ist-M.01 » İstanbul'da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-M.01 » İstanbul' da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Mesaj gönderen decimus » 13 Ara Çrş, 2017 09:10

Arkadaşlar,

Son dönemde ihalesi yapılan 6 metro hattı yapım çalışmaları başladı.Fakat bu çalışamalr başladıktan sonra İBB para veremediği için çalışamlar oldukça yavaşladı ve durma noktasına geldi.İBB daha önce 925 milyon euro borçlanma yetkisi aldı fakat hala para bulamadı.Öz kaynakları ile de bu 6 metroyu finanse edemiyormuş ( anlamadım ama neyse ) .Bu nedenle 6 metro şu an kaplumbağa hızında çalışıyor ve İBB den gelecek cevaba göre pozisyon almayı bekliyor.

Tabi en nihayetinde bu projeler bitecek burada olabilecek en kötü senaryo tam işler başlamışken İBB para bulana kadar işlerin durması.Örnek veriyorum işler kaplumbağa hızında nisan 2018'e kadar devam eder ondan sonra İBB para sorunlarını çözer ve yüklenici firmalara para ödemeye başlar ondan sonra gerçekten işler başlamış olur.Şu an firmalar personel sayılarını azaltmaya başladı.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 20 Ara Çrş, 2017 10:05

Haberler gittikçe kötüye gidiyor.

Projeler için yurt dışından sipariş edilen TBM makinalarının teslim süresi yaklaşması nedeniyle yüklenici firmalar TBM üreten firmalar ile görüşerek TBM üretiminin bekletilmesini talep etmişler.Çünkü gidişat belirsiz ve TBM teslim süreleri geliyor.Adamlar makinayı teslim ettiklerinde bunun parasınıda isteyecekler bu nedenle firmalar şu an zamana oynuyor.

TBM üreten firmalarda bu talep karşısında şaşkın ve kızgın.

Hayırlısı olsun bakalım.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Ara Çrş, 2017 16:19

Eğer bu yavaşlama, durma söylentileri doğruysa; İBB'ye şöyle demek gerekir (forgive my French): "...... (dalga) mı geçiyorsun?"

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 22 Ara Cum, 2017 13:38

Arkadaşlar,

İstanbul'da bu yil içinde başlayan 6 metro projesi de tamamen durdurulması kesinleşmiş.Projelerin durdurulma sebebi IBB'nin yüklenici firmalara ödeme yapamayacak olmasi imiş.

Bildiğiniz gibi bazı projelerde şaft kazıları yapıldi ve hatta tünel kazıları başlamıştı.Buna rağmen bütün projelerde personeller dün itibari çıkışlar verilmiş.Yüzlerce insan kışın ortasında işsiz kaldi.

Başkası söylese inanmazdim.Yalan söylüyorlar vardir bi bit yeniği IBB defalarca metro yaptı çok tecrübeli bu konuda derdim ama kaynaklarım çok çok sağlam.Sen koskoca ibb olarak ihale yap firmalar gelip işe başlasın sonra para yok de işi geçici olarak durdur.

Avrupa,Amerikayı geçtim beğenmedigimiz Araplar ve yoksulluk sınırında ki Afrika ülkeleri bile böyle yönetilmiyor.Oralarda önce para bulunuyor daha sonra iş başlatılıyor.

2018 mayıs ayında işlerin tekrar başlatılması planlanıyormuş.(kredi anca o zaman bulunurmuş)

Sözün bittiği yerdeyiz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Ara Cum, 2017 18:51

Teşekkürler bilgi için decimus, hoş bir haber değil tabii ve her ne kadar kaynağım sağlam demiş olsan da umarım yanlıştır demek istiyorum, bu hali ile zaten 2019 a beklemediğimiz bazı hatları artık 2020 de bile göremeyebiliriz yani, ve sanırım 2018 de yeni bir hattın ihalesi de yapılmayacaktır bu hali ile, inşallah UDH Yenikapı-Sefaköy e ihaleye çıkar, tek ümidimiz o kaldı.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 23 Ara Cmt, 2017 15:47

Dudullu hattı da duranlara dahil mi?
Orada hiç yavaşlama olmamıştı sanki.

Rica etsem hatları sayabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 23 Ara Cmt, 2017 17:57

Edil Arda yazdı:Dudullu hattı da duranlara dahil mi?
Orada hiç yavaşlama olmamıştı sanki.

Rica etsem hatları sayabilir misiniz?
Arkadaşım dikkat edersen cümleme başlarken "bu yıl içinde başlayan 6 metro" dedim.Dudullu-Bostancı metrosu bu yıl içinde başlamadı.Uzun zamandır orada çalışmalar devam ediyor.Tıpkı Kabataş-Mahmutbey ve Ataköy-İkıtelli projeleri gibi.Bu projeler için krediler temin edildiği için herhangi bi sıkıntı yok.

Yapım işleri kredi bulunana kadar durdurulan hatlar ;

1) Çekmeköy-Sultanbeyli
2) Göztepe-Ataşehir
3) Tuzla-Pendik
4) Mahmutbey-Esenyurt
5) Kırazlı-Halkalı
6)Başakşehir-Kayaşehir

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ara Cmt, 2017 18:04

Hım o kısma ben de dikkat etmemişim bak, haber kötü olunca atlamışız herhalde, ben de bir an tüm inşaatlarda sıkıntı yaşanacak gibi düşündüm. Fakat diğer taraftan yüklenici bazı firmalardan duyduğuma göre bazı devam eden inşaatlarda da bayağı bir süredir ödeme çıkartılmıyormuş, daha doğrusu ana yükleniciler alt yüklenicilere İBB den ödeme alamıyoruz diyerek ödeme yapmıyorlarmış

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Ara Pzr, 2017 10:26

decimus yazdı:Yapım işleri kredi bulunana kadar durdurulan hatlar ;

1) Çekmeköy-Sultanbeyli
2) Göztepe-Ataşehir
3) Tuzla-Pendik
4) Mahmutbey-Esenyurt
5) Kırazlı-Halkalı
6) Başakşehir-Kayaşehir
İBB'nin kaynak durumunu elbette bilemem, ancak yeni belediye başkanı bana hiç güven vermiyor..
Kadir Bey'i de beğenmezdim, metro konusunda anlamsız sözlerle insanları kandırmasını hoş karşılamazdım, ama bize güzel bir metro ağı oluşturacak bir vizyonu vardı, bunu çok takdir ederdim..
Yeni başkanın ise henüz bir basın toplantısını izleme şansı bulamadım, mesleği nedir bilemiyorum (şimdi baktım, hukukçuymuş), ama bir iki haber bülteninde kendisini gördüğümde İstanbul geneline pek hâkim değilmiş gibi geldi bana..

Biz bu projeleri ezbere harita üzerinde yaklaşık işaretleriz, o ise bu altı projenin tamamını isim vererek sayabilir mi, emin değilim..

Yukarıdaki projelere gelirsek, bunlardan beş tanesi mevcut metrolara (M1b, M3, M4, M5, M7) yapılan uzatma hatları ve genelde kentin merkezî olmayan semtlerinde çalışmalar yürütülüyor..

Bir tanesi (Göztepe-Ümraniye) ise diğerlerinden farklı ve Batı Ataşehir'de oturan arkadaşlarımızı ziyarete gittiğimde gördüm ki Ülker Arena'nın önündeki yol kapatılmış, çok ciddi bir inşaat faaliyeti yürütülüyor gibiydi..
E şimdi bu açılan çukur kapatılamaz, devam da ettirilmeyecek, ne olacak peki?
Hani diğerleri kentin biraz daha dışı dedik, ama bu hat kentin tam göbeğinde..
Göztepe'den başlayıp Ümraniye'ye uzayacak ve M5, M4, Marmaray ve ileride yapılması düşünülen Kadıköy-Sultanbeyli hatları arasında yolcu dolaşımı açısından çok önemli bir hat bu..
Bari diğer beş hattı beklemeye alıyorlarsa, bu altıncı hattı devam ettirselerdi..

Başakşehir Futbol Takımı'na, İBB Basketbol Takımı'na para bulan belediye, metro hatlarını parasızlıktan durdurmaya utanmalı..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 25 Ara Pzt, 2017 09:50

Engin Y yazdı: E şimdi bu açılan çukur kapatılamaz, devam da ettirilmeyecek, ne olacak peki?
Hocam bu çukurlar (şaftlar) 2018 mayıs ayına kadar olduğu gibi bırakılacak daha sonra ise kaldığı yerden çalışmalara devam edilecek.Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok.

Ayrıca yaptığın yorumlara % 100 katılıyorum
Özellikle başakşehir futbol kulubune harcanan paralara çok yazık.O paralara ne metrolar yapılır.Hiç gerek yok IBB'nin futbol kulübünü finanse etmesine.

Bu arada bu 6 hattin yapım maliyeti 12 milyar türk lirası.Yani yaklaşık 3.2 Milyar $

Biz 3 milyar $ kimlere harcamadık ki

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 27 Ara Çrş, 2017 11:34

Metroda yeni İBB haritasını gördüm..
Esat Abi'nin yeni hatlara İBB'den önce yapmış olduğu numaralandırmaların da doğruluğu kanıtlandı böylece..
M9'dan sonraki hatların numaraları aşağıdaki gibi..

M10 Pendik - Sabiha Gökçen
M11 Gayrettepe - 3. Havalimanı
M12 Göztepe - Ümraniye
M13 Yenidoğan - Hastane

kado
Aylık Paso

Mesaj gönderen kado » 27 Ara Çrş, 2017 12:20

Engin Y yazdı:Metroda yeni İBB haritasını gördüm..
Esat Abi'nin yeni hatlara İBB'den önce yapmış olduğu numaralandırmaların da doğruluğu kanıtlandı böylece..
M9'dan sonraki hatların numaraları aşağıdaki gibi..

M10 Pendik - Sabiha Gökçen
M11 Gayrettepe - 3. Havalimanı
M12 Göztepe - Ümraniye
M13 Yenidoğan - Hastane
Evet geçen hafta Metro İstanbul sitesinde yayınlandı.
http://www.metro.istanbul/media/113898/ ... ritasi.jpg

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön