brs-M.03:03 » Bursaray C Etabı [İnşaat Süreci]

senturk90
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen senturk90 » 21 Ağu Cmt, 2010 19:37

Arkadaşlar geçende iftar nedeni ile Mudanya yolundan geçtim. Emeke kadar uzatılacağı yer. Ve traverslar üst üste dizilmişti. Herhalde kazma çalışmaları çoğunlukla bitti. Ray döşeme işlemine geçecekler.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 22 Ağu Pzr, 2010 01:11

Arkadaşlar geçende iftar nedeni ile Mudanya yolundan geçtim. Emeke kadar uzatılacağı yer. Ve traverslar üst üste dizilmişti. Herhalde kazma çalışmaları çoğunlukla bitti. Ray döşeme işlemine geçecekler.
Korupark önünde işler arap saçına dönmüş durumda. Şu anda kavşak yapımıyla ilgileniyorlar. Benim tahminim yılbaşından önce ray döşeme işine başlayamazlar.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 22 Ağu Pzr, 2010 16:22

btgn yazdı:
Korupark önünde işler arap saçına dönmüş durumda. Şu anda kavşak yapımıyla ilgileniyorlar. Benim tahminim yılbaşından önce ray döşeme işine başlayamazlar.
Dediğiniz gibi kavşak çalışmalrı bitmeden ray döşeme olmayacak ama şuan halızarıda yapılan yerlerde dolgu çalışması bitti ve yavaş yavaş traversler döşenmeye başlanacak. Hat normal olarak Aralık ayında hazır halde olması gerekiyor ama şuan için çalışan firma açısından bazı aksıklar söz konusu inşallah Aralık ayında biter.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 27 Ağu Cum, 2010 19:46

Kısaca gözlemlerimi sizinle paylaşmak isterim;

Üniversite Etabında Ertuğrulkentten Üniversiteye gidecek olan tünelin yapımı devam ediyor ve tünelin Ertuğrulkent'te kalan bölümü bitirilmiş olup üsttü toprak ile kapatılmıştır. Tünelin Üniversite sınırları kalan bölümünde ise çalışmalar devam ediyor diğer hafriyet işlerinin bitirilmesiyle tünel tamamlanıp bitirilecek. Tünel başlangıcı ile Üniversite İstasyonu arasında kalan bölümde raylar döşenmiş ancak elektrik direkler yok. Batıkent ve Yüzüncüyıl İstasyonlarında çalışmalar devam etmekte.

Resim
Resim
Resim

Test sürüşleri başlandı denilen ilk üç istasyonda ise durum zannettiğimden vahim durumda. Hattın şehir merkezine gidiş olan bölümünde elektrik telleri daha yeni çekiliyor. Üniversiteye gidiş bölümünde herşey normal. İstasyonlarda da giydirme işlemleri ağırda olsa yapılıyor.

Emek hattında şuan işler neredeyse durma noktasına geldi çünkü, şuan kavşak yapımına ağırlık verildi ve büyük bir hzla kavşak bitirilmeye çalışılıyor. Daha 5 gün öncesine kadar hafriyat çalışmaları olan kavşakta bu çalışmalar bitmiş beton duvarlar bile hazır olmaya başlamış.

NOT: Resimlerin kalitesizliği için özür dilerim. Acele bir şekilde cep telefonu ile çektiğim için resimler bu kalitededir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 21:11

Yo resimler gayet anlaşılır, yerinden haberler için teşekkürler. Yanlız tünel kesimi için bir şey söyleyebilirim, büyük ihtimal ile o kesimde zaten bildiğimiz anlamda katener direği olmayacaktır, fakat gördüğüm kadarı ile bu tip tünellerde kullanılan duvar direkleride henüz takılmamış, yani gözleminiz doğru ortada katener direği yok :) ben sadece bir bilgi olarak vermek istedim, oradaki direkler normal yoldakilerden biraz farklı olabilir, hatta tavandan askılı bile olabilir.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 27 Ağu Cum, 2010 21:25

Esat yazdı:Yo resimler gayet anlaşılır, yerinden haberler için teşekkürler. Yanlız tünel kesimi için bir şey söyleyebilirim, büyük ihtimal ile o kesimde zaten bildiğimiz anlamda katener direği olmayacaktır, fakat gördüğüm kadarı ile bu tip tünellerde kullanılan duvar direkleride henüz takılmamış, yani gözleminiz doğru ortada katener direği yok :) ben sadece bir bilgi olarak vermek istedim, oradaki direkler normal yoldakilerden biraz farklı olabilir, hatta tavandan askılı bile olabilir.
Yüklemiş olduğum son resimde tünel bitiş noktasından Üniversite İstayonuna devam eden bölümdür ve bu bölümde katner direleri yok. Bunu demek istemiştim. Zaten resime dikkatli bakarsanız tünel çıkışından itibaren katner direkleri için hattın tam ortasında kare şeklinde yer bıraldığını göreceksiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 21:33

Ben yanlış anlamışım, pardon tünelin içinden bahsettiğini sandım bir an, evet doğru o resim tünel ağzı ve orada direkler için zemini hazırlamışlar, pardon arkadaşlar. Ama tünel içi için söylediklerim geçerli :)

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 27 Ağu Cum, 2010 21:42

Esat yazdı:Ben yanlış anlamışım, pardon tünelin içinden bahsettiğini sandım bir an, evet doğru o resim tünel ağzı ve orada direkler için zemini hazırlamışlar, pardon arkadaşlar. Ama tünel içi için söylediklerim geçerli :)
Evet tünel içi için söyledikleriniz doğru. Şuan ki sistemde de tünel içinde katner bulunmamakta. Zaten bu sistemde olsa idi abes kaçardı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 21:45

Aslında olur da, bildiğim birincil olarak güvenlik ile alakalı bazı durumların önüne geçmek için olabildiğince tünel içlerinde askılı yapılıyor, bir de biraz tünel kesitinden de kar ediliyor işte :) diye biliyorum, bir ara benim bilgilerimi check edip kendime reset atmam gerekiyor galiba? İhtiyarladım mı ne, yanlış okuyorum yanlış yazıyorum :D
Test sürüşleri başlandı denilen ilk üç istasyonda ise durum zannettiğimden vahim durumda. Hattın şehir merkezine gidiş olan bölümünde elektrik telleri daha yeni çekiliyor. Üniversiteye gidiş bölümünde herşey normal. İstasyonlarda da giydirme işlemleri ağırda olsa yapılıyor.
Ee peki o testte ne yaptı bunlar :)

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 27 Ağu Cum, 2010 21:54

Ee peki o testte ne yaptı bunlar
Sorunun cevabı çok basit. Küçük Sanayi İstasyonundan Özlüce istasyonuna kadar trenle gittiler orada resim vs. çektiler sonra aynı hat üzerinden tekrar Küçük Sanayi istasyonuna geri döndüler. Burada ki maksat ne; BBŞ başkanı "ben söz verdim Temmuz ayında test sürüşleri başlıyacak dedim 31 Temmuz 2010'da (göstermelik) test sürüşlerini başlattım." oldu. Bugün oradan araçla geçerken özellikle hatta tren aradım ama tren falan göremedim. Küçük Sanayinin oraya geldiğimde ise hattın her iki yönünede kırmızı levha koymuşlar. Bu ne demek oluyor bu levhanın ötesine trenin geçmesi yasak. Bu konuda koskoca Bursa halkı ne yazk ki uyutuldu ve uyutulmayada devam ediliyor. O bölgeye gitmeyenler şuan o ilk üç istasyon arasında boş trenin raylar üzerinde gidip geldiğini düşünüyorlar ama hat üzerinde katnerlere tel bağlama işini yürüten Mercedes marka araçtan başka birşey yok.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 22:29

Peh, kötü bir oyun. Bunca zaman gözümlede gördüm böyle şeyleri ama neden yapılır anlam veremiyorum, her zamanda eleştirmişimdir. Halbuki daha net daha açık olunsa acaba etkisi gerçekten bu siyasilerin düşündüğü gibi eksi mi olur, yoksa halk bu açık sözlülüğü takdir eder mi? Uygulamasını hiç göremedik maalesef :)

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 31 Ağu Sal, 2010 15:25

mustafagüler yanlış anlamayın ama ben Bursa'dan döneli 2 ay oldu ve daha o zaman bile teller çekiliyordu.Ayrıca 31 Temmuz test sürüşlerinin başladığı gün BŞB başkanı Özlüce'ye kadar gitti.Belediyenin sitesinde arşivi tararsanız resimleri görürsünüz.Sonuçta ittirerek aracı oraya kadar götürmedikleri de kesin.Ve diğer bir nokta sizin paylaştığınız resimlerden üçüncüsü nereye ait.Özlüce'den ötede değil mi yoksa yanılıyor muyum :?

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön