ist-M.01 » İstanbul'da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.01 » İstanbul' da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Mesaj gönderen Esat » 05 Mar Sal, 2019 17:15

M3 Bakırköy-Kirazlı, M3 Başakşehir-Kayaşehir, M4 Tavşantepe-Tuzla, M9 Ataköy-İkitelli, M10 Pendik-Sabiha Gökçen

bunları da Bakanlık inşa etmiyor mu?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 05 Mar Sal, 2019 17:27

Esat yazdı:M3 Bakırköy-Kirazlı, M3 Başakşehir-Kayaşehir, M4 Tavşantepe-Tuzla, M9 Ataköy-İkitelli, M10 Pendik-Sabiha Gökçen

bunları da Bakanlık inşa etmiyor mu?
Abi, haberleri taradım ve aşağıdaki sonuca ulaştım..

M3 Bakırköy-Kirazlı: Haklısınız, Bakanlık tarafından yapılıyor, Başakşehir-Kayaşehir kesimi için ihaleyi İBB yapmış, onunla karıştırmışım..

M4 Tavşantepe-Tuzla ve M9 Ataköy-İkitelli: Bunların ihalesini İBB yapmış..

M10 Pendik-Sabiha Gökçen: Haklısınız, bunu da Bakanlık yapıyor, atlamışım..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Mar Çrş, 2019 10:17

Eyvallah, ben de sıkı takip etmedim, yalnız M4 Tuzla uzatması, M1 Halkalı uzatması ve M1 Esenkent uzatması da bakanlığa devir yönünde bir takım şeyler duyduğum için konu biraz karışık gibi :)

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 06 Mar Çrş, 2019 16:28

M4 Tuzla uzatması diğer projeler gibi yılan hikayesine döndü.En son duyduğum bilgilere göre İBB hattın yapımı için yüklenci firmalara yurt dışından kredi bulmaları konusunda araştırma yapmalarını isted.Hatta bu hat için kredi verebilecek bir kaç yabancı kuruluş gelip saha kontrolü yaptılar.Bunun dışında bu işin kredi süreci nasıl olabilir hakkında toplantılar gerçekleştirildi.

Fakat gelinen noktada şu an hala para bulunmuş değil.

Eğer bakanlığa devredilecekse bu iş daha kolay halledilir.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 06 Mar Çrş, 2019 20:18

Aslında bakanlığa da çok güvenmemek lazım. Bakanlık da çay kaşığı ile dağıtmaya başladı. Havalimanı metroları hariç -ki bunların; en azından Halkalı olanının aciliyeti tartışılır- diğer metrolar -Konya, İzmir, Sefaköy- sadece 20-30 bin'er TL ödenek alabildi 2019 için.

Engin Y
Seyyah

Re: ist-M.01 » İstanbul'da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Mesaj gönderen Engin Y » 01 Nis Pzt, 2019 11:50

Kesin olmayan sonuçlara göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan parti 25 yıl sonra değişecek gibi gözüküyor..

Başkanlığı kesinleşirse, Ekrem İmamoğlu’nun sözlerinin takipçisi olacak ve her proje ile ilgili atacağı veya atmayacağı adımları izleyerek eleştiri ve önerilerimizi yazacağız..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 01 Nis Pzt, 2019 16:59

Engin Y yazdı:Kesin olmayan sonuçlara göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan parti 25 yıl sonra değişecek gibi gözüküyor..

Başkanlığı kesinleşirse, Ekrem İmamoğlu’nun sözlerinin takipçisi olacak ve her proje ile ilgili atacağı veya atmayacağı adımları izleyerek eleştiri ve önerilerimizi yazacağız..
Hakikaten benim hiç beklemediğim bir değişim oldu.Ülkemiz için hayırlısı ne ise o olsun diyelim.

Umarım yeni başkan durdurulan 6 metro hattını bir an önce başlatır.

Metrobüs güzerahında Metro projesini başlatır.

Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçecek olan 2. Metrobüs projesini hayata geçirir.Güzergah konusunda uzman değilim ama Behçeşehir - Sultanbeyli diye aklımdan geçiyor.

Bu projeleri yaparkende ihale sürecinde bu işi yapabilecek firmaları seçerken sadece en az paraya işi yapacak olanı değil İş Güvenliğine önem veren,Kalite süreçlerinde özenli ve sözleşme tarihinde işi bitirebilecek firmalara işi vermesini umuyorum.

İstanbul'a hayırlı olsun diyelım.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 01 Nis Pzt, 2019 18:25

Engin Y yazdı:Kesin olmayan sonuçlara göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan parti 25 yıl sonra değişecek gibi gözüküyor..

Ulaşım Türkiye'de, ülkemiz ve şehirlerimiz için planlanan, projelendirilen, inşaası devam eden, işletme olan ulaştırma projelerini takip ediyor, önerilerde bulunuyoruz elbette.
İşimiz bunu icra eden Belediyeler üzerinden politik tartışma değil. Bunu başka sosyal medya platformlarında çoğumuz yapıyoruz belki ama burada değil.

Bugüne kadar yapılmayanı şimdi yapmaya başlarsak etik olmaz diye düşünüyorum..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Nis Sal, 2019 07:00

Kamil Bey teşekkürler, decimus ve Engin e de teşekkürler tabii sonuçta yazılanlarda iyi temenniler ama bunu bir tartışma ortamına çevirmemek gerekiyor, bunun içinde en başta benim dikkat etmem gerekiyor :) ama bu konuda herhangi bir şey yazmayacağım, dediğiniz gibi biz burada siyasetten uzak fikirler üretmeye çalıştık hep, bundan sonra da böyle devam edeceğiz inşallah. Yoksa inanın söyleyecek çok sözüm var.

Geçmişte burada yazılı olarak dile getirdim mi bilmiyorum ama şu bir gerçek ki, ortaya konulmuş bazı hedefler var İstanbulda, ben hangi partiden kim gelirse gelsin bu hedefleri devam ettirmek zorunda kalacağını söyledim her zaman, bunu devam ettirmeyen bir sonraki seçimde geldiği yere geri döner çünkü. Bu anlamda İBB yönetimini de her zaman takdir ettim, en azından ortaya bir vizyon konuldu ve bunu gerçekleştirmek için bir şeyler yapıldı, şimdi yeni İBB yönetimi güzergahlar ve öncelikler konusunda belki yeni kararlar alabilir ama şehrin ihtiyacı olan min. 600 km lik bir raylı sistem ağından feragat edemez, kaçamaz. Dolayısı ile bana göre zaten henüz sonuçlanmış kesinleşmiş bir seçim sonucu yok, kesin sonuç açıklansın, bundan sonra kime başarılar dileyeceksek dileriz, vatandaş olarak fikirlerimizi sunmaya devam ederiz.

Burada sizlerin ismini zikrettim ama sizin nezdinizde sitemizin konseptine saygı gösteren, benim agresyonuma sabır gösterenlere de teşekkür ederim :) göstermeyeni gönderiyorum zaten, sonuçta kolluk bende kıllık bende :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 02 Nis Sal, 2019 08:14

Kamil16 yazdı:İşimiz bunu icra eden Belediyeler üzerinden politik tartışma değil. Bunu başka sosyal medya platformlarında çoğumuz yapıyoruz belki ama burada değil.

Amacım politik bir tartışma başlatmak değil..
Tek amacım, 25 yıldır bu şehri yönetenlerin 1 Nisan itibarıyla yönetmeyeceğini, bu forumu elli veya yüz yıl sonra okuyacak olanlara bir mil taşı olarak belirtmekti..
Bundan sonraki projeleri takip edenlere bir not düştüm sadece, tıpkı "İstanbul Raylı Sistemler Tarihçesi" başlığındaki kronolojik eklemeler gibi..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Nis Sal, 2019 08:47

Engin Y yazdı:
Kamil16 yazdı:İşimiz bunu icra eden Belediyeler üzerinden politik tartışma değil. Bunu başka sosyal medya platformlarında çoğumuz yapıyoruz belki ama burada değil.

Amacım politik bir tartışma başlatmak değil..
Tek amacım, 25 yıldır bu şehri yönetenlerin 1 Nisan itibarıyla yönetmeyeceğini, bu forumu elli veya yüz yıl sonra okuyacak olanlara bir mil taşı olarak belirtmekti..
Bundan sonraki projeleri takip edenlere bir not düştüm sadece, tıpkı "İstanbul Raylı Sistemler Tarihçesi" başlığındaki kronolojik eklemeler gibi..
Eyvallah Engin, Kamil Bey' in de kastının negatif bir şey olduğuna inanmıyorum, kendisini şahsen de tanımış biri olarak söylüyorum bunu, siyasi perspektiflerimiz farklı da olsa sevdiğimiz bir büyüğümdür, gerçek bir beyefendidir :) yani onun adına yazıyorum böyle de yanlış oluyor ama dediğim gibi bu mesajda adı geçen sen dahil tüm arkadaşların art niyeti olmadığını hepimiz biliyoruz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 02 Nis Sal, 2019 10:11

Esat yazdı:Eyvallah Engin, Kamil Bey' in de kastının negatif bir şey olduğuna inanmıyorum, kendisini şahsen de tanımış biri olarak söylüyorum bunu, siyasi perspektiflerimiz farklı da olsa sevdiğimiz bir büyüğümdür, gerçek bir beyefendidir :) yani onun adına yazıyorum böyle de yanlış oluyor ama dediğim gibi bu mesajda adı geçen sen dahil tüm arkadaşların art niyeti olmadığını hepimiz biliyoruz.
Tamamdır Abi..

Ben de zaten aklımdan herhangi bir olumsuz düşünce geçirmeden yazdım o son mesajımı; yanlış anlaşılmamayı garantilemek için amacımı vurguladım :)

Sonuçta konumuz ulaşım; ama işte projeydi, vizyondu, verilen/tutulan/tutulamayan sözlerdi, açılış töreniydi derken siyasete de dokunabiliyoruz..

Siyasette elbette ki birbirimizden farklı düşüncelerimiz olabilir, ama ulaşımı ilgilendiren kısmının dışına çok çıkmadan, siyaset de konuşabiliriz..

Nitekim Kadir Bey'i 2017 yılında açılmayacağı ta 2014'teki temel atma töreninde belli olan M7 için her yere diktiği "Metro 2017'de Burada" tabelaları yüzünden kim bilir kaç kez eleştirdim..

Benzer bir tutulamayacak söz performansını Ekrem Bey de gösterirse, üstelik bir de kendisine iki gün önce oy da vermiş olduğum için eleştirme hakkımı daha sert bir şekilde kullanacağım; ama elbette ki ulaşım konusunun dışına mümkün mertebe çıkmamaya çalışarak ve hepimizin görüşlerine saygı ve olabildiğince * nezaket göstererek..

* Burada sohbet ederken, yazılı ortamın sunduğu yanlış anlaşılma olasılığına karşın istemeden nezaketsizlik ettiğim birisi varsa veya bundan sonra olursa, kendisinden peşinen özür dilerim.. Angara bozkırından çıkma bir sonradan İstanbullu olarak elimden geldiğince nazik olmaya çalışıyorum :)

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön