ist-M.01 » Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü Metro Projesi

Kullanıcı avatarı
onickan
Abonman
Mesajlar: 27
Kayıt: 04 Nis Pzr, 2010 01:26

ist-M.01 » Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü Metro Projesi

Mesaj gönderen onickan » 05 Eyl Pzr, 2010 00:11

Esat yazdı:Büyükçekmece zaten söz konusu değil, açıkçası ben yapılacağına da ihtimal vermiyorum, ama yapılması gerekirse ne olur diye düşünelim amacı ile sormuştum. Bana göre o rampayı aşmanın yolu tünel ve viyadük sisteminden geçer. Beylikdüzü meydanın yer altına alınması konusunda Başkan bundan söz etmiş, bence bunlar hep birlikte düşünülmüştür, bir şekilde Beylikdüzü' ne gelen hattıda yer altı trafiğine katabilirler. Ama ilerisini düşünürlerse TÜYAP a kadar tünel ile gelmeleri gerekir bence. Yoksa o Deve Bağırtan ın adı Metrobüs Bağırtan diye değişir :D
Onickan yazdı:Aslında Avcılar' dan sonra en güzeli yerin altını kazıcaklar (uzun bi zamanda alsa yeterki raylı sistem olsun) silivriye kadar Silivri - Avcılar M3 metro hattı kuracaklar en güzel çare ama hiç sanmıyorum.
M3?? Neden M3 diye soracağım ama konuyu dağıtmak istemiyorum :D bir de orada zaten bir raylı sistem düşüncesi var, her ne kadar bir iki planda banliyö olarak görünse ama Başkan metro desede en azından Bakırköy-TÜYAP projesi var, ama bu metrobüs o projeyi üjjjj ilaa bejjj sene sallar diyorum ben.
M1 = Aksaray - Havalimanı
M2 = Şişhane - Atatürk Oto Sanayi
M3 = Avcılar - Silivri Metro Hattı Olarak Düşünmüştüm. Proje var ama Beylikdüzüne kadar gelicek ben Silivri ve Büyükçekmece den geçmesi açısından söylemiştim.

Kullanıcı avatarı
onickan
Abonman
Mesajlar: 27
Kayıt: 04 Nis Pzr, 2010 01:26

Mesaj gönderen onickan » 05 Eyl Pzr, 2010 00:15

Pardon :)

M3 Kirazlı-Başakşehir,
M4 ise Kadıköy-Kaynarca... ise
M5 Avcılar - Silivri olabilirdi

Hakan
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1434
Kayıt: 29 Oca Sal, 2008 15:44

Mesaj gönderen Hakan » 06 Eyl Pzt, 2010 18:12

Silivri mi? :o

Metro mu? :o

M5 mi? :o

Hakikaten şoktayım, eğer ben ölmeden Silivri'ye metro yaparlarsa işte o zaman bu günkünden daha büyük çok geçiririm... :lol:

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5382
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 07 Eyl Sal, 2010 08:31

Benim bildiğim, Silivri'ye bir banliyö kolu plânlanmıştı. Ama o da tabiîki Marmaray diye M şebekesine dahil olursa, eh, metro olmuş olur. Bakalım ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17436
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 20 Eki Çrş, 2010 14:20

Başkan bir şeyler demiş, ama ne demiş ben tam anlayamadım :) Bahçelievler ile ne alaka? Bahçelievler ile kasıt acaba Yenibosna mı, orada bir dönüş alanı inşa edilerek Yenibosna-Beylikdüzü, ya da hadi dediği gibi Silivri metrobüs hattı? Olurmu olmazmı inişti yokuştu derken nerden çıktı şimdi bu demeç, bakalım hayırlısı inşallah.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=24539
Şu anda metrobüs çok ciddi yoğunluk taşımakta, daha da uzanması isteniyor. Bahçelievlerden itibaren, Avcılar birinci etap, Beylikdüzü ikinci etap, Büyükçekmece ve Silivri'ye doğru gidecek olan bu Hattın 25 kilometrelik bölümünün ihale hazırlıkları yapılmakta... Bunu da inşallah bu dönem içinde hazırlıklarını yaptım ve ihalesini yapmış olacağız.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 340
Kayıt: 15 Oca Prş, 2009 08:44

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 20 Eki Çrş, 2010 17:17

Selamlar,
Ben Büyükşehir'in web sitesindeki açıklamayyı okudum, orada "metro" diyor , belirttiğiniz site demeci çarpıtmış "metrobüs" demiş, doğrusu "metro" olacak...
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da şu anda 45 kilometre metro inşaatının devam ettiğini, Kadıköy-Kartal ve Esenler-İkitelli-Başakşehir-Olimpiyatköyü Metro Hatlarının inşaatların büyük bölümünün bittiğini belirterek, şöyle konuştu; “Bu hatlar 2011’de açılacak. İnşaatın da ödemelerinde de büyük bölümü bitti. Ulaştırma Bakanlığı bu hatları borçlarıyla birlikte devralacak mı, bu henüz net değiliz. Yeni hat ihaleleri de yapmak zorundayız. Bunlardan bir tanesi Üsküdar-Ümraniye-Altunizade-Tepeüstü Hattı. 3 ihaleli düşündüğümüz hat için 500 milyon avroluk kredisi hazır durumda. Belki bunun yarısı kadar daha kaynak lazım. Bu hattın ihalesi yapılmış şekilde Bakanlığa devri mümkün olabilir. Diğer hattımız şu an hazırlıklarını yaptırdığımız 24 kilometre uzunluğunda şu anda ihale hazırlıkları yaptırdığımız Beşiktaş- Mecidiyeköy-Çağlayan Adliyesi-Kağıthane-Alibeyköy-Gaziosmanpaşa-Tekstilkent ve Mahmutbey Metro Hattı. Bu da öncelikli hatlardan bir tanesi. Diğer bir hattımız da Bahçelievlerden itibaren birinci etapta Avcılar’a, ikinci etapta Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Silivri’ye doğru gidecek olan 25 kilometrelik metro hattımız. Bunun da inşallah bu dönem içinde hazırlıklarını yaparak ihalesini yapmış olacağız. Ulaştırma Bakanlığı’yla devir teslim görüşmeleri devam ediyor. Ancak bizim metro yatırımlarımızı ve ihalelerimizi durdurmamız söz konusu değil.”

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17436
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 20 Eki Çrş, 2010 17:28

Ben Büyükşehir sitesinde okumadım açıkçası, o sayfaya baktım ama o kısmı okumamıştım, düzeltme için teşekkür ederiz. Lojiport u da uyarmak lazım çünkü iki konu arasında ciddi bir fark var, sanırım haberi başka taraftan yorumlamışlar bizde kaynak olarak alıntıladığımız için hataya iştirak etmiş olduk. Uyarınız için teşekkür ederim.

Hakan
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1434
Kayıt: 29 Oca Sal, 2008 15:44

Mesaj gönderen Hakan » 20 Eki Çrş, 2010 17:55

Esat onun Bahçelievler dediği kesin İncirli, İncirli-Bahçelievler Bakırköy'den daha yakın neticede. Hani anadolu yakasına üvey evlat muamelesi yapılmasını, biinmemesini, semtlerin isimlerinin bile yalan yanlış söylenmesini ben sindirdim, artık alıştım ama. Bunu avrupa yakasında merkezi bir yer için de duydum ya artık gam yemem...
Metro bu dönem Silivri ve Ümraniye’ye uzanacak
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber ... wsID=18819

Bu arada İBB bu başlığı atmış, hepinizin önünde yazıyorum. Silivri'ye bu dönem metro gitsin, Taksim'de herkesin gözü önünde şah damarımı keserim. Bir sonraki dönem giderse bileklerimi keserim, ondan sonraki dönem giderse o zaman traş olurken yanağımı keserim...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17436
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 20 Eki Çrş, 2010 19:08

Aman dur Hakan :) bu dönem zaten gidemez abi seçimler geldi nereye gidiyor :P Bir sonraki dönem içinse ben şöyle diyeyim bence Başkan' ın bahsettiği bakanlık destekli olarak gitmesidir, İBB kendi imkanları ile bu işe başlayamayacaktı ve dediğin gibi değil bu ve önümüzdeki dönem belki bir sonraki dönem ancak temeli atılırdı, fakat bu ay sonu herhalde bakanlar kurulu kararını çıkartacaklar ve yıl sonuna kadar da UBAK ın hangi hatları yapacağı belli olacaktır.

Bu mesajları daha sonra ilgili yerlere taşırım.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5382
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 20 Eki Çrş, 2010 22:09

Ben yazmıştım, bunu uzun zamanlar evvel, banliyö şebekesi plânı olarak okumuştum. Ama nerede, ne zaman? Hatırlamıyorum.

Hakan
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1434
Kayıt: 29 Oca Sal, 2008 15:44

Mesaj gönderen Hakan » 20 Eki Çrş, 2010 23:02

Esat bilmiyorum en son tarafa ne zaman gittin ama ben şöyle söyleyeyim, bu İncirli-Avcılar-Beylikdüzü LRT'sini eğer Silivri'ye uzatırlarsa ve bu hakikaten İstanbul'da ilk yapılacak 3 hattan biri olacaksa. Ben hiç bir şey bilmiyorum, evdeki 2 lisans diplomamı da yırtmaya hazırım, 25 yıllık İstanbul'luluğuma da hasta olduğum bir zamanda tükürmeye hazırım.

Kardeşim Silivri'ye metro mu olur yahu? Emlak uzmanları Silivri İstanbul'dan ayrı il olacak diyor, Silivri'de kendi şehir içi ulaşımını yapsın. Silivri İstanbul'a bağlı bir ilçedir, ama metropolitan anlamda İstanbul'un bir parçası değildir, 5 sene önce Büyükçekmece'de değildi. Deprem olmasaydı Avcılar'da batısı yoktu bile... He arası şehirleşmez mi, şehirleşir de (ablamın çocuğu olurda kavak ağacına çıkıp düşürde kolunu kırarda ben üzülmez miyim?)kusura bakmasınlar, Silivri'den önce metronun yapılabileceği en az 10 güzergah şimdi yazabilirim...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5382
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 21 Eki Prş, 2010 07:53

Hakan, ne yapalım, tamamen haklısın, ama işte Silivri İstanbul'un şehir merkezi olmuş. Şile de öyle. Ahahaha ... Biz metroları nereye yaparız? Kenarlara. Merkezde olursa, bir iki istasyon. Silivri'ye genelde tren olur, ona metro demenin zorunluluğu modadan. Aslında banliyö trenlik bir yer, ki onlarca sene evvel de öyleydi. Ama Başakşehir, Çekmeköy gibi yerlerden sonra artık Silivri de "semt" :wink:
Sen 25 senedir İstanbul'da mısın, yoksa yaşın mı 25? :D Daha dün bir profesör nüfus konusunu ciddî bir şekilde açtı ve sorguladı, acaba kentin hakiki nüfusu kaç diye, 12 milyon deniyor, 16 milyon sanılıyor, 20 milyon fısıldanıyor. Ben dedim ki, İstanbul'un en fazla 3 milyon İstanbullu nüfusu var, geri kalan 17 milyonu ... 8)

Cevapla

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön