne kadar sadece M3 Otogar-Kirazlı metro inşaatı sırasında yaşandı, fakat oradaki zemin yapısı sizin bahsettiğinizden çok farklı idi, olayın sebebi de biraz farklı idi.

keyifadami
Aylık Paso

Mesaj gönderen keyifadami » 29 Eyl Prş, 2011 13:37

ihalenin kesin sonucu halen açıklanmadı. ihale süreci bitse de inşaat başlasa artık.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Eyl Cum, 2011 12:24

Kapı arkasınan gelen haberlere göre iş Doğuş Grubunda, zaten fiyat olarakta öyle ama daha önce değindiğimiz gibi keşif bedelinin belli bir yüzdesinin altında verilen teklifler ile ilgili bir madde var, bu maddenin kapsamına girer mi, sonucu etkiler mi bizde bunu merak ediyoruz, çünkü ikinci sırada Çinliler var, Çinlilere verileceğine yerli firmalarımızdan birisi yapsın derim, bakalım biz de bekliyoruz kesin kararın açıklanmasını, yeniden bir iptal durumu söz konusu olmasın da.

labamba

Mesaj gönderen labamba » 11 Eki Sal, 2011 09:02

Nihai sonuç ne zaman açıklanır? Tekliflerin açıklanmasının üzerinden yaklaşık 1 ay geçti.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eki Sal, 2011 10:40

Son bilgi, teknik anlamda herhangi bir sıkıntı yok gerçi neden uzadığı hakkında ulaştığım noktalarda da net bilgi yok (ya da off the record dur :)) ama şu eli kulağında :) İBB sitesini takip edelim bu hafta.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Çrş, 2011 01:07

Bir düzeltme, bir kaç mesajda dile getirdiğimiz bir olay vardı, bu tip ihalelerde keşif bedeli üzerinden tam hatırlamıyorum da %20 kalmış aklımda nedense, bu orandan daha düşük tekliflerin onaylanmadığı gibi bir bilgi idi. Biz bunu bir kaç kez dile getirdik ama doğrusunu öğrenmiş bulunuyorum.

Bunun dışında KİK (Kamu İhale Kurumu) düzenlemelerinde bu ihalelerde bir takım hesaplama metodları ile elde edilen Minimum Değer (maliyet) diye bir şey var, bu ihale içinde hesaplanan rakam 550 milyon tl civarında çıkıyor dolayısı ile Doğuş grubunun verdiği rakam da bunu karşılıyor, yani herhangi bir şekilde bu sebepten elenme gibi bir durum söz konusu olmamalı. Biz gecikmeyi genel olarak buna bağlıyorduk ama sanırım bir önceki mesajda belirttiğim gibi ortada pekte böyle bir sorun yok, bakalım bu haftayı bir bekleyelim.

keyifadami
Aylık Paso

Mesaj gönderen keyifadami » 12 Eki Çrş, 2011 07:22

o halde gecikmenin nedeni finansmana dair ya da bürokratik olmalı.

labamba

Mesaj gönderen labamba » 12 Eki Çrş, 2011 10:54

Gecikmenin nedeni kredilerin değerlendirilmesi olarak düşünüyorum. Teknik veya bürokratik bir sorun olacağını zannetmiyorum. Bilgisi veya duyumları olan arkadaşlar paylaşıyor zaten. Bakalım bu süreç ne kadar daha devam edecek?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Kas Sal, 2011 23:28

3 vakte kadar dedik ama kısa 3 vakitler bitti 3 ay beklemeyelim ya :) Kadir Bey geçen Kadıköy hattı test sürüşünde bu hattın ihalesini yaptık kısa sürede başlayacağız falan gibi yine geniş zamanda ifadeler ile konuyu geçiştirdi, kimsede başkanım ne oluyor neden gecikti diye sormadığı için net bir cevap yok, eğer krediyide hattı yapacak adam buluyorsa ve zaten ihale sonucuna göre buldu ise bir an önce açıklansın ve güzel şak şak lı bir temel atma töreni yapılsın yahu :roll:

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön