ist-M.01 » İstanbul'da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Anatolian
Serbest Geçiş

Re: ist-M.01 » İstanbul' da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Mesaj gönderen Anatolian » 14 Ara Pzt, 2015 11:57

Sitenin kapalı olduğu zamanda SGH- Viaport ihalesi yapılacaktı.
http://www.ensonhaber.com/sabiha-gokcen ... 11-16.html

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 14 Ara Pzt, 2015 12:14

Bu ihale yapım ihalesi değil uygulama esaslı proje ihalesi olduğu için belki ilgi bu yuzden düşüktür.Genelde proje ihalesi pek önemsenmez, hatta kimin çizdiğinin çok öenmi yoktur ne de olsa uygulama esnasında defalarca kez revize edilebilir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ara Pzt, 2015 13:49

decimus yazdı:Bu ihale yapım ihalesi değil uygulama esaslı proje ihalesi olduğu için belki ilgi bu yuzden düşüktür.Genelde proje ihalesi pek önemsenmez, hatta kimin çizdiğinin çok öenmi yoktur ne de olsa uygulama esnasında defalarca kez revize edilebilir.
Aynen, ihale aşamasına geldiği zaman konuşmak lazım. Tabii ki lafını etmeyelim demiyorum ama ihale aşamasındaki projeler arasına ne zaman girecek onu bir görelim. Bir de o uzatma neyin uzatması olacak, bunun resmi olarak bir yerlerde netleşmesini bekliyorum ben, M4 ya da Pendik-SGH nın uzatması mı, yoksa M5 in uzatması için mi?

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 14 Ara Pzt, 2015 23:10

benim anladığım eninde sonunda teknik olarak (sinyalizasyon farklılıklarını hesaba katmazsak) kadıköy'den M4'e binen biri Sabiha Gökçen'den geçerek Üsküdar'a gidebilecek.

Yani bir nevi M4 ve M5 birleşmiş gibi olacak.

Hatta şöyle enteresan bir görsel mevcut,
http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/metro_3659.jpg

Bu arada resim yollamakta problem var, site görseli boyutlandıramadığını söylüyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Sal, 2015 08:19

Edil senin nezdinde üyelerden tekrar özür diliyorum bu resim olayı için, başta oluyordu ama daha sonra eklentiler yükleyince bir şeyler bozuldu sanırım, eklentileri deaktif etsemde olay düzelmiyor, sinir bozucu. Ve ciddi vakit sıkıntım nedeni ile ilgilenemiyorum, kusura bakmayın :( dosya olarak yüklenebiliyor sadece o da alıntılarda görünmüyor, neyse bakıcam inşallah.

Konuya gelirsek yüklediğin görsel zaten planlanan olayı tam olarak açıklıyor
metro_3659.jpg
Plan şu şekilde;
* Kadıköy M4 hattı SGH ya uzatılıyor.
* Pendik YHT den ayrı bir metro hattı yapılacak ama bu hat Kaynarca Merkez istasyonunda M4 ile birleşerek aynı ray hattından SGH ya gidecek
* M4 hattı ayrıca Tavşantepe istasyonundan sonra Tuzla' ya uzayacak
* Biraz muallak olan kısım SGH dan sonrası. Burada bazı haritalarda SGH dan gelen hatlar ve M5 Viaport' ta sonlanıyor. Bazı haritalarda ise M5 SGH ya uzuyor, bunun netleşmesi lazım.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 17 Ara Prş, 2015 16:12

İBB uzun zaman sonra internet sitesinde ki raylı sistemler bölümünü güncellemiş.Bu hali de çok iyi değil ama kötünün iyisi diyelim.Excel'de amatörce hazırlanmış,renksiz,haritasız bir bölüm.Keşke daha fazla özenseler, daha profosyonel bir çalışma olsa.

Neyse hedefler güzel,yapılan işler güzel umarım sadece yazı üzerinde kalmaz ve gerçekleşir tüm planlar.

2016 yılı ihale dolu bir yıl olacak herhalde :)

Kaynak : http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/kurumsal/Bi ... nK_By5ruS0
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Ara Prş, 2015 23:48

Evet 2016 yoğun geçecek bu belli, bir iki ufak parçalı açılışta bekliyorum, eskisi gibi yıllık tutmuyoruz ama bir şekilde not almak lazım. Ardından 2019 a kadar açılışlar ile geçecek bir süreç var tabii bu arada yine temeli atılan hatlar olacaktır. Bereketli olsun inşallah :)

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 06 Oca Çrş, 2016 00:39

2015 yılı raylı sistemler açısından, son 15 yıl içinde ilk kez temel atma yapılmadan geçen bir yıl oldu. İnşallah 2016'da tersini görürüz.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 06 Oca Çrş, 2016 08:43

emrenmert yazdı:2015 yılı raylı sistemler açısından, son 15 yıl içinde ilk kez temel atma yapılmadan geçen bir yıl oldu. İnşallah 2016'da tersini görürüz.
Aslında 2015 yılı içinde Mecidiyekoy-Mahmutbey metrosunun devamı olan Kabataş-Mecidiyekoy hattı için temel atıldı.Belki hattın devamı olduğu için yeni bir hat olarak kabul etmemiş olabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Oca Çrş, 2016 09:55

Kaynarca-SGH ve Kirazlı-Bakırköy içinde işler başladı ama AYGM nin yaptığı işlerde pek öyle yer teslim, ilk çivi çakma, kurdela kesme, makine çalışma tören silsilesi olmadığı için gözümüzden kaçıyor galiba :)

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 06 Oca Çrş, 2016 22:23

Şantiyeler falan kuruldu mu ki?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Oca Prş, 2016 08:27

Edil Arda yazdı:Şantiyeler falan kuruldu mu ki?
Şantiye kuruldu mu bilmiyorum ama işin teslimi yapılalı çok oldu.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön