ist-M.03:02 » M2 Sanayi Mahallesi - Seyrantepe İnşaa Süreci

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Cum, 2010 23:34

Seyrantepe de yapılan atölye binası ve idari birim binaları tamamlanmış hatta bazı idari birimlerde bu bölgede görev yapmaya başlamışlar, zaten daha önce de kalan bir iki dosttan aldığımız bilgileri vermiştik, açılış ile ilgili de ufukta değişen bir tarih görünmüyor, yaz aylarında test sürüşleri olabilir ama gerçek anlamda işletme açılışı için stat açılışı ile birlikte olacağı da kesin, tabi stadın inşaatında sürekli ortaya çıkan sorunlar nedeni ile bu tarih değişirmi, ya da İBB stattan bana ne ben 29 Ekim' de açarım der mi bunları bilemeyiz.

kemal
Hareket Amiri

Seyrantepe dışarıdan son durum

Mesaj gönderen kemal » 21 Haz Pzt, 2010 19:46

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Haz Pzt, 2010 19:48

Kale gibi olmuş be :) II. İstanbul Surları.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Tem Sal, 2010 00:03

Seyrantepe de devam eden inşaat ile ilgili bir haber

http://www.kulisistanbul.com/buyuksehir ... -buldu.htm
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, satışı yılan hikayesine dönen İETT arazisinden gelecek parayı beklerken şehrin gökdelenler merkezi Maslak’ta yeni bir kaynak daha oluşturdu. Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un iş merkezi alanı olarak planlanan Maslak’ta inşaatı devam eden Seyrantepe Metro İstasyonu’nun 50 bin metrekare büyüklüğündeki üst kullanım hakkını satışa çıkarıyor.

İstanbul’un merkezi iş alanı olarak planlanan Maslak’a hizmet edecek Seyrantepe Metro İstasyonu TEM yolu üzerinde kalıyor. Karşısında Galatasaray’ın yeni stadı bulunan transfer istasyonu yerin altından yapılacak tüp geçitle stadyuma bağlanıyor. Üst kullanım hakkı satışa çıkan metro ayrıca transfer istasyonu (depo sahası)olarak hizmet verecek. Depo sahasına 200 adet metro aracı park edebilecek, bakım onarım çalışmaları yapılabilecek. Transfer merkezinde ise 3 bin araçlık otopark olacak.

İŞ VEYA ALIŞVERİŞ MERKEZİ İÇİN SATILACAK
Maslak bölgesine tüm toplu ulaşım akslarının kesişme noktası olarak hizmet verecek transfer istasyonunda günlük 2 milyonun üstünde yolcu taşınacak. Toplam 50 bin metrekare büyüklüğündeki üst kullanım hakkının satışa çıkarılacağı transfer merkezinin alışveriş veya iş merkezi olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

METREKARE FİYATI EN AZ 10 BİN DOLAR
Maktum’a satılan İETT arazisinin metrekare fiyatı, Zorlu’ya satılan Karayolları arsasının metrekare fiyatını neredeyse ikiye katlamıştı. Karayolları arazisi 96 bin metrekarelik inşaat alanıyla KDV hariç 800 milyon dolara satılmıştı. Söz konusu satışta metrekare fiyatı 8 bin 290 dolara denk gelmişti. Maktum ise 46 bin 241 metrekarelik İETT arazisini 705 milyon dolara satın almıştı. İETT arazisinin metrekare fiyatı 15 bin 250 dolara gelmişti. Bu rakamları yakalaması planlanan 50 bin metrekarelik transfer istasyonun üst kullanım hakkının da en az 10 bin dolar metrekare fiyata ulaşması tahmin ediliyor.
Geçen Kadıköy başlığında buna benzer bir şeyler yazmıştık diye hatırlıyorum, işte bu anlamda kullanılabilecek iyi yerlerden birisi bence de İBB kesinlikle burayı bu amaç ile kullanmalı ve bir şekilde gelir elde etmelidir. Sonuçta hesabını kitabını onlar yapacaklar ama şu an gereken nakit sıkıntısını aşmak adına direkt satışa gidilmesini ben çok mantıklı bulmuyorum, sürekli gelir getirecek bir yapı kurulmasını daha doğru buluyorum, bu şekilde hem İBB hemde metro işletmecisi Ulaşım A.Ş. uzun süreli, akıcı ve büyük bir gelire sahip olabilirler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 19:29

Bir kere daha teyit edelim, şu an ki plana göre Seyrantepe açılış ile birlikte sadece mekik çalışacak, fakat statta maç ya da organizasyon olduğu günlerde yaşanacak yoğunluk göz önünde bulundurularak Taksim-Seyrantepe ve Seyrantepe-Taksim seferleri yapılabilecek, sinyalizasyon buna müsade edecek şekilde tasarlanmış halde. Yani modern metro ve bazı yerlerde de tramvay sistemlerinde uygulanan yapı ile, araç sefere çıkmadan seçeceği güzergah ile güzergaha uygun sinyalizasyonu da belirlemiş oluyor, sonrasında tarifeye uygun hareket ile işler yürüyor. Dediğim gibi şu anda planlanan bu, ama açılış sonrasında ne olur, Seyrantepe' nin ayrı bir hat taşıyacak kadar gün içi yolcusu olurmu, bunlar pratikte görüldükten sonra farklı şeyler olabilir.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 28 Ağu Cmt, 2010 15:15

seyrantepe açışışı EKİM'de olacakmış

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/Pa ... eniID=5895
BUGÜN İTİBARİYLE

8,5 kilometre olan Taksim - 4.Levent hattına

- 1.650 m olan Taksim - Şişhane hattı
- 5,5 km. olan 4.Levent - AOS hattı
- 1.248 metre olan AOS - Darüşşafaka hattı
- 1.670 metre olan Sanayi - Seyrantepe hattı (Ekim ayı başında açılacak)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eki Pzt, 2010 14:48

Mehmet Kasım yazdı:seyrantepe açışışı EKİM'de olacakmış
Ekim' de olacağını zaten daha önceden de söylemiştik, İBB sitesinde Ekim başı diyor ilk hafta geçiyor, benim aldığım bilgiye göre resmi olarak açıklanmayan açılış tarihi hala 29 Ekim, diğer tarihler ile ilgili olarak işletme tarafında bir şey yok. İBB nin başka bir planı varda bunu da bir sabah ansızın gelebilirim şarkısı ile birlikte Darüşşafaka gibi yaparsa bilemiyorum. :) Ama görünen o ki ve aldığımız bilgilerde şunu gösteriyor bu ay içerisinde %99 açılıyor diyebiliriz.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 04 Eki Pzt, 2010 18:09

adnan polat stadı gezdiğinde basına metro 16 ekimde açılacak yetkililer öyle söyledi demiş.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eki Pzt, 2010 22:27

Adnan Polat İBB de hangi görevde bilmiyorum açıkçası, ama yukarıda dediğim gibi belki de yetkililerin yetkililerden daha farklı düşündüğü bir şeyler vardır, bir sabah ansızın hadi bismillah diyebilirler, işletme içinde iyi olur böyle şeyler bakalım reaksiyon verebiliyorlarmı :) Pusu eğitimi gibi bir şey :P

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 05 Eki Sal, 2010 10:45

ibb yetkilileri polata 16 ekim demiş. polat onu söylüyor basına.

son 11 gün diyelim biz. erken açılırsa canımıza minnet.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Sal, 2010 10:47

Bizim elimizdeki bilgi 29 Ekim Mehmet :) biz 29 Ekim diyoruz, erken açılırsa canına minnet olsun. Bu arada Adnan Polat kim ya?? Hangi yetkili bunu söylemiş? İnşaatın usta başı mı?

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 05 Eki Sal, 2010 10:53

adnan polat benim takımımın başkanı olur :) yav bende biliyorum bu tarihlerin ezbere verildiğini. adam geçen futbolculaır toplamış yeni stada götürmüş. orda basın sormuş. oda 16 ekim dediler demiş.

29 ekimin kaynağı nedir? içerden mi?

29 ekim dedilerse 15 kasım demektir.

16 ekim dedilerse 29 ekim demektir.

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön